موج تعطیلی کارخانه ها به کاشی “جم” و “نیلو” رسید

موج تعطیلی کارخانه ها به کاشی “جم” و “نیلو” رسید

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

کارخانه کاشی “جم” هم به لیست بلند بالای کارخانجات تعطیل شده با ۲۳۰ کارگر پیوست.

نام کارخانه کاشی جم بروجرد هم به لیست کارخانه‌های تعطیل شده اضافه شد. این کارخانه که یکی از برندهای معروف تولیدکننده کاشی بوده است.  روزگاری نه چندان دور محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می‌کرد، متأسفانه اکنون خط تولید این کارخانه کاملاً تعطیل شده و ۲۳۰ کارگر بیکار شدند.

عدم همکاری بانک‌ها، نبود سرمایه در گردش، از مهم‌ترین مشکلات این کارخانه بوده . بسیاری از فعالان حوزه کاشی و سرامیک هم بر این باورند که رکود بازار مسکن تأثیر مستقیمی بر ایجاد رکود بر این بازار شده است.

عضو انجمن کاشی و سرامیک با تأیید خبر تعطیلی جم  اظهار داشت: کارخانه جم چند ماه است که تعطیل شده و کارگرانش هم بیکار شده اند.

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی نیز هم در این خصوص با تأیید خبر تعطیلی این کارخانه اشاره کرد: تا کنون اتفاقی برای راه اندازی مجدد کارخانه کاشی جم نیفتاده است.

در این رابطه مصطفی گودرزی رئیس اتحادیه کاشی ساز و کاشی فروش در گفت‌وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی بیان کرد: در ارتباط با تعطیلی این کارخانه و از این دست موارد تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری مصاحبه و یا پاسخی نخواهم داد.


کارخانه کاشی نیلو با ۴۰ سال سابقه تولید و کسب عنوان صادرکننده نمونه تعطیل شد.

عضو انجمن کاشی و سرامیک گفت: تعطیلی این کارخانه که گفته می‌شود در اثر مشکلات اقتصادی کشور می‌باشد. موجب شده تا ۸۰۰ نفر از کارگران این کارخانه به جمع بیکاران کشور بپیوندند.

وی گفته است که شرایط اصلا شرایط خوبی نیست بر فرض که این کارخانجات تعطیل هم نشده بودند و به تولید ادامه می‌دادند، جایی برای عرضه و فروش محصولات خود نداشتند زیرا بازار مسکن در رکود به سر می‌برد و تولید صنعت ما هم شرایطش برگرفته و متأثر از بازار مسکن است.

لازم به ذکر است که شرکت کاشی نیلو در سال ۱۳۵۶ به عنوان اولین تولیدکننده کاشی کف در نزدیکی شهر اصفهان تاسیس شد.این کارخانه با ظرفیت یک‌میلیون متر مربع در سال به بهره‌برداری رسید. اما به گفته عضو انجمن کاشی و سرامیک این مجموعه تولیدی سال گذشته تعطیل شده است.

نصف ظرفیت تولید صنعت کاشی و سرامیک تعطیل است.رئیس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با اشاره به اینکه ۱۰۰ میلیون مترمربع کاشی در انبار کارخانجات است گفت: صنعت کاشی و سرامیک کشور با کمتر از ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید