گرافن و آینده موبایل ها – مستحکم ­تر از فولاد و انعطاف­ پذیرتر از لاستیک

گرافن و نقش آن در آینده گوش های هوشمند

گرافن و نقش آن در آینده گوش های هوشمند

تصور کنید محصولی در دست دارید که از ماده ای ۲۰۰ برابر مستحکم ­تر از فولاد، دارای رسانایی بالاتر از مس و انعطاف­ پذیرتر از لاستیک ساخته شده است. این ماده در واقع گرافن است که  شرکت­های بزرگ نظیر اپل، سامسونگ و گوگل بدنبال ساخت گوشی­های جدید از آن در رقابت هستند.

این ماده می­تواند موج جدیدی از نوآوری را در ظراحی و ساخت سخت­افزارها ایجاد کند که ممکن است منجر به تجهیزاتی بی­نهایت باریک و انعطاف­پذیر گردد.

گرافن همان گرافیت و به ضخامت تنها یک لایه اتمی است.

این چیدمان از مولکول­های کربن موجب می­ شود ماده مستحکم ­تر از فولاد و حتی الماس باشد. همچنین انعطاف­ پذیر، رسانا و بقدری شفاف است که برای چشم غیرمسلح تقریبا نامرئی است.  استفاده از این ماده احتمالا منجر به خلق نمایشگرهای انعطاف­ پذیر و تجهیزات قابل خم­شدن می­گردد.

اپل، سامسونگ و گوگل در حال رقابت شدید برای ثبت اختراعات برای طراحی و استفاده از این ماده در موبایل­ها و تجهیزات پوشیدنی هستند. با توجه به پیش­بینی ­ها مبنی بر افزایش شدید فروش موبایل­ها و تجهیزات پوشیدنی در سال­های آتی، توسعه استفاده از این ماده می­تواند کلید رقابت در بازار آتی ابزارهای الکترونیک باشد.

مانع اصلی در سر راه استفاده از گرافن، هزینه بالای تولید آن است. این مسائل فناورانه و مربوط به تولید گرافن در دانشگاه ملی سئول بوسیله پروفسور هونگ بیونگ هی- که صاحب اختراعی برای تولی انبوه نمایشگرهای پایه گرافنی است- مورد توجه قرار گرفته­اند. وی معتقد است ” شرکت­های صاحب فناوری در سخت­ افزار و طراحی با محدودیت­های نوآوری روبرو هستند و برای گذر از این مرحله و رفتن به مرحله بعدی، مجبورند تا به سازگارسازی مواد جدیدی مانند گرافن بپردازند. بنابراین، فناوری کلیدی ما در رابطه با گرافن در حال مورد توجه قرارگرفتن از سوی شرکت­های بزرگ از جمله اپل، سامسونگ و حتی گوگل است.”

با این حال، اپل درباره پژوهش خود درباره استفاده از این ماده ساکت بوده و سخن­گوی این شرکت کریستین هوگو، صحبت­های هونگ درباره علاقه این شرکت به این ماده را تکذیب کرده است. بر خلاف سامسونگ، تعداد ثبت اختراعات و کاربردهای اپل درباره گرافن بسیار اندک است اما به نظر می­رسد این شرکت دست­کم در حال بررسی این موضوع است که کاربرد احتمالی گرافن چه می­تواند باشد.

چنانچه علاقه مند بودید میتوانید نوشته “گرافن دنیا را تغییر خواهد داد، فلزی که رفتاری همچون آب دارد” از این +لینک  مطالعه فرمایید.

منبع: سایت materials.unsw.edu.au

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
3
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران