معامله ۹۸ هزار تنی آلومینیوم در سال ۱۳۹۶

آلومینیوم

آلومینیوم

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

بازار آلومینیوم در سال ۱۳۹۶ در حالی سپری شد که شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) تنها عرضه‌کننده شمش اولیه آلومینیوم و بیلت و تنها معامله‌گر این بازار بود و دیگر شرکت تولیدکننده آلومینیوم اولیه در این بازار حضور نداشت.

بنابراین ایرالکو توانست با توجه به شرایط پیش آمده از عرضه ۱۴۵ هزار تنی خود در سال ۱۳۹۶، بیش از ۹۸ هزار تن از محصولات را مورد معامله قرار دهد و به فروش برساند.

فراز و نشیب‌های بازار آلومینیوم در سال ۱۳۹۶ در کشور فراوان بود به‌طوری که در مقاطعی کمبود محصولات بالادستی این صنعت موجب افزایش اعتراضات خریداران و مصرف‌کنندگان این بازار در ایران شد؛ چرا که کمبود مواد اولیه به‌ویژه شمش و بیلت باعث می‌شود تا صنایع پایین‌دستی نتوانند به‌صورت روزانه و معمول به تولید بپردازند و در تولید روزانه آن‌ها اختلال ایجاد می‌شود. در مقابل در برخی از موارد نیز با وجود عرضه آلومینیـوم در بورس کالا از سوی تولیدکنندگان، متأسفانه خریداری یافت نشد و محصولات عرضه شده در بورس بدون متقاضی و خریدار، رینگ بورس را ترک کرد.

متأسفانه در کشور ما به‌دلیل کمبود نقدینگی این شرایط هر از چند گاهی رخ می‌دهد و صنایع پایین‌دستی و بالادستی نسبت به عملکرد یکدیگر معترض هستند. با این وجود بازار آلومینیـوم و قیمت آن در سال ۱۳۹۶ روند رو به رشدی را طی کرد. به‌طوری که در بازارهای جهانی قیمت این فلز استراتژیک برای نخستین بار طی ۵ سال گذشته به بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ دلار در هر تن رسید. البته این روند موقتی بود و قیمت آلومینیوم به‌صورت سینوسی بین ۲ هزار تا ۲ هزار و ۲۰۰ دلار بر هر تن در نوسان بود.

در بازار داخلی نیز قیمت آلومینیوم با رشد قابل توجهی همراه بود؛ چرا که نرخ ارز از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا انتهای آن با رشد یک هزار تومانی مواجه شد و همین امر زمینه را برای رشد بسیار مطلوب قیمت آلومینیوم فراهم آورد. به‌گونه‌ای که قیمت این فلز در بازار داخلی از کیلویی ۷ هزار ۷۰۰ تومان در فروردین ماه به بیش از ۱۱ هزار تومان در اواخر بهمن ماه و اوایل اسفند رسید. نکته قابل توجه دیگر این است که شرکت آلومینیـوم المهدی ـ هرمز جنوب دیگر محصولات خود را در بورس کالا عرضه نکرد و ایرالکو بار عرضه آلومینیـوم در بورس کالا را به دوش کشید.


نمودار ۱ حاکی از آن است که در سال ۱۳۹۶، بیش از ۱۴۵ هزار تن انواع محصولات آلومینیـوم در بورس کالا عرضه شد، در مقابل ۱۳۵ هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت بیش از ۹۸ هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. در این میان شمش اولیه آلومینیوم به میزان ۱۰۳ هزار تن عرضه شد و در مقابل آن ۱۰۳ هزار تن تقاضا وجود داشت که در نهایت ۷۰ هزار تن از این محصول معامله شد. بیلت آلومینیـوم نیز ۲۵ هزار تن عرضه شد که تقاضایی در حدود ۱۶ هزار تن داشت و این محصول نیز به میزان ۱۵ هزار تن به فروش رفت. شمش آلیاژی نیز به میزان ۱۵ هزار تن عرضه شد که تقاضایی به همین اندازه داشت و به فروش رفت. نکته قابل توجه در مورد معاملات آلومینیـوم این است که شمش آلیاژی آلومینیـوم تقریبا به اندازه بیلت مورد معامله قرار گرفت و روند معامله بیلت کاهشی بود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید