اطلاعات بیشتر

پیشبرد برنامه‌های ستاد فولاد بر پایه خرد جمعی

فولاد

رئیس هیات عامل ایمیدرو در جلسه ستاد زنجیره فولاد اعلام کرد: با توجه به تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر نظرخواهی از تشکل‌های مربوط به زنجیره فولاد در سیاست‌گذاری‌ها، امید می‌رود تشکل‌ها در بیان راهکارهای خود به منظور دستیابی به اهداف فعال‌تر شوند.

ستادی برای تحقق ۵۵ میلیون تن فولاد
یکی از مهم‌ترین اقدامات محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره بخش معدن و صنایع معدنی، تشکیل ستاد زنجیره فولاد بود. این کار از سوی فعالان معدنی و فولادی بسیار مورد تحسین قرار گرفت زیرا در این ستاد می‌توان مشکلات را آسان‌تر از گذشته حل کرد و با دریافت نظر تمامی افراد فعال در حلقه‌های این زنجیره، از معدن تا محصول نهایی، تصمیمی بهتر و کارشناسی‌تر از گذشته گرفت. این اقدام به معنای توجه هر چه بیشتر وزیر صنعت، معدن و تجارت به معدن و صنایع معدنی است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

در واقع این موضوع حاکی از آن است که فولاد بیش از گذشته در تحقق هدف چشم‌انداز یعنی تولید ۵۵ میلیون تن محصول، جدی شده است. از سویی دیگر حضور تمامی انجمن‌های مربوط به زنجیره ارزش همچون فولاد، سنگ‌آهن و سندیکای پروفیل در پشت یک میز می‌تواند چالش‌ها را از میان برداشته و نقشه‌راهی درست را تدوین کرده و به‌دست مجریان این زنجیره بدهد.

به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، در آغاز این جلسه از ستاد فولاد که با حضور معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین رئیسان تشکل‌هایی همچون فولاد، سنگ آهن، سندیکای پروفیل و رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو با ارائه گزارشی از وضعیت بهره‌برداری‌ها، برنامه‌ها و مسائل مطرح شده در ستاد زنجیره فولاد، تصریح کرد: آمادگی داریم از نظر تشکل‌ها در موارد مهمی همچون تعرفه و عوارض بهره‌مند شویم تا تحقق رونق صنعت فولاد کشور و دستیابی به هدف ۵۵ میلیون تن تسریع شود. خوشبختانه با افتتاح ۳ طرح از پروژه‌های هفتگانه فولادی در بخش آهن اسفنجی و با استفاده از فناوری ایرانی پرد، می‌توان به تحقق هدف مشخص شده امیدوار بود.

از سویی دیگر بهره‌برداری از طرح‌های کنسانتره و گندله‌سازی در منطقه معدنی سنگان نیز صنعت فولاد را بیش از گذشته به هدف تولید ۵۵ میلیون تن نزدیک می‌کند و نگرانی‌ها برای تامین ماده اولیه را کمتر خواهد کرد. در واقع این ستاد تلاش می‌کند مواد اولیه مورد نیاز طرح‌های فولادی، تامین شده و در نهایت محصول نهایی با ارزش افزوده بیشتری راهی بازارهای صادراتی شود. در کنار این موضوع می‌توان شاهد کاهش خام‌فروشی نیز بود؛ موضوعی که چند سالی است دولت آن را در دستور کار خود قرار داده است تا بتواند با وضع عوارض بر صادرات ماده خام معدنی به‌ویژه سنگ‌آهن، این محصول را راهی بازارهای صادراتی کند.

دستاوردهای بهره‌برداری
مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در این جلسه و در تشریح دستاوردهای ماه‌های گذشته در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: خوشبختانه بهره‌برداری از مجموعه‌های آهن اسفنجی و دیگر طرح‌ها موجب شده تا زنجیره فولاد به حرکت صعودی خود ادامه دهد. خبرهای خوش همچون بهره‌برداری از طرح‌های فولادی از سوی رئیس‌جمهوری و دیگر پروژه‌ها در استان‌های کرمان و یزد رویدادهایی است که در حوزه معدن و صنایع معدنی رقم خورده است. رئیس هیات عامل ایمیدرو افزود: خوشبختانه پروژه‌های فولادی در مسیر تحقق ظرفیت ۵۵ میلیون تن حرکت می‌کنند.

کرباسیان در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر توسعه صادرات افزود: نکته مهم این است که با سیاست‌گذاری باثبات، از تولیدکنندگان داخلی با توجه به اشتغال و ظرفیتی که دارند، حمایت شود. وی یادآور شد: در دولت‌های نهم و دهم برای بیش از ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت جدید، مجوز صادر شد که متاسفانه بسیاری از آنها اجرا نشده و با توجه به اینکه این نوع مجوزها، نگرانی‌هایی ایجاد کرده‌اند، ضروری است که در ستاد فولاد مورد بازنگری قرار گیرند.

مصوبه‌های ستاد زنجیره فولاد
در این جلسه، بر اساس گزارش معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارتخانه تاکید شد؛ با توجه به مشکل آب و حمل‌ونقل، باید ایجاد و توسعه زنجیره فولاد در حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان در اولویت قرار گیرد. قرار شد ساز وکار آن از سوی معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت معدن و تجارت، ارائه و شرایط تسهیل صدور این مجوزها اعلام شود. به گزارش صمت، تامین آب برای واحدهای فولادی یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی است که می‌تواند تولید را با چالش همراه کند. امروز مسئله آب برای واحدهای معدنی به اندازه‌ای حائز اهمیت است که باعث شده طرح انتقال آب از خلیج‌فارس به فلات مرکزی ایران در دستور کار قرار گیرد. ایجاد واحدها در نزدیکی آب‌های آزاد می‌تواند در حل این مشکل و تسهیل صادرات موثر باشد.همچنین در این جلسه مقرر شد ظرفیت واحدهای جدید اقتصادی تعریف شود و در عین حال از اجرای ظرفیت‌های غیراقتصادی ممانعت به عمل‌اید تا در نهایت، گزارش اقدامات این بخش نیز به ستاد زنجیره فولاد ارائه شود. علاوه بر این، اعضای ستاد زنجیره فولاد مقرر کردند در جلسه آینده، بحث جدی حمل با راه آهن با حضور رئیس کل راه آهن مطرح شود. همچنین نیازهای زنجیره فولاد به ویژه بخش اکتشاف و سنگ آهن بررسی شده و درباره آن تصمیم گرفته شود. در ستاد زنجیره فولاد تصمیم بر آن شد که موضوع عوارض بر صادرات سنگ آهن و موارد مشابه، بنا بر پیشنهاد رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن مطرح شود.

آمار صادرات ۱۰ ماهه
در ادامه این جلسه، گزارشی درباره صادرات فولاد در ۱۰ ماه امسال ارائه شد و جایگاه و آینده صادرات ایران و دیگر کشورها در سال‌های آینده مورد بررسی قرار گرفت. در این زمینه، راهکارهای کارشناسی شده در راستای جلوگیری از افت صادرات فولاد و استفاده از ابزارهای حمایت از صادرکنندگان این حوزه مورد تاکید قرار گرفت. همچنین مقرر شد ایمیدرو با کمک واحدهای زیر مجموعه خود، این مسئله را پیگیری کرده و به طور منظم گزارش آن را به ستاد ارائه کند. بنابراین گزارش، درباره نیاز پایین‌دست فولاد، شمش و ورق مقرر شد جلسه‌ای با حضور معاون بازرگانی داخلی و اقتصادی وزارتخانه و با حضور رئیسان تشکل‌ها و تولیدکنندگان این حوزه برگزار شود و جمع‌بندی خود را به اطلاع وزیر برسانند تا با توجه به سیاست دولت و به‌ویژه وزارتخانه، تصمیم‌های لازم گرفته شود. در این نشست، گزارشی نیز از سوی معاون طرح و برنامه وزارتخانه، ارائه و مقرر شد آیین‌نامه‌ای برای طرح‌های راکد و طرح‌های شروع نشده ارائه شود.

قـرار شد با کمـک انجمن‌ها، جمع‌بندی این موضوع در جلسه بعدی ستاد مطرح شود که اینگونه طرح‌ها لغو شده یا تصمیم لازم برای آنها گرفته شود.در دولت‌های نهم و دهم برای بیش از ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت جدید، مجوز صادر شد که متاسفانه بسیاری از آنها اجرا نشده و با توجه به اینکه این نوع مجوزها، نگرانی‌هایی ایجاد کرده‌اند، ضروری است که در ستاد فولاد مورد بازنگری قرار گیرند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید