اطلاعات بیشتر

زنجان هفتمین استان در برخورداری از ارزش افزوده معدنی است

معادن زنجان رتبه 7 کشور

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، راضیه لک روز چهارشنبه در آیین گشایش چهارمین همایش ملی انمجن رسوب شناسی ایران که در دانشگاه زنجان برگزار شد، از تهیه نقشه راه علوم زمین و معدن برای کل کشور و نیز استان‌ها خبر داد.

وی با بیان اینکه زنجان از تنوع زمین شناسی و معدنی مناسبی برخوردار است، اظهار داشت: ۱٫۵درصد از سهم تولید مواد معدنی کشور به این استان اختصاص دارد. لک با بیان اینکه زنجان از جهت مخاطرات زمین شناختی رتبه ۲۱ را در بین استان‌ها دارد، گفت: بخش شمال شرق این استان جزو مناطق پر مخاطره در بروز زمین لرزه است. رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: زنجان در میزان ذخیره برخی مواد معدنی از شرایط مناسبی برخوردار است به‌طوری در زمینه ذخیره طلا رتبه ششم، سیلیس دوم، فلدسپات سوم، گرانیت ششم و در میزان ذخیره خاک صنعتی رتبه هفتم را در بین استان‌های کشور دارد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

لک خاطر نشان کرد: زنجان تنها استان دارای ذخیره مواد معدنی ‘بر’ در کشور است. وی با بیان اینکه استان زنجان ۱٫۳ درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: این استان از لحاظ میانگین بارش تا حدودی از میانگین میزان بارش کشور برخوردار است. لک افزود: استان زنجان از لحاظ وضعیت منابع آب زیرزمینی همچون سایر مناطق کشور جزو استان‌هایی است که حجم تخلیه آب زیرزمینی در آن بالا است به‌طوری که از هفت دشت این استان پنج دشت به‌عنوان دشت‌های ممنوعه برای حفر چاه کشاورزی معرفی شده است.

وی ادامه داد: از لحاظ نقشه راه‌ها، استان زنجان نسبت به وسعت خود شرایط مناسبی دارد به‌طوری ۲٫۴ درصد راه‌های جاده‌ای کشور در آن قرار دارد و ۲٫۴ خطوط ریلی نیز در این استان فراهم است، بنابراین در بخش حمل‌ونقل پتانسیل توسعه مناسبی دارد. لک اظهار داشت: استان زنجان از لحاظ پراکندگی جمعیت شرایط خوبی ندارد و توزیع عادلانه‌ای در این زمینه در سطح استان مشاهده نمی‌شود به‌طوری که شهر زنجان و جاهایی دیگری همچون خرمدره نسبت به دیگر مناطق از جمعیت‌های زیادی برخوردار هستند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به نقش علوم زمین در تحقق اهداف کلان توسعه کشور اشاره کرد و گفت: با تلاش و نقش آفرینی پژوهشگران، علوم زمین می تواند در دست‌یابی به اقتصاد داشن بنیان، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مطالعه تهدیدهای محیطی، پایش نحوه بهره‌برداری از منابع محیطی و آینده‌نگری منابع نقش موثری ایفا کند. دکتر سید رضا موسوی حرمی، رئیس انجمن رسوب‌شناسی ایران نیز در این مراسم به ضورت توجه به جنبه‌های کاربردی ‘رسوب شناسی’ برای اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: پنجمین همایش ملی انمجن رسوب شناسی ایران بهمن سال آینده به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید