پراش پرتو ایکس کالیتی (X-Ray Diffraction_Cullity)

پراش پرتو ایکس کالیتی
X-Ray Diffraction – Cullity

پراش پرتو ایکس کالیتی

پراش پرتو ایکس، وسیله ای برای بررسی ریزساختار ماده است. این روش با کشف لاوه در سال ۱۹۱۲، به این صورت آغاز شد که بلورها، پرتوهای x را پراش می دهند و چگونگی این پراش ساختار بلور را آشکار می کند. در آغاز، پراش پرتو x فقط برای تعیین ساختار بلوری بکار برده می شد، اما پس از آن کاربردهای گسترده دیگری یافت. امروزه، این روش نه تنها برای تعیین ساختار بلوری، بلکه در زمینه های گوناگون، مانند تجزیه شیمیایی و اندازه گیری تنش، برای مطالعه تعادل های فازی و سنجش اندازه ذرات، برای تعیین جهت گیری یک بلور یا مجموعه ای از جهت گیری ها در توده های چند بلورین، بکار برده می شود.

هدف از نگارش این کتاب، آگاه کردن خوانندگانی است که هیچ پیشینه ای از موضوع فرضیه پراش پرتو ایکس، روش های آزمایشگاهی مربوط به آن و کاربردهای اصلی آن ها ندارند. از آنجا که تخصص نویسنده متالورژی است، بیشتر این کاربردها برای فلز و آلیاژ ها است. در هر حال، از آنجا که مبانی فیزیکی روش های آزمایشگاهی به نوع مواد بستگی ندارند. این روش ها با تغییری اندک، و یا بدون هیچگونه تغییری برای بررسی مواد غیرفلزی به کار گرفته می شوند. در نتیجه این کتاب برای فلزشناسان، شیمیدان ها ، فیزیکدان ها  ، متخصصان سرامیک و … است. یعنی تمام کسانی که پراش پرتو ایکس را بویژه به عنوان وسیله ای آزمایشگاهی در حل مسائل بالا بکار میگیرند.

کتاب پراش پرتو ایکس کالیتی ، اصول و روش هایی از پراش پرتو ایکس را در بر میگیرد که برای دانشجویان لازم است. کتاب حاضر در برگیرنده سه بخش است: مبانی، روش های آزمایشگاهی، و کاربرد آن ها. موضوع ساختار بلوری بر مبنای مفهوم شبکه براوه بررسی می شود، زیرا شبکه ای نقطه ای یک ماده، رابطه ای بسیار نزدیک با طرح پراش ان ماده دارد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
4
2 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود Elements of X-Ray Diffraction (Third Edition)
10MB PDF

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • رضا 1398 مرداد 16 چهارشنبه

  سلام
  این نسخه بسیار قدیمی هست. با توجه به اهمیت کتاب، لطفا نسخه ی بروزتری را قرار دهید

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1398 مرداد 20 یکشنبه

   نسخه جدید بارگذاری شد.

   آیا برای شما مفید بود