عصبانیت اعضای گروه ۷ از تعرفه های جدید آمریکا؛ فرانسه: جنگ تجاری در راه است

عصبانیت اعضای گروه ۷ از تعرفه های جدید آمریکا

عصبانیت گروه هفت از تعرفه های جدید آمریکا

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

نشست وزرای دارایی G۷ بدون صدور بیانیه مشترک، با انزوای آمریکا و فریاد انتقام‎جویی اتحادیه اروپا و کانادا در اعتراض به تعرفه‎های تجاری واشنگتن پایان یافت.

«استیو منوچین» وزیر خزانه‌داری آمریکا در نشست وزاری دارایی G۷ (هفت کشور صنعتی جهان) به واسطه تصمیم واشنگتن مبنی بر تحمیل تعرفه‌های جدید بر فولاد و آلومینیوم وارداتی با انتقاد شدید همتایان کانادایی و اروپایی خود مواجه شد تا آنجا که «برونو لومر» وزیر دارایی فرانسه درباره وقوع جنگ تجاری ظرف چند روز آینده هشدار داد.

فریاد انتقام‌جویی کانادا و اتحادیه اروپا درحالی بلند است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری مدعی شد: آمریکا برای سالیان متمادی از سوی دیگر کشورها سرکیسه شده است!

وی همچنین مدعی است تعرفه‌های جدید در راستای حمایت از صنایع فولاد داخلی اعمال می‌شود.

نارضایتی از بابت موانعی که اتحادیه اروپا پیش‌روی شرکت‌های آمریکایی می‌گذارد، از دیگر موارد ادعایی ترامپ است.

البته در پایان نشست، وزاری دارایی G۷ موفق به صدور بیانیه مشترک نشدند که این خود نشانه عدم تفاهم آنها است.

حال انتظار می‌رود جدال پیرامون تعرفه‌های تحمیلی آمریکا، هفته آینده در نشست سران G۷ که در «کبک» کانادا برگزار می‌شود؛ ادامه یابد.

۶ کشور از ۷ کشور عضو گروه ۷ با انتشار بیانیه ای از استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا خواستند تا «نگرانی و ناامیدی مشترکشان» در مورد تعرفه ها را به اطلاع دونالد ترامپ برساند. این یکی از موارد نادر اختلاف نظر آشکار در میان کشورهایی است که معمولا در موضوعات مختلف موضعی هماهنگ اتخاذ می کنند.
تعرفه های ۲۵ درصدی بر واردات فولاد و ۱۰ درصدی بر واردات آلومینیوم به آمریکا این هفته علیه کشورهای کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته شد.

بیل مورنئو، وزیر دارایی کانادا پس از پایان نشست در بریتیش کلمبیای کانادا گفت: «ما نگرانیم که این اقدامات نقش سازنده ای در کمک به اقتصاد های ما نداشته باشد، بلکه این اقدامات عملا مخرب هستند و این موضعی است که ۶ کشور به منوچین وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کرده اند.»

در بیانیه ای که توسط دولت کانادا نگارش شده همچنین خواهان «اقدام قاطع» برای حل اختلافات تعرفه ای در نشست رهبران گروه ۷ شده که قرار است جمعه آینده در کبک کانادا آغاز شود.

تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن هم گفت، مذاکرات مستقیم بین شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و دونالد ترامپ ممکن است به حل این موضوع کمک کند، هرچند که ژاپن از پذیرش سهمیه های واردات به آمریکا خودداری کرده است.

منوچین نیز در گفت وگو با خبرنگاران چندین بار از عبارت «گروه ۶ به اضافه یک» استفاده کرد و گفت وی بخشی از اجماع ۶ کشور در زمینه تجارت نیست و ترامپ روی «برقراری توازن مجدد روی روابط تجاری ما» متمرکز شده است.

تمام ۶ کشور عضو گروه ۷ یعنی انگلیس، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن هم اکنون برای صادرات فولاد و آلومینیوم به آمریکا باید تعرفه پرداخت کنند، در حالی که هدف اصلی وضع این تعرفه ها محدود کردن تولید مازاد چین بوده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید