نانو کامپوزیت ها

کامپوزیت چیست ؟ 

کامپوزیت ترکیبی است که از لحاظ ماکروسکوپی از چند ماده متمایز ساخته شده باشد ، به طوری که اجزاء به آسانی از یکدیگر قابل تشخیص باشند. به طور نمونه ، یکی از کامپوزیت های آشنا بتن است که از دو جزء سیمان و ماسه ساخته شده است.

برای ایجاد تغییر و بهینه کردن خواص فیزیکی و شیمیایی مواد، ان ها را ترکیب یا کامپوزیت میکنیم ، به طور مثال پلی اتلین PE که در ساخت چمن های مصنوعی از آن استفاده می گردد رنگ پذیر نیست و به همین سبب رنگ این چمن ها اغلب مات است. برای برطرف  نمودن این نقص به آن وینیل استات می افزایند تا خواص پلاستیکی ، نرمیت و رنگ پذیری آن اصلاح شود. در واقع هدف از ایجاد کامپوزیت ، به دست آوردن ماده ای ترکیبی با خواص مورد انتظار می باشد.

نانو کامپوزیت : نانو کامپوزیت نیز همان کامپوزیت است که یک یا چند جزء از آن ، ابعاد کمتر از ۱۰۰ نانومتر دارد ، نانو کامپوزیت ها از دو فاز تشکیل شده اند. فاز اول یک ساختار بلوری است که در واقع پایه یا ماتریس نانو کامپوزیت محسوب می شود و ممکن است از جنس پلیمر ، فلز و یا سرامیک باشد.

فاز دوم نیز ذراتی در مقیاس نانومتر می باشند. که به عنوان تقویت کننده (مواد پرکننده Filler) به منظور اهداف خاص از قبیل استحکام ، مقاومت ، هدایت الکتریکی ، خواص مغناطیسی و… در درون فاز اول (ماده پایه) توزیح می شوند. در بحث نانومواد ، نانو کامپوزیت ها از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود دانلود مقاله نانوکامپوزیت ها
1 MB حیب

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران