مازاد ۲۴ میلیون تنی تولید سیمان

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

یک کارشناس صنعت سیمان با اشاره به مازاد ۲۴ میلیون تنی صنعت سیمان، پیشنهاد کرد به منظور جلوگیری از ایجاد رقابت منفی در این صنعت، دولت یارانه‌ای بابت مازوت به کارخانه‌های سیمانی پرداخت نکند.

علی‌محمد بُد با بیان اینکه در حال حاضر تولید سیمان در کشور بیشتر از میزان مصرف و صادرات است، اظهار داشت: ظرفیت تولید سیمان حدود ۸۴ میلیون تن است، در حالی‌ که میزان مصرف و صادرات این محصول معدنی به حدود ۶۰ میلیون تن می‌رسد و به این ترتیب با مازاد تولید ۲۴ میلیون تنی تولید روبرو هستیم.

وی ادامه داد: به‌ منظور جلوگیری از ایجاد رقابت منفی در صنعت سیمان، طی نامه‌ای به وزیر نفت از وی خواستیم تا گاز کارخانه‌های سیمانی را در زمستان قطع کنند تا بیش از این شاهد انباشت سیمان و کلینکر در کارخانه‌ها نباشیم.

بُد با بیان اینکه هنوز پاسخی به نامه ما داده نشده است، گفت: به‌ منظور جلوگیری از ایجاد رقابت منفی بهتر است که یارانه‌ای بابت مازوت مصرفی کارخانه‌های سـیمان نیز پرداخت نشود.

به گفته وی، هنوز دستورالعملی بابت قیمت مازوت (سوخت جایگزین گاز در زمستان) مصرفی کارخانه‌های سیمان از سوی دولت صادر نشده و در صورتی‌ که از پرداخت این یارانه جلوگیری شود، شاهد کاهش انباشت سیمان در کارخانه‌ها خواهیم بود.

این کارشناس صنعت سیمان با بیان اینکه قیمت آزاد مازوت حدود ۲٫۵ برابر نرخ یارانه‌ای آن است، گفت: در حال حاضر صادرات شرایط مناسبی ندارد و در داخل نیز با توجه به مازاد تولید، شاهد فروش سیمان ۱۰ تا ۱۵ درصد پایین‌تر از قیمت مصوب هستیم.

وی در عین حال تصریح کرد: شرایط بازار عراق برای صادرات سـیمان ایران رو به بهبود است. پیش‌بینی می‌کنیم با خروج داعش و همچنین حل مشکل کردستان عراق، وضعیت این بازار طی ۲ تا ۳ ماه آینده بهتر شود و صادرات سیمان به عراق حدود ۳ تا ۴ میلیون تن افزایش یابد.

بُد با تأکید بر لزوم رایزنی سیاسی مسئولان ایرانی با عراقی‌ها برای بهبود تعرفه واردات سـیمان ایران به این کشور، گفت: در حال حاضر حدود ۳٫۵ میلیون تن صادرات سـیمان و کلینکر به عراق داریم که امکان افزایش آن تا ۷ – ۸ میلیون تن وجود دارد.

وی همچنین با اشاره به ارزبری نیم تا یک دلاری تولید هر تن سـیمان در کشور، گفت:‌ ارزبری این صنعت پایین است و بیشتر برای تأمین لوازم یدکی و آجر نسوز نیاز به ارز داریم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید