فناوری بر پایه آب، جایگزین سیانید در فرآوری طلا

طلا

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

راهکار جدیدی که یک شرکت کانادایی برای استحصال طلا و دیگر فلزات گرانبها از زباله‌های الکترونیکی ابداع کرده، نشان‌دهنده وقوع رویداد مهمی در صنعت استخراج مواد معدنی است؛ اتفاقی که علاوه بر این صنعت، می‌تواند با چالش حجم انبوه زباله‌های الکترونیکی نیز روبه‌رو شود.

دوآن نلسون مدیرعامل شرکت کانادایی «اِنوایرولیچ تِکنالوجیز» است. او از فناوری جدید مهیا شده از سوی۲۰ تن از کارشناسان شاغل در شرکت خود می‌گوید و آن را بزرگترین دستاوردی معرفی می‌کند که در ۱۵ سال گذشته در زمینه استحصال طلا به‌دست آمده است.
در واقع ظهور سیانید در دهه ۱۸۷۰ میلادی بزرگترین نوآوری و اختراعی است که در طول تاریخ استخراج مواد معدنی اتفاق افتاد. سیانید ترکیب شیمیایی است که در استحصال طلا از کانی استفاده می‌شود.
حالا نلسون از ظهور فناوری جدیدی می‌گوید که در استحصال طلا عملکرد بهتری از سیانید دارد و حجم بیشتری را استخراج می‌کند، بنابراین می‌تواند رویه بازی را در استخراج فلز زرد در سطح جهان تغییر دهد.
شرکت انوایرولیچ کارخانه جدیدی ساخته که حاصل سرمایه‌گذاری مشترک این شرکت کانادایی و غول الکترونیکی «جَبیل» در ایالات متحده است.
این کارخانه تا پایان امسال میلادی (دی ۱۳۹۶ خورشیدی) در شهر مِمفیس واقع در ایالت تنسی امریکا بازگشایی خواهد شد و۶۵۰ هزار فوت مساحت دارد. در این واحد صنعتی، بوردهای به دور ریخته شده، تکه‌تکه و پودر می‌شود و پس از آن با بکارگیری فناوری ابداعی شرکت انوایرولیچ، طلا و دیگر فلزات گرانبها از زباله الکترونیکی استخراج شده و برای تولید قطعات الکترونیکی شرکت‌هایی مانند «دِل» و شرکت نرم‌افزاری «هیولت پاکارد» و مشتریان این چنینی به کار گرفته می‌شود.
اساس کار این فناوری مبتنی بر آب است، در نتیجه از سایر روش‌هایی که تاکنون به طور سنتی برای استحصال طلا به کار گرفته می‌شد، سازگاری بیشتری با محیط‌زیست دارد. نلسون می‌گوید: حلالی که در این فناوری استفاده می‌شود، به حدی بی‌خطر است که می‌توانید دست خود را در آن بگذارید یا حتی آن را بنوشید؛ از سیانید ارزان‌تر است و می‌تواند به تناوب و تکرار استفاده شود.
در جریان استحصال طلا با این فناوری، کنسانتره یا زباله‌های الکترونیکی، پودر و با آب معمولی ترکیب می‌شود. این محلول دربردارنده ۵ عنصر است.
سپس این محلول به سلول‌هایی متشکل از صفحات کوچک، دست‌ساز و از جنس الماس، ریخته و به برق زده می‌شود؛ در نتیجه طلا و دیگر فلزات گرانبها از مایه جدا و استخراج می‌شوند.
ماده استخراج شده می‌تواند دوباره شارژ و به کار گرفته شود. نلسون در توضیح بیشتر می‌گوید: در شرایطی که طرفداران محیط‌زیست از آسیب‌های برآمده از کوه‌های افراشته از زباله‌های الکترونیکی می‌گویند این فناوری می‌تواند در بازیافت ۵۰ میلیون زباله الکترونیکی که سالانه به محیط‌زیست ورود پیدا می‌کند، بسیار کارا باشد و علاوه بر بازیافت زباله‌های الکترونیکی، مصرف سیانید را به عنوان ترکیبی آسیب‌زا کاهش دهد؛ در شرایطی که استفاده از این ترکیب در مناطقی از جهان ممنوع شده است.
در واقع سیانید یا همان یون سی‌اِن بسیار خطرناک و مقدار کشنده آن یک میلی‌گرم در یک کیلوگرم از وزن موجودات زنده است.
باید از از لباس‌هایی با ایمنی کامل، غیرقابل‌نفوذ، عینک، دستکش و فیلتر با استاندارد بین‌المللی استفاده کرد.
در حقیقت باید از تماس مستقیم با انواع محلول‌ها و پودرهای سیانید به طور کامل خودداری شود.
مسمومیت با سیانید می‌تواند منجر به سرگیجه، تهوع، لرزش ماهیچه‌ها، تشدید ضربان قلب و احساس خفگی شود.
همچنین محلول‌های حاوی سیانید که شامل فاضلاب‌ها و پساب‌های استحصال طلاست به منظور جلوگیری از آلوده‌سازی محیط‌زیست و آب‌های زیرزمینی به روش‌های مختلف در دنیا خنثی‌سازی و سیانیدزدایی می‌شود.

07044.jpg

نمودار، تولید جهانی طلا را به تفکیک روش‌های استحصال نشان می‌دهد. رنگ نارنجی نشانگر میزان طلایی است که به روش کنسانتره‌سازی و اختلاط با سیانید تولید می‌شود و این روش در تولید ۴۵ درصد از حجم جهانی طلا به کار می‌آید. رنگ آبی روشن نشان‌دهنده طلایی است که به روش هیپ‌لیچینگ تولید می‌شود و ۹/۶ درصد از حجم تولید جهانی را تشکیل می‌دهد. رنگ خاکستری نشانگر تولید طلا به روش شناورسازی و کنسانتره‌سازی است و ۱۲/۵ درصد از طلای جهان به این صورت تولید می‌شود. رنگ زرد میزان تولید طلا را به روش شناورسازی، اکسیداسیون و اشباع سیانید نشان می‌دهد که میزان آن ۱۰/۳ درصد است. رنگ آبی تیره نیز مربوط به سایر روش‌هاست که ۲۲/۵ درصد از تولید جهانی را شامل می‌شود.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید