ماشین سازی برادران غفوری

httphttp://ghafouri-bros.com

ماشین سازی برادران غفوری با نزدیک به نیم قرن تجربه و دانش فنی و دارا بودن واحدهای طراحی مهندسی، ریخته­ گری، مدلسازی، تراشکاری، CNC و ورقکاری به مدیریت آقایان حسین و احمد غفوری در سال ۱۳۴۵ بنیانگذاری گردید. طی سال های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۴ اقدام به ساخت انواع پرس های فورجینگ ، قالب های کاشی، آجر و دیگر انواع ماشین آلات صنعتی و صادرات آن به قاره های مختلف دنیا انجام گردید. از جمله قالب های ماندگار کار این واحد صنعتی، ساخت قالب های آجر و کاشی مربوط به ساختمان تئاتر شهر تهران است.

این واحد صنعتی طی سال ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ با تشکیل تیم تحقیقاتی قوی و با همکاری اساتید دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی و ساخت اولین دستگاه جرثقیل ۵ تن تلسکوپی در ایران گردید که طی بازدید نخست وزیر وقت جناب آقای مهندس موسوی بسیار مورد تقدیر قرار گرفت و تعداد متعددی از این دستگاه طی تحریم ها در اختیار واحد های نیازمند قرار گرفت.

در سال ۱۳۶۴ طراحی اولین دستگاه شات بلاست میزی با استاندارد اروپائی انجام و در خط تولید انبوه قرار گرفت. سال ۱۳۷۳ نیز طراحی اولین دستگاه شات بلاست گردان توسط تیم طراحی صنعتی این واحد با حضور مهندس محمدرضا غفوری انجام شد.

شات بلاست ( shot blast ) در فارسی به معنی پرتاب ساچمه فولادیست. البته دو نوع دستگاه شات بلاست با سیستم های پاشش ساینده وجود دارد:

 •  ایربلاست
 • دستگاههای شات بلاست توربینی

ایربلاست:

در این دستگاه ها ساچمه های فولادی بوسیله نیروی هوای فشرده شتاب گرفته و بر روی سطوح مورد نظر پاشیده می شوند .

دستگاههای فوق بیشتر برای انجام عملیات بلاست و تمیزکاری بر روی قطعات خاص یا موضع خاصی از یک قطعه و یا انجام عملیات خاص بلاستینگ کنترل شده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند .

دستگاه های شات بلاست توربینی:

در این دستگاهها دیگر خبری از هوای فشرده و مزایا و معایب آن نیست و سیستم پرتاب کننده ساینده یک فلکه دوار است که با سرعت حول یک محور می چرخد .
ساچمه های فولادی از دریچه مخصوصی تحت زاویه و دبی معین وارد این فلکه می شوند و بر روی سطح مورد نظر پرتاب می شوند .
دستگاههای فوق بیشتر برای انجام عملیات تمیزکاری و آماده سازی سطوح در تعداد و سطوح بالا مورد استفاده قرار می گیرند .

طی سال های ۱۳۷۵ و ۱۳۷۶ دستگاه های شات بلاست تونلی مدل CMT-900 با استفاده از آخرین تکنولوژی آن روز جهت خط تولید انواع سیلندر و سر سیلندر در شرکت ایران خودرو طراحی و ساخته شد که بسیار مورد تقدیر معاونت محترم ریخته گری ایران خودرو جناب آقای مهندس سعدیان قرار گرفت.

در سال ۱۳۷۹ دستگاه بسیار معظم شات بلاست تونلی CMT-1200 جهت شرکت نفت (شرکت توس پیوند) طراحی و ساخته شد. این دستگاه جهت شات بلاست اتصالات عظیم خطوط انتقال گاز و نفت مورد استفاده قرار گرفت.

در سال ۱۳۸۶ به سفارش شرکت نیرو محرکه و با ملحق شدن مهندس محمد حسن غفوری و مهندس محمدعلی غفوری به تیم طراحی و اجرا با آخرین تکنولوژی روز و با استفاده از هوش مصنوعی (سیستم PLC) یکی از برترین شات بلاست های موجود در دنیا طراحی و ساخته شد. دستگاه شات بلاست اتوماتیک مدل CMT-1500 را به جرأت می توان یکی از شاهکارهای صنعتی ماشین سازی برادران غفوری دانست که با استفاده از با کیفیت ترین قطعات اروپایی و آخرین متد طراحی فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات چون نگینی در شرکت نیرو محرکه می درخشد.

طی ۲۶ سال گذشته بیش از ۳۰۰ دستگاه شات بلاست میزی مدل CM-140 و مدل CM-220 تولید و در سراسر ایران مورد استفاده قرار گرفته است.

دستگاه شات بلاستکوپلینگ:

ماشین سازی برادران غفوری بیش از ۴۹ سال است که مشغول به ساخت انواع کوپلینگ های استاندارد مدل KB و مدل میل و پینی است.

KB یعنی کوپلینگ برادران

 • مطابق با  استاندارد فلندر آلمان یکی از بزرگ ترین سازندگان کوپلینگ در جهان
 • ساخته شده از چدن خاکستری مرغوب نزدیک به GG25
 • دارای  لاستیک ضد روغن و نیز ضد فرسایش
 • انعطاف پذیر با خرابی امن و امکان بکارگیری برای اتصال محورها با ناهمراستایی مجاز

ویژگی های انواع کوپلینگ KB:

 • ساخته شده از چدن خاکستری مرغوب (نزدیک به GG25)
 • دارای لاستیک های لقمه ای ضد روغن با بهترین کیفیت
 • انعطاف پذیر با خرابی امن  و امکان بکارگیری برای اتصال محورها با ناهمراستایی مجاز
 • مناسب برای اتصالات ساده و مرکب در تجهیزات متشکل از سه بخش مونتاژی
 • گستره مجاز اعمال گشتاور از ۱۹ الی ۶۲۰۰۰ نیوتن متر
 • مناسب جهت استفاده در محفظه های بسته (غرق در روغن)
 • ساخته شده در قطرهای ۸۰ تا ۲۵۰ میلی متر

کوپلینگ  KB-SPACER

این کوپلینگ تمام ویژگی های مفید کوپلینگ KB را دارا بوده و همچنین می تواند فواصل بین اتصالات را توسط قطعه فاصله دهنده پوشش دهد.

کوپلینگ

کوپلینگ مدل میل و پینی KB-R

کوپلینگ مدل میل و پینی

 

 

ویژگی ها:

 • دارای انعطاف پذیری بالا و با خرابی امن
 • مناسب برای گشتاورهای متوسط تا زیاد
 • مناسب جهت طراحی های با فضای محدود
 • مناسب جهت مونتاژهای پیچیده با امکان تعویض لاستیک یدکی و پین کوپلینگ در دراز مدت بدون دمونتاژ کلی کوپلینگ

مشخصات:

محدوده گشتاوری برای کوپلینگ های استاندارد از ۲۱۰ تا ۱۳۲۰۰۰۰۰ نیوتن متر می باشد که در صورت سفارش در سایزهای بالاتر نیز قابل تولید است.