چشم‌انداز صنعت فولاد در تحولات برجامی

فولاد

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

پس از صحبت‌ها و گمانه‌زنی‌های فراوان، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که این کشور از توافقنامه هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی خارج می‌شود. این تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا از همان ابتدا موجب واکنش منفی سران کشورهای اروپایی شد. با این حال طی روزهای گذشته درباره اثرات این تصمیم در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور تحلیل‌ها و گزارش‌هایی منتشر شده است. صنعت فولاد ایران، یکی از صنایعی است که طی سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته و در بازارهای جهانی حضور پیدا کرده است. تاثیرات تصمیم آمریکا برای خروج این کشور از برجام بر صادرات فولاد ایران و سایر حوزه‌های بازار فولاد را در ادامه این گزارش می‌خوانید.

صنعت فولاد ایران سال‌ها درگیر تحریم‌ها نه تنها از سوی آمریکا بلکه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده و در طی این سال‌ها نشان داده که توانسته حتی با وجود محدودیت‌ها، حضور خوبی در بازارهای بین‌المللی داشته باشد. البته قابل انکار نیست که وجود تحریم‌ها کار را برای صادرکنندگان فولاد ایران مشکل ساخته بود و بسیاری از آنها از روش‌های غیرمعمول برای ارسال محموله‌ها و دریافت وجه فروش خود استفاده می‌کردند. با این حال در طی دو سال گذشته و همزمان با اجرایی شدن برجام و با بهبود روابط بانکی و تجاری ایران با سایر کشورها، صادرات فولاد ایران سرعت بیشتری به خود گرفته بود.

  • سخت‌تر شدن احتمالی معاملات فولاد

آنطور که رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند، آمریکا به شکل رسمی‌از ششم آگوست امسال تحریم‌های جدید خود علیه ایران در زمینه تجارت با دلار، طلا و دیگر فلزات گران‌بها و نیز خرید و فروش گرافیت، زغالسنگ، آلومینیوم و فولاد را به اجرا درخواهد آورد. همچنین، معاملات بزرگ خارج از کشور با ریال نیز محدود خواهند شد که تجارت فولاد را مشکل خواهد ساخت. صنعت خودروسازی ایران که از جمله صنایع پایین دستی فولاد است نیز تحت تاثیر تحریم‌های آتی قرار خواهد گرفت.

همچنین براساس گزارش‌ها چهارم نوامبر ۲۰۱۸ زمان شروع تحریم‌های ایالات متحده در بخش کشتیرانی، کشتی‌سازی و ارسال محموله‌ها و همچنین صادرات نفت، مهمترین منبع درآمد کشور خواهد بود. با این وجود، با نگاهی به شکاف ایجاد شده میان آمریکا و متحدانش در اروپا، هنوز آثار تحریم‌های احتمالی آمریکا در دوره‌های سه و شش ماهه آتی به وضوح قابل پیش‌بینی نیست. فولادسازان کشور که تجربه چنین شرایطی را در دوره قبلی دارند نسبت به آینده صادرات ایران خوش بین هستند.

  • بهره برخی صادرکنندگان در کوتاه‌مدت

اگرچه، سخت‌تر شدن ارسال محموله‌ها و مراسلات مالی و مسائل بیمه‌ای قابل انکار نیست و انتظار می‌رود صادرات فولاد کشور تا حدودی تعدیل شود. در این میان، صادرکنندگان فولاد خصوصا مقاطع میانی بیشترین بهره را از شرایط آتی خواهند برد. در چند روزی که از تصمیم ترامپ گذشته، بهای بیلت افزایش یافته و خریداران سطوح ۵۲۰ دلار/تن فوب را پذیرفته‌اند. فروشندگان اما به دنبال دستیابی به ۵۲۵ دلار/تن فوب است و به نظر می‌رسد که با توجه به ریسک خرید از ایران این سطوح مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. البته نباید از سایر عوامل تاثیرگذار بر قیمت مانند تاثیرات بند ۲۳۲ آمریکا و تمهیدات حمایتی در دست اقدام بازارهای بزرگی مانند اروپا و ترکیه نیز چشم پوشید که می‌تواند تاثیرات مخربی بر روند افزایش قیمت فولاد داشته باشد. با وجود محدودیت‌ها، بعید به نظر می‌رسد که صادرات فولاد کشور کاملا متوقف شود. در شرایط حساس فعلی، دولت باید با تمهیدات خود به دشمن اجازه قطع حضور نام فولاد ایران در بازارهای جهانی را نداده و شرایطی را برای صادرکنندگان بزرگ و کوچک به وجود آورد که بخشی از مصائب پیش رو را جبران کند. صادرات فولاد ایران، صادراتی غیرنفتی با ۲۵ درصد ارزآوری کل صادرات نفتی کشور بوده و از دست رفتن آن نه تنها نیاز هزینه‌های زیادی را برای بازیابی مجدد در بر دارد، بلکه ممکن است بازار داخلی فولاد کشور را نیز با رکود بی‌سابقه‌ای توام سازد.

  • دیپلماسی فعال با اروپایی‌ها برای جلوگیری از اثرات منفی

در همین ارتباط بهادر احرامیان، کارشناس صنعت فولاد در گفتگو با خبرنگار روزنامه «تجارت» درخصوص تصمیم ترامپ در سال گذشته برای اعمال برخی محدودیت‌ها در بازار جهانی فولاد که پیش از این موجب بروز نشانه‌هایی از جنگ تجاری میان کشورها شده بود، گفت: اعمال تعرفه روی فولاد اروپا و خصوصا چین سبب خواهد شد که تولید‌کنندگان فولاد آمریکا با یک جهش خیره‌کننده‌ای تولیدات خود را افزایش دهند و بازار مصرف داخلی را به‌طور کامل در اختیار خود بگیرند. این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران درخصوص تاثیر تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعمال تحریم علیه ایران و تاثیر این تصمیم بر صنعت و صادرات فولاد ایران، ادامه داد: این اتفاق می‌تواند یک فرصت خوب و هم می‌تواند یک تهدید برای ما باشد. اگر موقعیت‌های ایجاد شده در بازارهای اروپا و سایر کشورها برای محصولات فولاد ایران از بین نرود، این یک موقعیت خوب خواهد بود. این کارشناس صنعت فولاد با اشاره به احتمال بروز مشکلاتی در زمینه صادرات محصولات فولادی ایران در آینده ادامه داد: از طرف دیگر این خطر وجود دارد اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های جدید از سوی آمریکا بتواند روی موضوع نقل و انتقالات بانکی تاثیرگذار باشد و از این طریق مشکلات زیادی را برای صادرات محصولات فولادی کشورمان ایجاد کند. احرامیان در پایان با بیان اینکه به نظر می‌رسد در حال حاضر بهترین کاری که ما می‌توانیم به لحاظ دیپلماسی اقتصادی انجام دهیم این است که رابطه خود را با اتحادیه اروپا گسترش دهیم، خاطرنشان کرد: باید با دیپلماسی فعال از کشورهای اروپایی تضمین بگیریم که حاضر به ترک ایران نخواهند بود و روسای کشورهای اروپایی را مجاب کنیم که تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرند و در آینده نقل و انتقالات بانکی بین اروپا و ایران انجام نشود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید