اطلاعات بیشتر

کاهش تراز مس جهانی طی هفت ماه نخست سال

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

تراز مس جهانی در هفت ماه‌ نخست سال جاری به خاطر کند شدن تولید مس پالایش یافته به ۱۶۰ هزار تن کسری رسید.به گزارش مس پرس، به گفته گروه مطالعات بین‌المللی مس، تراز مس پالایش‌یافته جهان در هفت ماه‌نخست سال جاری به خاطر راکد شدن عرضه به ۱۶۰ هزار تن کسری رسید.

این اندیشکده مستقر در لیسبون گفت که کسری ژوئیه در حقیقت با ۳۵ هزار تن، به‌رغم نیم درصد افت در مصرف مس پالایش یافته که به ۱۳۶۹۰ تن رسید، پایین‌ترین رقم ثبت شده در سال جاری تا‌کنون بوده است. کاهش نیم درصدی مصرف مس پالایش‌یافته در اثر بهبود عرضه قراضه روی داد که باعث محدودیت در رشد مصرف در سطح جهانی شد. کسری ماه ژوئیه به نحوی چشمگیر بیش از کسری ماه‌های قبل از آن بود که رقم مجموع آن در ۶ ماه به ۷۵ هزار تن بالغ می‌شد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

در هفت ماه‌نخست ۲۰۱۷ تراز مس پالایش یافته جهان، که با توجه به موجودی انبارهای مهر و موم شده چین تعدیل شد، رقم کسری به حدود ۹۰ هزار تن رسید، که بسیار بالاتر از رقم ۵۰۰۰ تنی دوره مشابه سال گذشته به شمار می‌رود. طبق داده‌های گروه مطالعات بین‌المللی مس، تولید مس معدنی جهان در هفت ماه‌نخست سال جاری با ۲ درصد افت نسبت به دوره مشابه ۲۰۱۶ به ۱۱۳۸۱۰۰۰ تن تنزل یافت، تولید کنسانتره در همین دوره افت‌۵/ ۱ درصدی داشت و کاهش تولید اس ایکس- ای دبلیو حدودا ۵/ ۴ درصد بود.تنزل تولید مس معدنی جهان عمدتا در اثر ۷ درصد، یا ۲۲۵ هزار تن افت در تولید شیلی، بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده مس جهان، روی داد که تحت تاثیر منفی اعتصاب در معدن اسکوندیدا و بازده پایین‌تر معادن کودلکو قرار گرفته بود. این گروه همچنین خاطرنشان کرد تولید کنسانتره در کانادا و مغولستان، به ترتیب، ۲۲ درصد و ۱۹ درصد تنزل داشت، که علت آن عمدتا عیارهای پایین‌تر در نواحی مورد استخراج معادن این دو کشور بود.

تولید مـس پالایش یافته جهان در هفت ماه‌نخست سال جاری طبق برآورد این گروه بدون تغییر نسبت به دوره مشابه سال گذشته معادل ۱۳۵۲۷۰۰۰ بود و تولید اس ایکس-ای دبلیوی اولیه ۵/ ۱ درصد کاهش و تولید ثانویه(از قراضه) ۱۰ درصد افزایش داشت. افزایش قراضه در دسترس باعث شد تا تولید مـس پالایش یافته ثانویه، به ویژه در چین، صعود کند. رشد اصلی در چین و هندوستان صورت گرفت و همچنین برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به خاطر رهایی از تعطیلی‌های نگهداری در سال ۲۰۱۶ شاهد رشد تولید ثانویه خود در دوره یادشده سال جاری بودند.با وجود این، رشد کلی در سطح جهان با افت ۱۱ درصدی در شیلی، دومین تولید‌کننده بزرگ مـس پالایش یافته جهان، خنثی شد. در این کشور هم تولید مـس پالایش یافته الکترولیتی و هم تولید الکترووینینگ(استخراج الکتریکی) تنزل داشت.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید