مصرف بالای قراضه مسی، محرک اصلی واردات

قراضه

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

قانون تازه دولت چین برای ممنوعیت واردات قراضه، نگرانی‌هایی را نسبت به آینده بازار مس ایجاد کرده است. با این حال، نتایج آخرین تحقیقات CRU نشان می‌دهد دلیلی برای این نگرانی که بازیافت، چین را بی‌نیاز از واردات مس کند، وجود ندارد.

گروه تحقیقاتی CRU می‌گوید تولید قراضه در چین همچنان کم است و این کشور به وارادات خود ادامه خواهد داد. آمار واردات قراضه و ضایعات به چین، به‌دلیل فرار از مالیات، همواره غیرشفاف و نامشخص بوده است؛ اما در اوایل سال ۲۰۱۳، سازمان گمرک چین با اجرای سیاست «حصار سبز» واردات ضایعات جامد شامل قراضه‌های مسی را به‌طور سختگیرانه‌ای کنترل کرد. از آن‌ پس، در راستای اجرای این اقدام، حجم واردات قراضه به چین کاهش یافت.

در حال حاضر، واردات قراضه به چین کم شده است و به دلایل زیست‌محیطی واردات ضایعات به این کشور کمتر هم خواهد شد. اخیرا، دولت این کشور اعلام کرد که تنها واردات آن دست از قراضه و ضایعات را مجاز خواهند دانست که به‌طور مستقیم وارد فرایند تولید شوند. این امر سبب رشد سرمایه‌گذاری در جمع‌آوری ضایعات داخلی چین خواهد شد و در آینده بلندمدت باعث افزایش تولید داخلی قراضه چین می‌شود. بنابراین چین با کاهش واردات قراضه و افزایش تولید ضایعات در داخل کشور روبه‌رو خواهد بود، اما نه در کوتاه‌مدت؛ چراکه فعلا حجم قراضه تولیدشده در این کشور پایین است.

حجم قراضه تولیدشده در چین، کم و برابر با ۱٫۷ میلیون تن مس محتوی برای سال ۲۰۱۷ است که حدود ۱۵درصد از کل مصرف مس این کشور را تشکیل می‌دهد. پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تولید قراضـه در این کشور با نرخ نسبتا بالایی برابر با ۶درصد در سال رشد خواهد کرد و در سال ۲۰۲۱ به حدود ۲٫۲ میلیون تن افزایش خواهد یافت که باز هم رقم قابل‌ملاحظه‌ای نیست. یکی از دلایل اصلی تولید محدود قراضه در چین، پایان نیافتن عمر محصولات حاوی مس در صنایعی نظیر شبکه برق و ساختمان است.

از سوی دیگر، صنعت بازیافت داخلی چین در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و در حال حاضر، واحدهای معدودی قادر به جمع‌آوری قراضـه مسی در مقیاس بزرگ هستند. در گذشته، شرکت‌های بازیافت کوچک که از پرداخت مالیات فرار می‌کردند، از مزیت رقابتی نسبت به شرکت‌های بزرگ برخوردار بودند. در نتیجه سرعت یکپارچه شدن صنعت نیز کاهش یافته است و انتظار می‌رود با توجه به رقابت‌پذیر نبودن شرکت‌های بزرگ بازیافت قراضه مسی در پرداخت مالیات نسبت به شرکت‌های کوچک، روند یکپارچه شدن صنعت مس چین، دارای سرعت کندی باشد.

بنابراین، تولید قراضه در چین، نسبت به رشد مصرف، از نرخ رشد بسیار کمتری برخوردار است. نسبت مصرف مستقیم قراضـه در تولید نیمه‌ساخته‌ها، از سال ۲۰۰۹ روندی نزولی را پیش گرفت و در سال ۲۰۱۶، به حداقل خود رسید. برآوردها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۷ حدود ۱٫۵ میلیون تن مس محتوی قراضه، برای ساخت محصولات نیمه‌ساخته در چین استفاده شود که این رقم تا سال ۲۰۲۱ احتمالا به حدود ۱٫۷ میلیون تن می‌رسد.

لینک کوتاه مطلب

اخبار صنعتی مس مهدی قصری دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ 457 بازدید

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید