پنجره های خود تمیز شونده ، ذخیره کننده انرژی و کاهنده تابش

 

self_windows

پنجره های خود تمیز شونده

ذخیره کننده انرژی و کاهنده تابش

[box type=”shadow” align=”alignright” ]پنجره های هوشمند ساخته شده توسط دانشگاه کالج لندن (UCL) با حمایت مهندسین و شورای پژوهش علوم فیزیکی(EPSRC) توانست هزینه های تمیز کردن پنجره ها را در ساختمان های بلند کاهش دهنددر حالی که هزینه های تامین گرما را کاهش وبهره وری کارگر را افزایش می دهد[/box]

پنجره های گفته شده از ترکیب نانوساختارهای نشانده شده درون شیشه که هوا را به دام انداخته اند ساخته گردیده،به معنی آن که تنها مقدار کمی آب در تماس با سطح است.در نتیجه آب به صورت قطرات کروی،شکل می گیرد که  به سرعت روی سطح لکه،گردوغبار و آلاینده های دیگر بیرون می غلتد.

شیشه با لایه نازک 10- 5 نانومتر وانادیوم دی اکسید پوشش داده شده که در طی دوره های سرد فرار تابش حرارتی را متوقف می کند،جلوگیری از ازدست دادن گرما، درطی دوره های گرم، آن از تابش مادون قرمز خورشید در داخل ساختمان ممانعت می کند.

طراحی نانو ساختارها نیز مقدار نور منعکس شده داخل اتاق را تا کمتر از %5 کاهش می دهد،در مقایسه با 20تا 30 درصد به دست آمده توسط دیگر نمونه اولیه پوشش داده شده با وانادیوم دی اکسید انرژی صرفه جویی شده است.این کاهش در تابش که ادعا شده است برای راحتی ساکنین فراهم شده.

دکتر Ioannis Papakonstantinou  گفت:«این اولین بار است که یک ساختار نانو با یک پوشش ترمو کرومیک ترکیب شده است.نانو ساختار زیست سازگار خواص ترموکرومیک پوشش را تشدید می کند و نتیجه ویژه خود تمیزشوندگی است.»

تیم UCL محاسبه کرد که پنجره ها می توانند در کاهش 40درصدی هزینه های تامین گرما با مقدار دقیق در هر مورد خاص روی عرض جغراقیایی دقیق ساختمانی که آنها استفاده شده اند اثربخش باشند.پنجره های ساخته شده از شیشه هوشمند می تواند  به طور ویژه برای استفاده در ساختمان های بلند اداری  مناسب هستند.

دکتر Papakonstantinou توضیح داد:«این رایج ترین تخمین است که به علت مشکلات آشکار پیچیده،هزینه تمیز کردن پنجره های آسمان خراش در پنج سال اول همان هزینه اصلی ساخت آنها است. شیشه ما می تواند به طور موثری این هزنیه ها را کاملا جدا از درخواست تجدید نظر از قبض های انرژی کمتر کاهش دهد و  سود ساکنین در نتیجه تابش کمتر بهبود یابد. این به عنوان گرایش در معماری به طرف گنجاندن شیشه بیشتر ادامه می دهد.»

بحث ها با تولیدکنندگان شیشه UK با یک دید برای رانندگی در حال انجام هستند که نظر به سوی تجاری کردن دارد.نکته کلیدی این است که برای گسترش راه های  بزرگ تر کردن مقیاس روش های تولید نانو که تیم UCL برای تولید شیشه، به خوبی بزرگ تر کردن مقیاس فرآیند های پوشش وانادیوم دی اکسید گسترش داده اند.

دکتر Papakonstantinou می گوید:«ما همچنان امیدواریم به توسعه یک فیلم نازک هوشمند که ساختار نانو  ما را تشکیل می دهد و می تواند به آسانی  به پنجره های خانگی معمولی،اداری،کارخانه ای و دیگر پنجره ها بر پایه DIY افزوده شود.»

 

[box type=”info” align=”alignright” width=”1124″ ]منبع : materialsforengineering

ترجمه : مهرداد خانقلی [/box]

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterate
3
1 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • amir khakzad 1395 فروردین 16 دوشنبه

    با سلام. مطلب بسیار جالبی بود.
    با تشکر از کارشناسان فنی سایت

    آیا برای شما مفید بود