اطلاعات بیشتر

کاهش تعرفه واردات، فولاد را ارزان تر نمی کند

فولاد

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در خصوص خواست دولت برای جوگیری از افزایش قیمت فولاد اظهار داشت: دولت به دنبال کنترل قیمت ها در بازار است اما در خصوص فولاد باید توجه داشت که مبنای قیمت در همه کشورها چه تولیدکننده و صادرکننده و چه واردکننده قیمت جهانی است و در حال حاضر قیمت فولاد در ایران پایین تر از نرخ جهانی آن است که این مسئله برای اولین بار است که در کشور اتفاق می افتد.
سید رسول خلیفه سلطانی ظرفیت فعلی تولید فولاد در کشور را ۳۲ میلیون تن اعلام کرد و گفت: تا پایان سال جاری تولید فولاد ایران از مرز ۲۰ میلیون تن عبور می کند و در اکثر محصولات بیشتر از نیاز داخلی تولید داریم که مازاد عرضه فولاد کشور صادر می شود و پیش بینی می شود تا پایان سال به صادرات ۸ میلیون تنی در زنجیره فولاد برسیم.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به تحرکات اخیر برای کاهش تعرفه واردات فولاد خاطرنشان کرد: وقتی قیمت های داخلی از نرخ های جهانی پایین تر است و ظرفیت خالی در کارخانجات هم وجود دارد، کاهش تعرفه اثری بر قیمت فولاد نخواهد داشت و اهداف دولت را برآورده نمی سازد. ضمن اینکه تعرفه واردات فولاد ایران پایین ترین سطح در میان کشورهای فولادساز دنیا را داردکه این مسئله یک تهدید جدی برای صنعت فولاد کشور است چرا که اگر تعرفه های اخیر دولت ترامپ برای واردات فولاد به آمریکا تصویب و اجرا شود، شاهد سرازیر شدن صادرات فولاد چین به کشورهایی با تعرفه پایین مثل ایران خواهیم بود. بنابراین لازم است دولت محترم هوشیار باشد و علاوه بر صیانت از تعرفه های فعلی که طی چند سال اخیر نظم خوبی پیدا کرده، مکانیسم های safe guard و اقدام فوری را نیز تدوین نماید.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید