۲۹ خرداد ۱۳۹۵
1702 بازدید

تأثیر نیکل در فولاد

The Role of Nickel in Steels

تأثیر نیکل در فولاد The Role of Nickel in Steels

شرح:

تأثیر نیکل در فولاد The Role of Nickel in Steels : نیکل به عنوان عنصر آلیاژی در فولاد بهمراه کروم استفاده می شود. وزن اتمی آن ۵۹ بوده و در ۱۴۳۵ C ذوب می شود.در حالت مذاب و جامد بهر نسبتی در آهن حل می شود.نیکل عنصر آستنیت زا است و هیچگونه تاثیری در تشکیل کاربید و اکسید ندارد. به علت اینکه تمایل به ترکیب آن با کربن و اکسیژن کمتر از آهن است.

نیکل سختی پذیری فولاد را افزایش می دهد و در حدود ۰٫۲۵ تا ۵ درصد در ترکیب فولاد وجود دارد. نیکل چقرمگی شکست فولاد بهمراه استحکام و سختی آن را افزایش می دهد. لذا،در مواقعی که در دماهای پایین به چقرمگی شکست بالای نیاز باشد درصد آن تا ۹ نیز می توان باشد.در فولادهای زنگ نزن آستنیتی۷ تا ۳۵ درصد نیکل وجود دارد.در این فولادها برای خنثی کردن اثر فریت زایی کروم از نیکل بهره می گیرند.فولادهای با ۳۰ – ۴۰ % نیکل ،آلیاژ Invar  نامیده می شوند که انقباض و انبساط بسیار کمتری دارند.

نیکل خودبخود باعث افزایش مقاومت خوردگی می شود. در درصدهای بالاتر از ۷%  باعث آستنیتی شدن فولادهای مقاوم در برابر مواد شیمیایی تا دماهای خیلی زیاد می شود . در دماهای بالای ۶۰۰ C استحکام فولادهای آستنیتی بیشتر می شود.

قالب بندی : PDF

تعداد صفحات :۵

حجم :۶۱۴KB

لینک دانلود

تأثیر نیکل در فولاد The Role of Nickel in Steels

سمیه خیری

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید