چشم انداز بازار مس در سال ۲۰۱۹

چشم انداز بازار مس
چشم انداز بازار مس

با نزدیک شدن به آغاز سال نوی میلادی، پیش‌بینی‌ها درباره وضعیت بازار فلزات در سال ۲۰۱۹ و عملکرد شاخص‌های اثرگذار بر خریدوفروش کامودیتی‌ها بیش از گذشته ارائه می‌شود. در گزارش پیشِ رو چند پیش‌بینی درباره بازار مس را می‌خوانید.
براساس گزارش کمیسیون معاملاتی «معاملات آتی کالای ایالات متحده امریکا» (CFTC) سرمایه‌گذاری معامله‌گران بزرگ جهان بر قراردادهای آتی مس، باعث جهشی دیگر در بازار فلز سرخ در سال ۲۰۱۹ خواهد شد. این در حالی است که عوامل فاندامنتال از این تئوری جهش قیمتی در میان‌مدت حمایت می‌کنند. مس برای این‌که بتواند یک جهش قیمتی جدید را در آینده نزدیک به دست آورد باید بتواند سقف افزایش ۲.۸۸ دلار در هر پوند را بشکند. با این حال براساس این گزارش تحلیل‌های تکنیکال نسبت به بازار مس در کوتاه‌مدت چندان خوش‌بینانه نیست و برای قیمت‌های بالاتر در فلز سرخ باید بیشتر منتظر ماند.
گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG) نیز که به‌تازگی پیش‌بینی خود از تولید مس در سال ۲۰۱۹ را منتشر کرده است، نظر مشابهی دارد. براساس این گزارش، کاهش ۱.۵درصدی که تولید مس معادن جهانی در سال ۲۰۱۷ پیدا کرد بعد از برطرف شدن موانع تولید، متوقف شد و حالا انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۹ تولید مس به ۱.۲درصد رشد دست پیدا کند. کاهشی که در سال ۲۰۱۷ ایجاد شد ناشی از توقف عرضه و مشکلاتی بود که برای توسعه‌های معادن بزرگ جهان رخ داد. این مشکلات تاحدودی در سال ۲۰۱۸ برطرف شد و بنابراین تولید ۲درصد رشد پیدا کرد زیرا در سال ۲۰۱۸ هیچ توقف عمده‌ای در تولید معادن بزرگ جهان رخ نداد و مذاکرات حقوق و دستمزد کارگری نیز مسالمت‌آمیز جریان پیدا کرد و به اتمام رسید.
با این حال یک عامل دیگر هنوز پابرجاست که در بلندمدت اثرات خود را بر بازار مس خواهد داشت. این عامل فاندامنتال، کاهش عیار معادن مس جهان و کاهش عرضه در اثر این عامل در بلندمدت است. در کنار این برخی معادن مطرح جهان در چین، پرو و ایالات متحده امریکا، مشکلات عملیاتی دارند که تولید آن‌ها را متأثر می‌کند. همین عوامل بود که ICSG را بر آن داشت که در سال میلادی‌ای که در آخرین روزهای آن به سر می‌بریم، دست به اصلاح پیش‌بینی خود از عرضه مس معدنی بزند و پیش‌بینی خوش‌بینانه ۲.۹درصدی را به پیش‌بینی واقع‌بینانه ۲درصدی تغییر دهد.
این عوامل در سال پیشِ روی میلادی نیز ادامه خواهند یافت. در کنار این‌ها ICSG منتظر یک توقف تولید دیگر نیز هست که احتمال می‌دهد در سال جدید در اندونزی و به‌خاطر مسائل مالکیتی در معدن گراسبرگ، یکی از بزرگ‌ترین معادن مس جهان رخ دهد. این عامل رشد تولید سال ۲۰۱۸ را تحت تأثیر قرار می‌دهد و آن را به ۱.۲درصد در سال ۲۰۱۹ می‌رساند. درنتیجه این اتفاق باید منتظر افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی مس بود.
از سوی دیگر پایگاه خبری و تحلیلی (Investing News Network) از تحلیل‌گران بازار کامودیتی‌ها پرسیده است که پیش‌بینی‌شان از وضعیت مس در سال ۲۰۱۹ میلادی چیست.
Eleni Joannides از «وود مکنزی» (Wood Mackenzie) یکی از این تحلیل‌گرانی است که وضعیت بازار مس در سال جدید میلادی را در گفت‌وگو با این پایگاه خبری و تحلیلی این‌طور خلاصه می‌کند: هم عرضه و هم تقاضا در سال ۲۰۱۹ با چالش‌هایی مواجه خواهند شد. جنگ تجاری درگرفته در سال ۲۰۱۸ بین چین و ایالات متحده امریکا، رشد اقتصادی جهان را تحت تأثیر خود قرار داده است. به همین دلیل باید نسبت به افزایش تقاضا واقع‌بین بود. او تأکید می‌کند: از سوی دیگر عوامل کاهش تولید هنوز پابرجاست و درنتیجه نباید فکر کرد در میزان عرضه مس در سال ۲۰۱۹ رشدی غیرمنتظره رخ می‌دهد. کاهش عرضه بر بازار مس اثرگذار است و باعث رشد قیمت مس می‌شود؛ رشدی که البته به گفته Joannides به‌خاطر کاهش تقاضا محدود خواهد شد.
با این حال قیمت مس تحت تأثیر عوامل دیگری نیز هست. عواملی که Dan Smith، رئیس تحقیقات کامودیتی‌های Oxford Economics درباره آن به پایگاه خبری و تحلیلی Investing News Network گفته است: در سال ۲۰۱۹ ما انتظار داریم دلار به دلایل شرایط خاص اقتصادی حاکم بر جهان تضعیف شود. درنتیجه این اتفاق، باید منتظر افزایش قیمت در بازار مس بود.
با این حال شاید بد نباشد این‌طور جمع‌بندی کرد که تحلیل‌گران سال ۲۰۱۹ را سال خوبی برای مس می‌دانند و انتظار سقوط قیمت را آن‌طور که در سال‌های ۲۰۱۴-۲۰۱۶ اتفاق افتاد، ندارند. با این حال نباید انتظارات غیرواقع‌بینانه از بازار مس داشت زیرا عوامل اقتصاد کلان همچنان بر بازار فلز سرخ اثرگذار هستند.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس امیرمحمد دارابی پنج شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۷ 209 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید