اطلاعات بیشتر

گلایه تولیدکنندگان از گران بودن قیمت ورق های فولادی

فولادی

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

رئیس سندیکای لوله و پروفیل: نبود تعادل در قیمت ورق های فولادی در چهار سال گذشته منجر به تعطیلی بسیاری از صنایع شده است.

سید علی محمد ابویی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: از سال ۹۳ تا کنون قیمت ورق های فولادی تولید داخل به حدی افزایش پیدا کرد که صادرات ما از بین رفت و صنایع داخلی قدرت رقابتی شان را از دست دادند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی گفت: در سال های ۹۳ و ۹۴ قیمت ورق های فولادی تولید داخل در مقایسه با بازار جهانی ۳۰ تا ۵۰ درصد گرانتر بود.

ابویی افزود: انحصار در فولاد مبارکه باعث افزایش فروش محصولات این کارخانه شده و به همین خاطر تولیدات صنایع مرتبط، غیر اقتصادی شده است.
رئیس سندیکای لوله و پروفیل گفت: در سال ۹۵ فولاد مبارکه گرانفروشی داخلی کرده است و شورای رقابت با شکایت ما درباره گرانفروشی این کارخانه حکم داده است.
وی افزود: بورس کالا اجازه کاهش قیمت فولاد را نمی دهد و در آنجا تنها قیمت ها افزایشی است و قیمت پایه را که فولاد مبارکه می گذارد قابل کاهش نیست.
ابویی گفت: ۳۵ درصد صنایعی که از فولاد استفاده می کنند به علت مشکلات پیش آمده از قیمت، کاملاً تعطیل شده اند و مابقی هم با ۳۵ تا ۴۰ درصد کار می کنند.

مدیر فروش و بازاریابی فولاد مبارکه هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در سال ۹۴ سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن، در سال ۹۵ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن و در شش ماهه سال ۹۶ دو میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد در داخل به فروش رساندیم.
محمود اکبری افزود: از سال ۹۵ به خاطر بحران در بازار جهانی برای واردات ورق های فولادی تعرفه وضع شد و قبل از آن نبود.

وی گفت: ایران خودرو ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن از فولاد مبارکه خرید می کند و با این خرید میلیاردها تومان صرفه جویی دارد.
اکبری افزود: با این وضعیت تنها ۵۵ درصد ظرفیت فولاد کشور بالفعل است و ۴۵ درصد دیگر همچنان خالی است.
وی گفت: فولاد مبارکه در سال ۹۵ یک میلیون و ۳۲۰ هزار تن لوله و پروفیل به سندیکای لوله و پروفیل کشور فروخت و آنها ۷۳۰ هزار تن پیشنهاد فروش ما را نپذیرفتند.

مدیر فروش و بازاریابی فولاد مبارکه افزود: در شش ماهه اول امسال هم سندیکای لوله و پروفیل پیشنهاد فروش ۲۸۰۰ تن محصولات ما را نپذیرفتند.
رئیس هیأت مدیره نورد و لوله اهواز هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: در سه سال گذشته مشکل تأمین مواد اولیه داشتیم و در سال گذشته به خاطر همین مشکل ۱۴۰ روز خط تولیدمان خوابیده بود.

امیر مهریزی افزود: مشکل تولید مواد اولیه در کشور وجود ندارد، مشکل اصلی؛ عرضه مواد اولیه است.
وی گفت: مواد اولیه مورد نیاز ما از سال ۹۴ تا کنون ارزانتر از داخل به خارج صادر می شود و این ربطی به مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی ندارد.
مهریزی افزود: کارخانه نورد و لوله اهواز پارسال ۲۱۷ هزار تن تولید داشت در حالی که ظرفیت ما ۵۰۰ هزار تن است.

عضو انجمن فولاد کشور هم در این برنامه گفت: برنامه ریزی برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال ۱۴۰۴ است که باید ۲۰ میلیون تن از آن صادر شود.
سید رضا شهرستانی افزود: کمبود مواد اولیه در کشور وجود نداشته است و مشکلات صرفاً به خاطر کمبود تأمین نقدینگی در واحدهای تولیدی به وجود آمد.
مدیرعامل بورس کالای ایران هم در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: قیمت گذاری در بورس کالا بر اساس عرضه و تقاضا و حراج است.

حامد سلطانی نژاد افزود: بر این اساس، فروشنده قیمت پایه را می گذارد و اگر خریداران اقدام به خرید نکنند فروشنده مجبور می شود قیمت را پایین بیاورد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید