در نمایشگاه CIM ۲۰۱۸ در ونکوور کانادا چه گذشت؟

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

امسال کنفرانس و نمایشگاه CIM (موسسه معدنکاری، متالورژی و نفت کانادا) که از جایگاه خوبی در این کشور برخوردار است، طی روزهای ۶ ، ٧ ، ٨ ماه می در شهر ونکوور برگزار شد.

هومان خواجه نصیری فعال و مشاور صنایع معدنی کشور که در این رویداد معتبر حضور داشت، در گفت‌وگو با خبرنگاران توضیح داد: من به نمایندگی از چند شرکت و سازمان ایرانی، وظیفه داشتم که درباره برخی همکاری‌های فناورانه با تعدادی از شرکت‌های مطرح غربی مذاکراتی انجام دهم. گرچه این مذاکرات تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام و پیامدهای آن بود اما حاوی نکات مهمی هم بود:

– علیرغم اعمال تمام فشارهای سیاسی و محدودیت‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران، بسیاری از شرکت‌های غربی تمایل دارند از طریق مجاری غیررسمی اما مطمئن، مذاکرات و امکان همکاری‌های تجاری با ایران را دنبال کنند اما این مجاری را نمی‌یابند.

– در سالی که قرار است از تولید ملی حمایت شود، هیچ تولیدکننده‌ای از صنایع معدنی کشورمان در این نمایشگاه معتبر بین‌المللی حضور نداشت تا حداقل برای معرفی محصولات/خدماتش و پیدا کردن شرکای تجاری مناسب تلاش کند در حالی که شرکت‌هایی از هند، چین و شیلی و آفریقای جنوبی حضوری فعالانه داشتند.

– پتانسیل بسیار خوب از متخصصین ایرانی فعال در بهترین دانشگاه‌ها و شرکت‌هایی معدنی کانادا وجود دارد که علاقه‌مند به توسعه روابط کاری خود یا سازمان‌هایشان با ایران هستند اما بستر هوشمندی برای استفاده هدفمند از این پتانسیل وجود ندارد.

وی افزود: در شرایط امروز ایران و جهان، شرکت‌های ایرانی باید واحدهای “روابط عمومی” خود را به سطح “روابط‌سازی بین‌الملل” ارتقاء دهند تا بتوانند در رویدادهای بین‌المللی نظیر CIM، مذاکراتی حرفه‌ای و خلاقانه داشته باشند و از این بستر برای پیشبرد کسب‌وکار خود، بهره لازم و کافی را ببرند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید