اطلاعات بیشتر

بررسی معدن چادرملو از زوایای مختلف

madan3

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

به بیان ساده، شرکت معدنی گل گهر همانند چادرملو، سنگ آهن را از معدن استخراج می کند و پس از عملیات اجرایی تبدیل به کنستانتره و گندله می نماید که در صنایع فولادسازی استفاده می گردد. با توجه به اینکه مبنای قیمت گذاری نرخ سنگ آهن بر اساس قیمت های فولاد خوزستان مشخص می گردد، لذا افزایش و کاهش نرخ فروش فولاد خوزستان می تواند در نرخ گذاری این شرکت تاثیر بسزایی داشته باشد. همچنین باید طرح های توسعه این شرکت را که در جهت تکمیل زنجیره ارزش شرکت در حال بهره برداری است را مطالعه نمود.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

با این اوصاف روش سرمایه گذاری فوق، به صنعت برتر توجه کرده و سود تقسیمی شرکتها و پایدار بودن آنها در شرایط مختلف اقتصادی را ملاک قرار می دهد و سعی می نماید تا حداکثر ظرف مدت ۵ سال، اصل مبلغ سرمایه گذاری شده را از محل دریافت سود نقدی، بازگرداند.

بررسی ۵ سال گذشته شرکت از نظر سود تقسیمی:
پس از آشنایی کوتاهی که با ورودی(مواداولیه) و خروجی(محصولات) داشتیم، حال به بررسی این مورد می پردازیم که اگر یک سرمایه گذار طرح سرمایه گذاری خود را، ۵ساله و با فرض دریافت سود نقدی و شرکت در افزایش سرمایه وخارج از نوسانات بازار تدوین می کرده است، آیا این طرح سرمایه گذاری منجر به بازگشت پول اولیه در طی مدت ۵ سال شده است ودر نهایت سرمایه گذار توانسته است نوعی ازدارایی را برای خود ایجاد نماید که تا آخر عمر فعالیت شرکت، سودنقدی مجانی دریافت نماید (بدون اینکه سهام خود را بفروشد)؟

با توجه به نمودار بالا، فرض کنید شخصی در ۵ سال پیش حدودا در این موقع (۹۰٫۷٫۲۳) معادل ۱ سهم به قیمت ۶۵۵ تومان خریداری کرده است. در طی این سالها در ۹ مجمع شرکت نموده است (۵ مجمع سالیانه و ۴ مجمع افزایش سرمایه از محل آورده وانباشته).

درحال حاضر در تاریخ ۹۵٫۸٫۲۳ قیمت سهم ۲۱۶٫۸ تومان می باشد.
با توجه به موارد بالا به این جمع بندی می رسیم که:
کل مبلغ سرمایه گذاری با احتساب قیمت اول دوره معادل ۶۵۵تومان و واریز ۳۸۲تومان بابت افزایش سرمایه ها، معادل ۱۰۳۷تومان شده است.
مجموع سود تقسیمی دریافتی معادل ۷۲۸ تومان گردیده است. ارزش روز دارایی ما به ازای ۵سهم * ۲۱۶٫۸ تومان، معادل ۱۰۸۴ تومان شده است.
با مطالعه موارد بالا درمی یابیم که سرمایه گذار در مدت ۵ سال سرمایه گذاری خود، تقریبا توانسته است۸۰ درصد از کل سرمایه گذاری خود را از محل سود تقسیمی بازگرداند.

بررسی شرکت از زاویه دیگر:
جدول بالا بازدهی شرکت را بصورت سالیانه در تاریخ های فوق نسبت به بازدهی بازار نشان میدهد. همانگونه که می بینید این شرکت در طول ۱۲ دوره اندازه گیری بازدهی، فقط ۳ دوره بازدهی منفی داشته لیکن در کل، از سال ۸۳ تاکنون توانسته است سالیانه بطور میانگین بازدهی ۴۱ درصدی را درسال ایجاد کند که بالاتر از میانگین بازار سرمایه در طول این دوران است
اما نکته حائز اهمیت در این نوع سرمایه گذاری که هدف اصلی ما می باشد، خلق یک دارایی مولد مجانی است. در حال حاضر سرمایه گذار ۵ سهم دارد و مادامیکه شرکت در حال تولید وفروش می باشد، می تواند سالیانه سود نقدی دریافت نماید (بدون اینکه دارایی مولد خود را که همان گاو شیرده می باشد، بفروشد).

در حال حاضر نیز با توجه به طرحهای توسعه شرکت و افزایش نرخ دلار و در حداقل قرار داشتن نرخ سنگ آهن جهانی می توان گفت که با این استراتژی ، این شرکت می تواند دوباره جهت سرمایه گذاری کاندید گردد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید