انقلابی نو در صنعت سرامیک و دیرگدازها

معرفی یک سرامیک جدید با خصوصیات منحصر به فرد
سرامیک های نسل جدید

اخیرا، پژوهشگران مرکز تحقیقات پیشرفته، دانشگاه MIT، پرده از تحقیقی برداشته­ اند که می­تواند، انقلابی در صنعت سرامیک و دیرگدازها ایجاد کند.

ترکیب جدید نوعی سرامیک است که در ابتدا نه به عنوان یک دیرگذار که به عنوان یک ابررسانا مورد توجه قرارگرفته بود، این ماده نوعی ترکیب سه تایی (Ternary component) است که تحت فشار­های زیاد در حدود ۱/۴Mbar و دمای ۱۹۸۰C با کنترل دقیق در مقادیر اجزای متشکله تولید می­ شود، فشار فوق ­العاده زیاد جهت تشکیل این ترکیب سرامیکی در لحظه ­ای بسیار مقاوم که جهت انجام این واکنش طراحی شده بود ایجاد شده نام محفظه فوق «Chamber Manheb» می­­ باشد.

فشار ذکر شده، از انفجار نوعی ماده منفجره، موسوم به «۸tetra dichloro Benten-P dioxide» ایجاد می ­گردد. صفحاتی با ایجاد   in2 9×۹  جنس Az(آزینیم) به عنوان کاتالیزور عمل کرده و ایجاد پیوند تسریع می­ کنند. نکته قابل توجه این است که از نظر تئوری امکان ایجاد یک چنین پیوندی محال می­باشد. دلیل این امر آرایش صفحات اتمی و نیز چگالی زیاد نابه­ جایی­ ها، در جهات پیوندی می­ باشد. مواد تشکیل دهنده­ ی این ترکیب در نمودار زیر نشان داده شده ­اند. آرایش صفحات اتمی این سرامیک ها در شکل زیر آمده است.

نمودار سرامیک های جدید

CaB4:Calsium tetra boride
TrB6: tiloniom hexaboride
BN: Boron nitride

و مشخصات فیزیکی این ماده به شرح زیر است:

مشخصات فیزیکی
۴۸۹۰ (Melting Point(C
۳٫۸۸ (Density(g/cm3
Brown tetragonal Crystal stracture
۷۵ (Hardness(Rc
۱۰۳۱×۰٫۴ (Electrical Conductivity(1/GmΩ
۱۰×۲ (Liner thermal expansion (1/C
۱۰۷×۹ (Compressive strength(Psi
۱۰۶×۷ (Ultimate shear (Psi


کاربردها:

این ماده جدید به دلیل داشتن استحکام فشاری زیاد، می­ تواند در نسل های آینده لباس­ های غواصی بکار رود، و انسان را در دست یافتن به اعماق اقیانوس ­ها یاری دهد. همین طور  می ­توان از این ماده در ساخت فریم عینک (Eyeglass frame) برای کارگرانی که در مجاورت کوره­ های دما بالا کار می ­کنند، استفاده کرد. همچنین به خاطر مقاومت زیادی که این سرامیک نسبت به خوردگی دارد، می­ تواند به عنوان پوششی مناسب برای فلزاتی نظیر ,Sn,Hg… با استفاده از روش PVD بکار رود.
این ماده جدید «تتراکانابینول لوراید» نام گذاری شده است و قرار است از سال ۲۰۲۵ میلادی به تولید تجاری برسد.

لینک کوتاه مطلب

تازه های علمی مریم رضئیی پنج شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ 1477 بازدید

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید