روش آلیاژسازی مکانیکی – سنتز نانوذرات

مقدمه تحقیقات و مطالعات علم مواد همواره جهت تولید محصولات با خواص و کارآیی مطلوبتر مواد، در حال انجام است. به همین دلیل است که تقاضای روز افزون، جهت دستیابی به مواد سبک تر، مستحکم تر، سخت تر و دارای خواص ویژه در دمای بالاتر، منجر به ارائه و طراحی موادی با قابلیت های ویژه شده است. در این بین فرآیند آلیاژ سازی مکانیکی توجه تعداد زیادی از محققین را به خود جلب نموده است ....

روش آلیاژسازی مکانیکی- سنتز نانوذرات: آلیاژسازی مکانیکی (به انگلیسی: Mechanical Alloying) روشی برای فرآوری آلیاژهای پودری است که امکان تهیه مواد همگن از مخلوط پودری عناصر سازنده را فراهم می‌کند.در این فرایند، انرژی بصورت مکانیکی از طریق ضربه به پودرهای در تماس با یکدیگر وارد می‌شود.

برخوردهای نامنظم منجر به تغییرشکل پلاستیک ذرات و اتصال آنها توسط جوش‌سرد به یکدیگر می‌شود. این مکانیزم منجر به ایجاد ساختار لایه‌ای از عناصر اولیه می‌شود.با ادامهٔ فرایند، تغییر شکل پلاستیک بیش از حد منجر به شکست ذرات می‌شود که با تکرار جوش‌سرد و شکست، ساختار لایه‌ای به یک ساختار همگن تبدیل می‌شود

.معمولا آلودگی ناشی از مواد اولیه به صورت عنصر جانشینی و یا بین‌نشینی است، این در حالی است که آلودگی وارد شده از آسیاب اساسا عنصر بین‌نشینی و آلودگی حاصل از اتمسفر آسیاب‌کاری عمدتا به صورت عنصر جانشینی است. این در حالی است که کربنی که از سایش اجزای فولادی وارد شده به صورت ناخالصی بین‌نشینی است. در نهایت ناخالصی‌های وارد شده از عوامل کنترل‌کننده فرآیند نیز منجر به آلودگی از نوع بین‌نشینی می‌شود.

آیا مقاله برای شما مفید بود ؟
5/ raterateraterate
3.5
1 نظر ثبت شده
  • دانلود فقط با IP ایران امکانپذیر است. در صورت عدم مشاهده باکس قرمز رنگ دانلود، VPN خود را خاموش نموده و صفحه را رفرش کنید.

  • پسورد فایل فشرده : www.iran-mavad.com

دانلود آلیاژسازی مکانیکی
2Mb pdf
دانلود مقاله تولید آلیاژ تنگستن مس به روش آلیاژسازی مکانیکی و تف جوشی فشار بالا به همراه ترجمه
2.49MB docx
دانلود مقاله Mechanical alloying and milling آلیاژسازی مکانیکی و آسیاب کاری به همراه ترجمه
3Mb docx

مطالب مرتبط

دیدگاه کاربران

  • حسین 1400 شهریور 31 چهارشنبه

    سپاس

    آیا برای شما مفید بود