کاهش ۱۱ درصدی صادرات سیمان

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

دبیر انجمن صنفی سیمان با بیان اینکه صادرات سیمان ۱۱ درصد کاهش یافته است،گفت: اصلی ترین معضل صنعت سیمان کشور رقابت منفی بین تولیدکنندگان به دلیل قدرت گرفتن دلالان است.

عبدالرضا شیخان درباره میزان تولید سیمان در سال جاری اظهار کرد: طی ۶ ماهه امسال ۳۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن کلینکر و حدود ۲۹ میلیون تن سیمان تولید شده است.

وی افزود: از این میزان ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در داخل توزیع شده و ۳میلیوتن تن کلینکر و ۳ میلیون تن سیمان صادر شده است.

دبیر انجمن صنفی سـیمان با بیان اینکه صادرات سـیمان کشور با کاهش ۱۱ درصدی روبه رو بوده است، گفت: در گذشته بخش زیادی از صادرات سـیمان کشور به عراق بوده که کاهش یافته است، البته صادرات کلینکر ۲٫۱ درصد افزایش داشته است.

شیخان تصریح کرد: سـیمان به دلیل اینکه هزینه حمل در مسیرهای دور بیشتر می‌شود به همین دلیل کالای تجارت پذیری نیست و باید به کشورهای اطراف صادر شود.

وی پیش‌بینی کرد؛ طی ۶ ماهه دوم صادرات سـیمان و کلینکر به ۱۰٫۵ میلیون تن برسد.

دبیر انجمن صنفی سـیمان با بیان اینکه در گذشته مقرر شده بود که به این صنعت یارانه صادراتی پرداخت شود،گفت: هنوز اتفاقی در این زمینه نیفتاده و خبری هم نیست.

شیخان اصلی ترین معضل صنعت سـیمان کشور را رقابت منفی بین تولیدکنندگان این صنعت عنوان کرد و اظهار کرد: این موضوع ناشی از قدرت گرفتن دلالان است؛ به دلیل اینکه کارخانجات با مشکل نقدینگی مواجه هستند ناچار می‌شوند تولیدات خود را زیر قیمت به دلالان بفروشند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید