ثبت تصاویری جذاب از فعالیت خورشید در طول 10 سال گذشته

مقدمه ناسا اخیرا ویدئویی منتشر کرده است که در آن تصاویری جذاب از فعالیت خورشید در طی دهه گذشته را به تصویر می کشد. در این فیلم می توان چرخه طبیعی خورشیدی را ملاحظه کرد که در آن بیشترین و کمترین فعالیت خورشید در طول دهه گذشته را می توان مشاهده کرد...

در این فیلم 61 دقیقه ای که توسط رصدخانه پویایی شناسی خورشید (SDO) تهیه شده است، فعالیت خورشید از تاریخ 2 ژوئن سال 2010 میلادی تاکنون به طور مداوم مورد رصد قرار گرفته است. هدف از این کار، درک تاثیر خورشید بر روی زمین و فضای نزدیک زمین توسط اتمسفر خورشید در مقیاس کوچکی از زمان و فضا به طور همزمان بوده است.

لازم است بدانید که این رصدخانه به ابزار علمی پیشرفته ای مجهز است که قادر است اتفاقاتی را که درون و اطراف خورشید در حال رخ دادن است، رصد کرده و وقایع به وجود آمده را به صورت لحظه ای ثبت کند. این رصد خانه قادر است به طور متوسط هر 3⁄4 ثانیه یک تصویر از خورشید ثبت کند. به عبارت بهتر در طول این 10 سال، 425 میلیون تصویر از سطح خورشید ثبت شده و 20 میلیون گیگابایت اطلاعات به زمین ارسال شده است! گرچه همان طور که در این فیلم مشخص است، این رصدخانه در طول این 10 سال به صورت 100% نتوانسته تمامی تصاویر را ثبت کند که به دلیل تغییر موقعیت قطعات حساس و کالیبراسیون آن ها به منظور جلوگیری از خرابی آن ها در طول این مدت است.

انتشار ویدیو تایم لپس ناسا به مناسبت ده سالگی رصدخانه دینامیکی خورشید

به هر حال این فیلم حاصل جمع آوری و کنار هم گذاشتن این تصاویر از خورشید در محدوده فرابنفش و طول موج 17.1nm است. در این طول موج، می توان فعالیت های رخ داده در جو بسیار داغ خورشید را ملاحظه کرد که تاج خورشیدی (corona) نام دارد. در نیمه ابتدایی این فیلم، می توان فعالیت های بالای تاج خورشیدی را ملاحظه کرد. اما در ادامه این فعالیت کم کم کاهش می یابد. این فعالیت ها بخشی از چرخه طبیعی 11 ساله خورشیدی است که طی آن خورشید حداکثر و حداقل فعالیت خود را دارد که به ترتیب Solar Maximum و Solar Minimum نامیده می شود.

جهت مشاهده کامل این فیلم 1 ساعته، اینجا کلیک کنید.

منبع

www.newatlas.com

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/
0
0 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران