اطلاعات بیشتر

رئیس انجمن فولاد ایران: مشتریان فولاد مبارکه مشمول تحریم جدید نمی‌شوند

رئیس انجمن فولاد ایران: مشتریان فولاد مبارکه مشمول تحریم جدید نمی‌شوند/ جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

مشتریان فولاد مبارکه

رئیس انجمن فولاد ایران گفت: فولاد مبارکه در حالی به صادرات ادامه می‌دهد که تجارت محصولات فولادی از مرداد ماه سال جاری در لیست تحریم‌های آمریکا قرار داشت و می‌توان نتیجه گرفت که مشتریان فولاد ایران مستقل عمل می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، بحث تحریم در اقتصاد ایران پدیده عجیب و غیرقابل باوری نبوده و در طی چند دهه اخیر، بارها شرکت‌های خصوصی و دولتی ایرانی با تحریم‌های غربی مواجه شده‌اند؛ در این بین با گذشت زمان، دشمن خود را به ابزارهای جدید تحریمی مجهز کرده و تلاش کرده با استفاده از این ابزارها، اثرگذاری سیاست تکراری خود را افزایش دهد.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

جنگ روانی ابزار جدیدی است که دولت آمریکا با استفاده از آن تلاش دارد اثرگذاری تحریم‌های خود را به صورت چند مرحله‌ای افزایش دهد و با شوک‌دهی به افکار عمومی، مقابله با تحریم‌ها را سخت‌تر از قبل کند، بر همین اساس از زمان خروج ترامپ از برجام، اخبار اعمال تحریم‌ها در چند مرحله به طور وسیع در رسانه‌ها منتشر شده‌اند که آخرین مرحله آن، شب گذشته و در رابطه با چند بانک و شرکت تولیدی اعلام شد که نام شرکت فولاد مبارکه نیز در این بیانیه به چشم می‌خورد.

تحریم‌ها خللی در فعالیت فولاد مبارکه ایجاد نخواهد کرد

نخستین واکنش به این تحریم از سوی معاون مالی و اقتصادی شرکت و در نامه‌ای به اداره نظارت بر ناشران بورسی صورت گرفت؛ امیرحسین نادری در این نامه اظهار داشت: پیرو اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تحریم‌های جدید علیه شرکت به استحضار می‌رساند در پی انتشار اخبار مربوط به قرار گرفتن نام فولاد مبارکه در لیست تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا به استحضار می‌رساند، تحریم‌های بین‌المللی موضوع جدیدی نیست و فولاد مبارکه از سال‌ها قبل همچون سایر بخش‌های اقتصادی کشور با آن روبرو بوده است و این امر خللی در جریان فعالیت‌های تولیدی، مالی و صادرات محصولات شرکت ایجاد نخواهد کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه از سال‌ها قبل در اقدامی هوشمندانه با استراتژی بومی‌سازی و استفاده از توان داخل کشور، کلیه قطعات مورد نیاز خود و شرکت‌های گروه را از این طریق تأمین می‌کند و در معدود موارد باقیمانده با جایگزینی دیگر کشورها، عملاً هیچ‌گونه وابستگی به کشور آمریکا نداشته است.

معاون مالی و اقتصادی فولاد مبارکه همچنین در گفت و گو با خبرنگار فارس ضمن بی اثر دانستن تحریم‌ها اظهار داشت: باید در نظر داشت که در دوره تحریم، ظرفیت فولاد مبارکه به دو برابر افزایش یافته است.

نادری متذکر شد: این تحریم‌ها صرفاً با هدف ایجاد جنگ روانی اعمال شده است و فولاد مبارکه با اتکا به استراتژی نگاه درون که منبعث از روحیه جهادی است، همواره تهدیدهای تحریم را خنثی کرده است.

وی با اشاره به سود ۷ هزار میلیاردی سال گذشته اذعان کرد: عملکرد ۶ ماهه شرکت نیز که به زودی اعلام می‌شود، مبین روند رو به رشد شرکت خواهد بود و قطعاً تا پایان سال نیز شرکت قادر خواهد بود کلیه نیازهای داخل کشور به ورق‌های فولادی را رفع کند.

تحریم جدید مشمول مشتریان فولاد مبارکه نمی‌شود

بهرام سبحانی نیز در پیامی در فضای مجازی در این خصوص اظهار داشت: دیروز خزانه‌داری آمریکا چندین بانک و شرکت ایرانی را به لیست تحریم‌ها (OFAC) اضافه کرد که شرکت فولاد مبارکه را هم شامل شد و در کمتر از یک ساعت خبر تحریم فولاد مبارکه در شبکه‌های مجازی به‌ طور گسترده‌ای منتشر شد.

وی در ادامه افزود: همان‌گونه که مطلعید شرکت‌های فولادی و از جمله فولاد مبارکه در حالی به صادرات ادامه می‌دهند که تجارت و معامله انواع شمش و محصولات فولادی از ایران و به ایران از مرداد ماه سال جاری در لیست تحریم‌های آمریکا قرار داشت پس می‌توان نتیجه گرفت که مشتریان فولاد ایران منافع مشترکی با آمریکا نداشته و مستقل عمل می‌کنند.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران همچنین تصریح کرد: در مورد تحریم اخیر نیز شرکت فولاد مبارکه مشمول تحریم‌های ثانویه که تحریم به خاطر ارتباط با شرکت تحریمی است شده است (Secondary Sanctions) و دلیل آن آن‌گونه که در متن منتشره خزانه‌داری آمریکا ذکر شده وجود شرکت سرمایه‌گذاری مهر اقتصاد (که در لیست اوفک قرار دارد) در بین سهامداران شرکت فولاد مبارکه است.

سبحانی همچنین تأکید کرد: نکته مهم و قابل توجه این است که تحریم جدید صرفاً دسترسی فولاد مبارکه به شبکه‌های پولی و مالی آمریکا در سراسر جهان را محدود می‌سازد در حالی‌ که فولاد مبارکه هر گز قبل از این هم با این شبکه‌ها ارتباط کاری نداشته است، بنابراین تحریم اخیر تأثیری بر فعالیت‌های اقتصادی شرکت در داخل یا خارج نخواهد داشت و جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید