کاهش تقاضای کاذب با آزادسازی سقف رقابت معاملات مس

شرکت ملی مس
می متالز – ایران در یک مدار مهم معدنی قرار گرفته که حداقل در ۱۰ نوع ماده معدنی به عنوان یکی از غنی ترین کشورها شناخته می شود.
به گزارش می متالز، استخراج سالانه بیش از ۴۵۰ میلیون تن و اشتغال بیش از۳۰۰ هزار نفر به صورت مستقیم در حوزه معدنی از مواردی است که می توان به آن اشاره کرد. صادرات مواد و صنایع معدنی کشور در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۷/ ۵۷ میلیون تن به ارزش ۷ میلیارد دلار بود که پیش بینی این عدد برای سال ۱۳۹۷ حدود۱۰ میلیارد دلار صادرات است که ۲۲ درصد کل صادرات کشور را تشکیل می دهد. مس با تولید جهانی حدود ۹/ ۲۲ میلیون تن در سال۲۰۱۷ سومین فلز استراتژیک و پر مصرف دنیا در این بخش به شمار می رود.

ذخایر معدنی مس ایران ۲/ ۳ درصد دنیا را شامل می شود، در حوزه مس کاتدی ۹/ ۰ درصد رشد تولید داشته ایم که سال گذشته به دلیل تغییر تکنولوژی این میزان به ۷/ ۰ درصد رسیده بود؛ از طرفی ظرفیت تولید مس کاتدی در کشور در سال جاری حدود ۲۰۰ تا ۲۳۰ هزار تن است، به این معنا که پتانسیل بسیار بالایی در این زمینه داریم.

در این بین با اعمال نرخ دستوری ضرر و زیان های زیادی به فعالان حوزه مس وارد می شد که مشخص کردن سقف رقابت هم یکی دیگر از معضلات آن بود.

برداشتن سقف رقابت از اقدامات مثبتی بود که شاهد نتیجه آن در مدت اخیر بودیم. وحید اسلامیان، مدیرعامل شرکت دنیای مس در این خصوص عنوان کرد: با برداشته شدن سقف رقابت معاملات مس در بورس کالا شاهد کاهش تقاضای کاذب، واقعی‌تر شدن قیمت‌ها و متعادل شدن بازار معاملات این محصول بودیم.

وی افزود: این در حالیست که پیش از این بازار معاملات مس مختل بود و برخی شرکت‌های فعال در این صنعت مجبور بودند تا محصولات مس خود را به قیمت های متفرقه به طور غیررسمی بفروشند، تا شرایط خود را با بازار واقعی تطبیق دهند.

وی اضافه کرد: اما در شرایط کنونی بازار مس متعادل شده و اطلاع داریم که فعالیت‌های واسطه‌ها در این بازار کمرنگ شده و معاملات مس شفاف‌تر از گذشته دنبال می‌شود.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس خورشیدی چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ 131 بازدید

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید