آزمایشگاه متالورژی رازی

https://www.razi-center.net

آزمایشگاه متالورژی رازی سازمانی کاملا خصوصی است که در زمینه‌های مهندسی و فناوری مواد به فعالیت های پژوهشی-آزمایشگاهی و آموزشی می پردازد.

در کنار فعالیت‌های اصلی و پژوهشی و آموزشی مهندسی مواد، آزمایشگاه رازی ارائه دهنده خدمات دیگری است.از جمله این فعالیت ها می‌توان به خدمات آزمایشگاهی-پژوهشی و ماده‌های پژوهشی در زمینه مهندسی مواد و متالورژی اشاره کرد.

خدمات مرکز متالورژی رازی

این مرکز، خدمات فراوانی به صنعتگران و پژوهشگران داخلی ارائه می دهد که می توان این خدمات را به صورت زیر دسته بندی نمود:

 • آزمایشگاه مکانیکی

در این آزمایشگاه امکان انجام گستره وسیعی از آزمون‌های پژوهشی خوردگی فلزات در شرایط سرویس‌دهی مختلف وجود دارد. این مرکز با در اختیار داشتن کارشناسان با تجربه توانایی ارائه مشاوره در زمینه معایب به وجود آمده در اثر خوردگی در صنایع گوناگون را دارست.

 • آزمایشگاه متالوگرافی

خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه متالوگرافی شامل موارد زیر است:
– آزمون پژوهشی متالوگرافی
– آزمون پژوهشی ماکروگرافی
– تعیین ضخامت پوشش
– تعیین عدد اندازه دانه
– تعیین عمق لایه دکربورگی

و…

 • آزمایشگاه پلیمر

انجام آزمایش انواع لاستیکها و پلاستیکها،کامپوزیتها، شیلنگها، لوله‌ها، ژئو ممبران، کامپوزیتها، واتراستاپ،انواع فوم و دیگر پلیمرها در این مرکز امکان‌پذیر است.

 • آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی

 • بخش میکروسکوپ الكترونی مرکز متالورژی رازی دارای دو دستگاه میکروسکوپ الکترونی با مشخصات زیر است:
  دستگاه میکروسکوپ الکترونی VEGA\\TESCAN-LMU و VEGA\\TESCAN-XMU
 • دستگاه میکروسکوپ الکترونی گسیل میدانی FESEMبا مدل MIRA3TESCAN-XMU
 • کوانتومتری

آزمایشگاه کوانتومتری مرکز رازی با بهره‌گیری از سایر روش‌های آنالیز موجود در مرکز مانند شیمی تر، XRF ، … و شرکت در آزمون‌های پژوهشی مقایسه‌ای آماده ارائه خدمات است.

 • آزمایشگاه کانی شناسی

مهم ترین خدمات قابل ارائه در آزمایشگاه كانی شناسی شامل موارد زیر است:
– آنالیز به روش XRD ، تهیه طیف و الگوی پراش ، تعیین اندیسهای میلر و …
– تعیین آزبستی بودن یا نبودن ترکیبات مختلف
– شناسایی فاز یا هر نوع کانی در سنگ ، خاک ، مواد معدنی و …
– مطالعه ساختار بلوری
– تعیین آمورف یا کریستاله بودن ترکیبات مختلف
– تعیین درصد فازی به صورت نیمه کمی
– تعیین FWHM

 • آزمایشگاه خوردگی و پوشش

در این آزمایشگاه امکان انجام گستره وسیعی از آزمون های پژوهشی خوردگی فلزات در شرایط سرویس‌دهی مختلف وجود دارد.

 • آزمایشگاه عملکرد

در آزمایشگاه عملکرد و تست دوام این مرکز، امکان انجام آزمون های پژوهشی عملکرد و دوام بر روی طیف وسیعی از مجموعه ها فراهم آمده است.

 • آزمایشگاه غیر مخرب

این مرکز تاکنون خدمات موثری را در زمینه انجام آزمون های غیر مخرب و بازرسی به صنایع مختلف هوافضا، خودرو سازی، ساختمان، نفت، گاز و پتروشیمی ارائه نموده است.

 • آزمایشگاه مواد مرجع

آزمایشگاه متالورژی رازی از سال 1382 به عنوان اولین و تنها تولید کننده نمونه های مرجع اقدام به تولید این نمونه ها در داخل کشور نمود. همچنین در سال های 1395 و 1396 نیز موفق به ثبت اختراع تولید نمونه های استاندارد فولادی و غیر آهنی شد.

 • آزمایشگاه دما بالا

آزمون خزش و تنش گسیختگی بر اساس استاندارد ASTM E139 بر روی انواع نمونه های تخت و گرد صورت می گیرد. همچنین داده های تحویلی به مراجعه کننده شامل یک فایل اکسل یا نوت پد به همراه تصویر گراف رسم شده توسط نرم‌افزار دستگاه است.

 • آزمایشگاه نمونه سازی

دسترسی به آزمایشگاه رازی

این مرکز همانند بسیاری از مراکز ایران با پیشرفت فناوری در حوزه خدمات آنلاین نیز فعالیت داشته و در ارائه خدمات بهتر به مشتریان خود قدم مهمی برداشته است.

همچنین این مرکز در زمینه آموزشی نیز فعالیت هایی دارد و با برگزاری برخی کلاس های تخصصی به علاقه مندان این حوزه خدمت رسانی می نماید.

آزمایشگاه متالورژی رازی

 

گواهینامه تایید صلاحیت

آزمایشگاه رازی دارای گواهینامه تایید صلاحیت ISO/IEC 17025  از مرکز تایید صلاحیت ایران (NACI) است. همچنین گواهینامه اداره کل استاندارد تهران و اداره کل استاندارد استان هرمزگان را نیز کسب نموده است.

این آزمایشگاه دارای مجوز پژوهش در سه زمینه‌ی ریخته گری، خوردگی، پوشش و شناسایی و انتخاب مواد از وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.