نانوساختارها و نانومواد – Nanostructures & Nanomaterials

نانوساختارها و نانومواد nanostructures & nanomaterials
Synthesis Properties & Applications

شرح :

کتاب نانوساختارها و نانومواد: سنتز، خواص و کاربردها: فناوری نانو طراحی، ساخت و بکارگیری نانوساختارها و نانومواد و درک اساسی ارتباط میان خواص یا پدیده‌های فیزیکی و ابعاد ماده است. فناوری نانو درباره مواد و ساختارها در مقیاس نانومتری، از زیر نانومتری تا چند صد نانومتر است. فناوری نانو موضوعی جدید یا یک حوزه علمی جدید است. این فناوری کاربردهای گسترده‌ای در دستگاه‌های الکترونیکی و نوری در مقیاس نانو تا سیستم‌های نانوبیولوژیکی و نانوپزشکی و حتی مواد جدید دارد. جنبه مهم فناوری نانو، سنتز نانومواد و ساختارهاست. مطالعات بر روی خواص فیزیکی جدید و کاربرد نانومواد و نانوساختارها تنها زمانی امکان‌پذیر است که مواد نانوساختار با اندازه مورفولوژی ریزساختار، ساختار کریستالی و ترکیب شیمیایی مورد نظر ساخته شده باشند. کار در حوزه ساخت نانومواد و نانوساختارها از زمان‌های خیلی دور، پیش از اینکه فناوری نانو به‌عنوان یک حوزه علمی جدید معرفی شود، آغاز شده است.

هدف کتاب

«نانوساختارها و نانومواد: سنتز، خواص و کاربردها» خلاصه نمودن اصول و روش‌های سنتز نانومواد و نانوساختارها به‌گونه‌ای است که خوانندگان تصویر جامع و منسجمی در این زمینه‌ها کسب نمایند. این کتاب می‌تواند به‌عنوان مقدمه‌ای برای افراد تازه کار در حوزه فناوری نانو و همچنین برای متخصصانی که در جستجوی دیگر زمینه‌های فناوری نانو هستند، مورد استفاده قرار بگیرد. این کتاب به‌عنوان یک کتاب درسی برای دانشجویان سال آخر کارشناسی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دوره‌های تخصصی کوتاه مدت به رشته تحریر درآمده است. کتاب پیش رو، یکی از معروف‌ترین کتب تالیفی در حوزه فناوری نانو و حاصل تجربیات علمی استاد دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه واشنگتن است.

مزایای کتاب

از مهم‌ترین مزایای این کتاب می‌توان به نظم و تقسیم‌بندی مناسب فصول کتاب، پیوستگی مطالب، تشریح اصول و مبانی هریک از فرآیندها و روش‌های مختلف سنتز نانومواد پیش از ارائه مثال‌های مختلف و نگارش کتاب به بیانی شیوا اشاره کرد.
دو فصل نخست کتاب «نانوساختارها و نانومواد: سنتز، خواص و کاربردها» شامل مقدمه‌ای بر فناوری نانو و اصول شیمی فیزیک سطوح جامد به‌عنوان مهم‌ترین مسئله در خواص مواد است. فصول سوم تا پنجم کتاب روش‌های سنتز و تهیه نانومواد به صورت جامع و کامل ارائه شده که براساس تقسیم‌بندی نانومواد با توجه به مورفولوژی آنهاست. در فصل‌های ششم و هفتم به ترتیب روش‌های تهیه نانومواد خاص و روش‌های فیزیکی سنتز نانومواد بیان شده‌است. در فصل هشتم نیز روش‌های مشخصه‌یابی نانومواد و نانوساختارها شامل تفرق پرتوی ایکس و انواع روش‌های میکروسکوپی الکترونی و سپس برخی از روش‌های شیمیایی مشخصه‌یابی مورد بحث قرار می‌گیرند و در فصل پایانی کتاب نیز، نویسنده به بیان چند مثال ساده از نحوه بکارگیری نانومواد و نانوساختارها در ساخت ابزار و کاربردهای آنها می‌پردازد.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
4.2
2 نظر ثبت شده
 • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

 • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود کتاب نانوساختارها و نانومواد
25.3 MB pdf

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • علی قاسمی 1399 اسفند 05 سه شنبه

  چگونه دانلودش کنیم ؟

  آیا برای شما مفید بود
  • حسين يعقوبي 1399 اسفند 07 پنجشنبه

   وی پی ان خاموش کنید

   آیا برای شما مفید بود