اطلاعات بیشتر

مقاومت مدیر عامل مس در مقابل احیای کارخانه

cu2

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اینکه جهت چند سال پیش ایجاد کارخانه ذوب و پالایش مس 12 درصد پیشرفت کرده بود و به یکباره با اصرار مدیرعامل مس با توجیهات بی اساس متوقف شد، گفت: اینها با خام فروشی مواد به چین و خرید مجدد آن بر ضد سیاستهای اقتصاد مقاومتی عمل کرده اند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

رضا علیزاده با اشاره به وجود یک معدن مس در ورزقان که جزو غنی ترین معادن کشور است گفت: این معدن حدود 15 سال پیش کارهای خود را شروع کرد و دو فاز کنسانتره تولید کرد که حدود 300هزار تن در سال خروجی تولید آن بود.

عضو کمیسیون صنایع با اشاره به اینکه در دوره قبلی نمایندگی اش فاز سوم کنسانتره شروع به ساخت شد بیان داشت: در این دوره تولید آن به 450هزار تن رسید و همزمان کارخانه ذوب و پالایش توسط پیمانکاران شروع به ساخت شد تا ظرفیت تولید را به 200هزارتن برسانند.

علیزاده با بیان اینکه طرح های توسعه آنجا شامل کارخانه کنسانتره ، ذوب و پالایش بعد از 12 درصد پیشرفت با توجیهات بی اساس مدیرعامل شرکت مس متوقف شد، اظهار داشت: اینها تمام طرح ها را لغو کردند و با پیمانکاران تسویه حساب نمودند.

وی افزود: درحال حاضر 4 هزار نفر در آن معدن مشغول به کار هستند که اگر آن طرح ها متوقف نمی شد ما الان 10 هزارنفر شاغل در آنجا داشتیم و خودمان شمش مس تولید می کردیم اما با جلوگیری از این طرح هم مانع اشتغال زایی شدند و هم دست به خام فروشی زدند.

نماینده مردم تبریز با اشاره به اینکه آن زمان ساخت کارخانه ذوب، پالایش و اسید سولفوریک در دستور کار بود و پیمانکارها هم برای انجام آن اعلام آمادگی کرده بودند، اظهار داشت: پیمانکاران زمین را مسطح کرده بودند و ماشین آلات را هم جهت احداث کارخانه آورده بودند که طرح متوقف شد زیرا که مدیرعامل مس در آن زمان معتقد بود که این طرح توجیه اقتصادی ندارد و فروش مواد معدنی بیشتر از تولیدش سود اقتصادی دارد و با ادعای اینکه شرکت مس آذربایجان را مستقل می کنیم و بعداَ آن را فرآوری می کنیم افکار عمومی را فریب دادند و مردم هم متوجه نشدند.

وی افزود: درحال حاضر موضوع را در کمیسیون و با شخص وزیر صنایع مطرح کرده ایم و تا اینجای کار همه موافق احیای کارخانه واجرای طرح هستند اما مدیر عامل مس یک مقدار مقاومت می کند.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهرداد خانقلی سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ 777 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید