ساختارهای فوق‌­العاده نرم پرینت سه بعدی شده برای تکثیر اندام‌­های داخلی

پرینت سه بعدی اعضای بدن

پرینت سه بعدی اعضای بدن

محققان امپریال کالج لندن یک روش پرینت سه بعدی جدید با استفاده از روش سرمازایی که به آن‌ها اجازه می­دهد ساختارهای بیولوژیکی سه بعدی را تکثیر کنند، ایجاد کرده‌­اند. می­توان از این روش برای تولید بافت­ها و اندام‌­ها استفاده کرد.

این تحقیق بر اساس تحقیقات پیشین بنا نهاده شده است، اما اولین روش برای تولید ساختارهای نرمی که بتوانند همانند خواص مکانیکی اندام­‌هایی مانند مغز و ریه‌­ها عمل کنند، است.

توانایی هماهنگی با ساختار و نرمی بافت­های بدن بدین معنی است که این ساختارها می­توانند در روش­های پزشکی برای تولید پایه به عنوان الگو برای بازسازی بافت در جایی که بافت­های آسیب دیده نیاز به ترغیب برای رشد مجدد دارند، استفاده شوند.

بازسازی بافت آسیب دیده به‌وسیله روش کاشتن سلول­‌ها در پایه‌­های متخلخل و تشویق به رشد آن‌ها به بدن اجازه ترمیم شدن بدون مشکلاتی که معمولاً در روش­های جایگزین کردن بافت به‌وسیله پیوند مانند رد کردن بافت پیوندی توسط بدن ایجاد می­شود را می­دهد.

استفاده از پایه­‌ها متداول‌­تر شده و کاربردهای متنوعی یافته است، اما این روش جدید در تولید پایه‌­های فوق­‌العاده نرم خاص بوده که همانند نرم­‌ترین بافت­ها در بدن انسان هستند و می­توانند به پیشرفت بازسازی بدن کمک کنند. به‌طور خاص، ممکن است در آینده پتانسیل کاشت سلول‌­های عصبی که در مغز و نخاع دخالت دارند، وجود داشته باشد.

محققان به‌وسیله کاشت سلول­‌های فیبروبلاست پوستی که مسئول تولید بافت متصل در پوست است، ساختارهای پرینت شده به روش سه بعدی را آزمایش کردند. این آزمایش نشان داد که اتصال و بقای موفقیت­‌آمیز ایجاد شده بود. این موفقیت در کنار تحقیق پیشین می­تواند امکان موفقیت­های بیشتر در رشد سلول­‌های بنیادی را ایجاد کند که از نظر پزشکی به علت توانایی آن‌ها در تغییر به انواع مختلف سلول‌­ها هیجان‌انگیز است.

علاوه بر این، این تکنیک می­تواند برای ایجاد اجزاء بدن و یا حتی کل اندام­ها مورد استفاده قرار گیرد. این مورد برای دانشمندان مفید است زیرا به آن‌ها اجازه می­دهد آزمایش­‌هایی که روی موجود زنده امکان­پذیر نیست را انجام دهند. آن‌ها می­توانند برای کمک به آموزش پزشکی و جایگزینی نیاز به بدن حیوانات برای تمرین عمل جراحی استفاده شوند.

Zhengchu Tan محقق بخش مهندسی مکانیک امپریال کالج می­گوید: در این لحظه، ما ساختارهایی با اندازه چند سانتی­متر به وجود آورده­ایم، اما ما علاقه­‌مندیم که یک اندام کامل را با استفاده از این روش تولید کنیم.

این روش از دی­اکسید کربن جامد برای خنک کردن سریع جوهر هیدرو ژل بیرون آمده از پرینتر سه بعدی استفاده می­کند. پس از یخ‌زدگی، ژل شکل گرفته به نرمی بافت­های بدن است؛ اما تحت فشار وزن خودش متلاشی نمی­شود، موضوعی که در روش­های مشابه پیشین اتفاق می­افتاد.

دکتر Antonio Elia Forte محقق بخش بیومهندسی امپریال کالج می­گوید: سرمازایی جنبه‌­ی جدید این فناوری است. سرمازایی از تغییر فاز بین مایع و جامد برای آغاز پلیمریزاسیون استفاده می­کند و اشیاء با نرمی فوق­‌العاده که می­توانند شکل خود را حفظ کنند تولید می­نماید. این بدین معنی است که این فنّاوری استفاده‌­های بسیار متنوع و وسیعی دارد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران