نسل آینده صفحات گوشی های هوشمند انعطاف پذیر از چه موادی ساخته خواهند شد؟

مقدمه آیا تابه ‌حال با گوشی های هوشمند انعطاف پذیر که قابلیت خم و راست کردن و تاشوندگی را دارند، کار کرده اید؟ جدا از تمامی جذابیت هایی که این گوشی ها با خود به همراه دارند، تاکنون به این فکر کرده اید که تا چه حدی این گوشی ها می توانند کیفیت خود را حفط کرده و همانند روز اول به راحتی خم و تا شوند؟ اخیرا چند کمپانی بزرگ کره ای با همکاری یکدیگر، در تلاش هستند تا با استفاده از یک فرایند مدرن شیمیایی، موادی پلیمری تولید کنند که می تواند در جهت بهبود کیفیت صغحات گوشی های همراه، سلول های خورشیدی و دیگر محصولات با تکنولوژی مدرن گام مهمی بردارند ...

در حال حاضر گوشی ‌های هوشمندی در بازار وجود دارند که صغحات نمایش انعطاف ‌پذیری دارند. این صفحات نمایش به جای آن که از یک لایه شیشه ای سنگین، ضخیم و شکننده ساخته شوند، از پلیمرهایی تشکیل می شوند که بدون هیچ آسیبی می توانند خم شوند.

این پلیمرها باید خلوص بالایی داشته باشند تا انعطاف ‌پذیری متریال تضمین شود. اما ساخت این صفحات نمایش، با تکنیک ‌های تولید فعلی مانند پلیمریزاسیون بسیار سخت است. فرایند جدیدی که موسوم به شیمی جریان (Flow chemistry) است، این امکان را فراهم می کند که بتوان ترکیبات متنوعی از پلیمرها را تولید کرد. ایجاد نظم بیشتر در ساختار پلیمر، فرصت را برای توسعه محصولاتی جدید با قابلیت های بهبود یافته فراهم می آورد.

تکنیک شیمی جریان که توسط کمپانی CSIRO توسعه داده شده است، یک روش جدید و پیشرفته برای پردازش مواد شیمیایی است. این روش جهت کنترل بیشتر بر روی ریزساختار پلیمر و کسب نتایج بهتر در مقیاس هایی کوچک، بسیار کارآمد است.

تکنیک شیمی جریان (Flow chemistry)

تکنیک شیمی جریان این امکان را برای ما فراهم می کند تا با جریان یافتن مواد شیمیایی در لوله های مشخصی که به منظور اجرای آزمایش تعبیه شده اند، عوامل موثر بر آزمایش مانند دما، فشار و میزان اختلاط این مواد را به صورت دقیقی اندازه گیری نماییم. نتیجه تولید مواد شیمیایی با کیفیتی است که با هزینه‌ های تولید کمتری قابل دستیابی است. این فرایند می تواند برای ساختن معرف‌ های شیمیایی لازم برای RAFT و ایجاد MOF ها مورد استفاده قرار گیرد که در قسمت بعد به آن ها اشاره می کنیم.

در  فرایندهای شیمیایی منظور از RAFT و MOF چیست؟

کمپانی CSIRO نوعی فرایند پلیمریزاسیون زنجیره ای با خواص پیشرفته به نام RAFT طراحی کرده است که زمینه تولید مواد پلیمری جذابی را فراهم می کند. RAFT مخفف عبارت Reversible Addition-Fragmentation Chain Transfer است.

این مواد پلیمری را می توان در حوزه بهداشت، کشاورزی، مواد روانکار، پوشش ‌ها و سیستم های دارورسانی مدرن مورد استفاده قرار داد. این تکنیک روش بهتری برای ساختن پلیمرها ارائه کرده و محصولات پلیمری با عملکرد بهتری ایجاد می ‌کند که هدف آن حل بزرگ‌ ترین چالش ‌ها از طریق علم شیمی و دیگر فناوری های نوین است. علاوه بر این، RAFT کاملا با دستگاه های تولید سنتی مانند راکتورهای پلیمریزاسیون مرسوم سازگار است.

قالب‌های فلزی-آلی یا MOF ها دسته‌ای از مواد کریستالی با سطح وسیعی هستند که می ‌توانند برای جذب مولکول‌ها و کشیدن آب از هوا مورد استفاده واقع شوند. این مواد متخلخل  که با استفاده از تکنیک شیمی جریان ایجاد می ‌شوند، در ذخیره‌سازی گاز، خالص‌ سازی و جداسازی، باتری‌ ها، کاتالیزورها و کاربردهای سنسوری استفاده می شوند.

قالب های فلزی آلی (MOF)

توافقنامه ای که میان شرکت های مذکور منعقد شده است، این امکان را فراهم می آورد تا با بهره گیری از تکنولوژی شیمی جریان، امکانات لازم برای تولید مواد پلیمری جدید برای دستگاه های الکترونیکی انعطاف پذیر فراهم شود.

در این راستا انتظار می ‌رود که اولین محصولاتی که وارد بازار می شوند، پلیمرهای مهندسی تولید شده با دقت بالا باشند که با استفاده از شیمی جریان و فرایند پلیمریزاسیون RAFT تولید شده اند. بسیاری از شرکت ‌های داروسازی جهانی از این محصولات به عنوان بلوک ‌های سازنده برای داروهای جدید استفاده می‌ کنند. “زوران مانف” مدیر عامل Boron Molecular  در این باره گفته است:

ما از CSIRO به خاطر اعتماد بلند مدت آن ‌ها و حمایت از شرکتمان تشکر می ‌کنیم. اکنون با قابلیت تولید، دسترسی بین ‌المللی و شهرت KISCO ، ما می‌توانیم تکنولوژی ها و محصولات جدیدی را در مقیاس جهانی، به یک بازار بین المللی عرضه کنیم.

همکاری کمپانی های Boron Molecular و CSIRO

ناگفته نماند که شرکت های مذکور بیش از 40 سال است که در حوزه فرآوری مواد شیمیایی و پلیمری از پیشتازان عرصه تکنولوژی و تولید این محصولات به شمار می روند. تعاملات این کمپانی ها در گذشته منجر به تولید محصولاتی مانند اسکناس های پلاستیکی، لنزهای تماسی و پلاستیک های زیست تخریب پذیر برای کاربردهای پزشکی بوده است.

گرچه هدف از انعقاد این قرارداد در ابتدا تولید پلیمرهای مهندسی با دقت بالا جهت عرضه به بازارهای کره بوده است، اما طولی نخواهد کشید که این تکنولوژی به سراسر جهان عرضه شود. نتیجه این تلاش ها عرضه موادی کارآمد برای توسعه صفحات نمایشی انعطاف ‌پذیر، سلول‌ های خورشیدی و دیگر ابزار الکترونیکی با تکنولوژی پیشرفته در سطح بازارهای جهانی خواهد بود.

منبع

www.azom.com

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.2
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران