سیمان نور افشان (Light-emitting cement)

دکتر José Carlos Rubio از دانشگاه Michoacan منطقه سنت نیکلاس در هیدالگو در مکزیک، نوعی سیمان نورافشان ساخته است که جهت روشن ساختن جاده ها، پیاده روها و مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری، بدون استفاده از نیروی الکتریسیته طراحی شده است. این سیمان در طول روز انرژی خورشیدی را جذب کرده و در تاریکی آن را بازپس می دهد و علاوه بر این ادعا شده است که طول عمر 100 ساله دارد.

دکتر José Carlos Rubio از دانشگاه Michoacan منطقه سنت نیکلاس در هیدالگو در مکزیک، نوعی سیمان نور افشان ساخته است که این سیمان نور افشان جهت روشن ساختن جاده ها، پیاده روها و مسیرهای مخصوص دوچرخه سواری، بدون استفاده از نیروی الکتریسیته طراحی شده است. این سیمان در طول روز انرژی خورشیدی را جذب کرده و در تاریکی آن را بازپس می دهد و علاوه بر این ادعا شده است که طول عمر 100 ساله دارد.

دکتر Rubio می گوید:

9 سال پیش وقتی من این پروژه را آغاز کردم، متوجه شدم که چیزی مشابه آن در جهان وجود ندارد. لذا روی این موضوع کار کردم . موضوع اصلی آن بود که سیمان یک بدنه غیرشفاف بوده و اجازه عبور نور از داخل خود را نمی دهد.” او توضیح داد که وقتی آب به سیمان اضافه می شود، ورق های بلورین شکل می گیرد که از جذب انرژی خورشیدی جلوگیری می نماید. این محقق روی اصلاح ریزساختار سیمان کار کرد تا این بلورها را حذف نماید.

بیشتر مواد فلورسنت از پلاستیک ساخته شده و به طور میانگین 3 سال طول عمر دارند، چون با اشعه فرابفنش دچار زوال و فساد می شوند. اما دکتر Rubio ادعا می کند که این سیمان نور افشان مقاوم به تابش خورشید بوده و لذا طول عمر آن را 100 سال تخمین میزند.

او همچنین می گوید:

این سیمان چون از ماسه، غبار یا رس ساخته شده و در طی فرآیند تولید تنها پسماند آن بخار آب است، لذا دوستدار محیط زیست می باشد. در حال حاضر این ماده به رنگ های سبز یا آبی در دسترس می باشد و شدت نور آن قابل تنظیم است تا از خیره شدن رانندگان و دوچرخه سواران یا از تشعشعات غیر ضروری جلوگیری شود.

دکتر Rubio می گوید:

این پروژه الهام بخش دیگر کشورها برای ادامه تحقیقات روی آن شده است. در بریتانیا، طرح ما مشمول سرمایه گذاری نیوتن گردید که توسط آکادمی مهندسی رویال لندن ارائه می شود .  و به طرح های موفق جهانی در حوزه فناوری و کارآفرینی تعلق می گیرد.

در سال 2015 تولید جهانی سیمان چیزی در حدود 4 میلیارد تن بوده است. دکتر Rubio می گوید که این موضوع نشان می دهد این سیمان نور افشان می تواند بازار تجاری گسترده ای داشته باشد. در حال حاضر این پروژه در مرحله انتقال به صنعت و تجاری سازی است و کاربرد آن در پلاسترها و دیگر مصالح ساختمانی نیز در مرحله تحقیقات می باشد.

منبع

materialsforengineering.co.uk

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ rateraterateraterate
5
2 نظر ثبت شده

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

 • علی اصغر براتی 1400 مهر 30 جمعه

  سلام میشه نمایندگی فروش این سیمان و برا شهرستان گرفت

  آیا برای شما مفید بود
  • امیرمحمد دارابی 1400 آبان 06 پنجشنبه

   درود
   در این مورد متاسفانه اطلاعی نداریم.
   در این خصوص از نمایندگی ها و متخصصین این حوزه جست و جو کنید.

   آیا برای شما مفید بود