کاهش خطاها در دندان پزشکی با استفاده از چاپ سه بعدی

پرینت سه بعدی دندان

پرینت سه بعدی دندان
شرکت Renishaw با یک آزمایشگاه دندان‌پزشکی در استرالیا همکاری می­کند تا دستگاهی  برای ساخت افزایشی فلز برای کار های دندانپزشکی ایجاد کند.

آزمایشگاه دندانپزشکی Proslab، قبل از کار با Renishaw یک روند کاری دیجیتالی را طی می­کرد، که در آن با استفاده از اسکن سه بعدی و ابزار طراحی، دندان مصنوعی را طراحی می­کردند. به این صورت که پس از طراحی در نرم افزارCAD، پروتزها با استفاده از ریخته گری lost-wax  در رزین چاپ می­شدند. این نوع ریخته گری یک  روش سنتی است که می تواند دقت بخشی را به دلیل گرمایش و خنک کننده کنترل نشده و همچنین مقاطع متنوع و ریخته گری ناقص یا تخلخل گاز، کاهش دهد.

دانیان سینفیاس، مدیر عامل شرکت Proslab می گوید: “دستیابی به سطح بالایی از دقت  با ریختن موم دشوار است. این به این معنی است که بعد از انجام کار، بدنه طراحی شده باید دوباره مورد بازبینی قرار گرفته شود. “

در نتیجه  Proslab با Renishaw همکاری می­کند تا فرآیند تولید خود را با استفاده از ساخت افزایشی ( AM) تکمیل کند و سیستم Renishaw’s AM 400 metal AM را خریداری کند. این دستگاه تولید پروتزهای جزئی را مستقیما از یک فایل CAD می سازد و مرحله ریخته گری را حذف می­کند. بدنه ها در لایه های ۴۰ میکرونی با  پودر کروم کبالت و با لیزر حرارتی (PBF) ساخته می­شوند.

به گفته Proslab، چاپ مستقیم از یک فایل CAD، تعداد خطا ها را بسیار کاهش داده است.

منبع :

https://www.materialstoday.com/

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rate
1
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران