اطلاعات بیشتر

نگاهی به معامله یک هفته اخیر آلومینیوم

نگاهی به معامله آلومینیوم – ۱۵۰۰ تن در یک هفته اخیر

معامله آلومینیوم

پس از برداشتن سقف رقابت برای عرضه محصولات مختلف فلزی، چندین معامله آلومینیوم انجام شد، اما قیمت پایه همان ۴۲۰۰ تومان در نظر گرفته شده بود. با این حال در اواسط مهر ماه با بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر آن شد که پایه عرضه آلومینیوم، ارز بازار نیما قرار گیرد که در هفته گذشته دو عرضه با دستورالعمل کنونی صورت گرفته و معاملاتی نیز انجام شد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

به گزارش فلزات آنلاین، بر خلاف دیگر فلزات اساسی، وضعیت آلومینیوم در بازارهای جهانی نسبتا مناسب است، زیرا دیگر فلزات دچار افت‌های قیمتی بعضا بسیار شدید شدند. در حالی که در مورد آلومینیوم این اتفاق نیفتاد و تغییرات قیمتی این فلز در برابر دیگر فلزات ناچیز بود. با این وجود برخلاف رویه دنیا، بازارهای فلزی و به‌ویژه آلومینیوم، وضعیت نسبتا متفاوتی را طی می‌کنند. تغییرات پیاپی دستورالعمل‌ها نه‌تنها صنایع تولیدکننده و مصرف‌کننده، بلکه خود مسئولان را هم سردرگم کرده است. این تغییرات پیاپی تنها موجب تأخیر در عرضه و تخریب تولیدکنندگان خواهد شد.

در هفته گذشته ۲ عرضه آلومینیوم توسط آلومینیوم‌سازان در بورس کالا انجام شد که هر ۲ شرکت تولیدکننده ایرالکو و المهدی- هرمز جنوب در آن حضور داشتند. نمودار ۱ حکایت از آن دارد که شرکت آلومینیوم هرمز جنوب یک هزار تن آلومینیوم با گرید ۹۹٫۷۵ در بورس کالا با قیمت پایه ۱۸ هزار ۹۶۰ تومان برای هر کیلوگرم در بورس کالا عرضه کرد که با تقاضای ۲ هزار و ۷۰۰ تنی مواجه شد. با رقابت صورت گرفته میان خریداران، تمامی یک هزار تن عرضه با میانگین قیمت ۲۲۴ هزار و ۵۱۶ ریال برای هر کیلوگرم معامله شد. علاوه بر این، قرار بود که یک هزار و ۵۰۰ تن شمش آلومینیوم ایرالکو با گرید ۹۹٫۸ با قیمت پایه ۲۰ هزار و ۵۳۲ تومان برای هر کیلوگرم عرضه شود اما این میزان به ۵۰۰ تن تقلیل یافت و در نهایت یک هزار تن تقاضا وارد شد. بدین ترتیب با رقابت صورت گرفته میان متقاضیان، همه ۵۰۰ تن شمش عرضه شده با میانگین قیمت ۲۲ هزار و ۲۲۰ تومان برای هر کیلوگرم مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت.

هر چند که عرضه همین مقدار شمش آلومینیوم در بورس کالا خود گام و پیشرفت بسیار بزرگی در تنظیم بازار این فلز محسوب می‌شود، اما به واقع این تولیدکنندگان و خریداران هستند که باید بدون دخالت، دستورالعمل، بخشنامه و… برای معاملات به توافق نهایی برسند. این دخالت‌ها به‌حدی هستند که باعث سردرگمی فعالان بازار و اهالی صنعت شده است. در این میان جای معاملات بیلت خالی است که از ابتدای سال تا کنون به میزان کمی عرضه شده است و به نگرانی‌های مصرف‌کنندگان دامن زده است. ضمن اینکه شمش آلیاژی آلومینیوم، غایب بزرگ سال جاری در عرضه‌ها و معاملات آلومینیوم است. از این رو تا زمانی که دستورالعمل‌ها سامان نگیرند و تکلیف وزارت صنعت، معدن و تجارت با تولیدکنندگان مشخص نشود، بازارها نیز سامان نخواهند یافت.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید