اطلاعات بیشتر

پروژه مجتمع “فولاد مکران” چابهار سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد

فولاد

عبدالرحیم کردی در گفت‌‌وگو با ماین نیوز،در چابهار اظهار داشت: یکی سیاست کلی نظام مبنی بر توسعه سواحل مکران استقرار صنایع مادر در این سواحل بوده که یکی از آنها فولاد است و برنامه‌ریزی و پیش‌بینی شده افق تولید فولاد در چابهار در یک بازه زمانی ۱۰ ساله به ۱۰ میلیون تن در سال برسد.

وی افزود: با توجه به این سیاست عملیات احداث مجتمع فولاد “نگین مکران” به‌ عنوان یکی از فولادسازی‌های مستقر در چابهار از سال ۹۴ آغاز شده و به جد در دستور کار قرار گرفته؛ این فولادسازی هم‌اکنون ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و انتظار می‌رود با توجه به همین پیشرفت کار سال آینده به‌ بهره‌برداری برسد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار تصریح کرد: اعتباری ارزی پروژه فولاد چابهار حدود ۱۳۵ میلیون یورو و اعتباری ریالی آن نیز ۱۵۰ میلیارد تومان است؛ سهام‌داران آن‌ هم سازمان منطقه آزاد چابهار، سازمان ایمیدرو و حدود ۸۰ سهام‌دار حقیقی دیگر هستند.

کردی گفت: فونداسیون مجتمع فولاد مکران که مهمترین و اصلی‌ترین بخش کار است به طول ۲۰۰۰ مترمکعب به‌ طور کامل به اتمام رسیده و عملیات نصب کوره ۴ هزار و ۵۰۰ تنی آن‌ هم در مراحل پایانی است.

وی اضافه کرد: ظرفیت فاز اول مجتمع نگین مکران در مجموع حدود ۴ میلیون تن در سال خواهد بود که حدود ۲ میلیون تن آن ورودی سنگ‌ آهن به مجتمع است و حدود ۲ میلیون دیگر هم تولید آهن از نوع اسفنجی خواهد بود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار خاطرنشان کرد: برای ورود و خروج سنگ‌ آهن به مجتمع عمدتاً از راه دریا اقدام می‌کنیم بنابراین با سازمان بنادر مذاکره کردیم تا اسکله شماره ۵ شهید بهشتی که خارج از فاز اول است را به واردات و صادرات کشتی‌های حامل مواد اولیه و صنایع فولادی اختصاص دهد این اسکله اصطلاحاً فله توانایی پهلودهی کشتی‌های فله‌بر ۱۰۰ هزار تنی را دارد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید