اطلاعات بیشتر

ظرفیت ۹۰ میلیون تنی تولید سیمان تا سال ۱۳۹۹

siman1

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

چشم انداز بخش صنعت، معدن و تجارت در افق ۱۴۰۴ به این صورت ترسیم شده است:
«بخش صنعت، معدن و تجارت به عنوان پیشران اقتصاد کشور، رقابت پذیر در بازارهای بین المللی، بالنده، درونزا، برونگرا و در تراز کشورهای نوظهور صنعتی»
جدول های مربوط به اهداف کمی بخش صنعت، معدن و تجارت نیز سهم ارزش افزوده معدن از تولید ناخالص داخلی در سال ۱۳۹۳ را ۱.۳ ذکر کرده است که باید در سال ۱۳۹۶ به ۱.۵ و در سال ۱۳۹۹ به ۲ برسد و تا سال ۱۴۰۴ (زمان هدف) در همین سطح باقی بماند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

در همین زمینه جعفر سرقینی در حاشیه گشایش کنگره بین المللی معدن به خبرنگاران گفت: قرار است سهم ارزش افزوده بخش معدن از ۱.۳ در تولید کنونی، به ۱.۷ در سال ۱۳۹۹ برسد.وی ظرفیت کنونی بیش از ۷۰ واحد تولید سیمان کشور را ۸۰ میلیون تن اعلام کرد که جایگاه چهارم جهان را از آن ایران می کند و سال ۱۳۹۹ به ۹۰ میلیون تن می رسد.

چندی پیش عبدالرضا شیخان دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، اعلام کرد: مجموع تولید سیمان و کلینکر در سال ۱۳۹۴ به ۶۰ میلیون تن رسید که در مقایسه با عملکرد سال ۱۳۹۳، کاهش ۱۲ تا ۱۳ درصدی را نشان می دهد.
در این ارتباط مراجع بین المللی برای رتبه بندی کشورها ظرفیت مجموع واحدهای تولیدی را مبنای جایگاه آنها قرار نمی دهند، بلکه میزان تولید سالیانه (یا دوره های مشخص) را تعیین می کنند، بنابراین آنچه وزارت صنعت بر مبنای ظرفیت اعلام می کند نمی تواند صحیح باشد.

شیخان در این مورد توضیح داد: اکنون جمهوری اسلامی از لحاظ تولید سیمان (کلینکر) رتبه هفتم جهانی را دارد و همواره میزان تولید است که جایگاه کشورها را مشخص می سازد و میزان ظرفیت آنها ملاک و معیار ارزیابی نیست.
سرقینی گفت: براساس اهداف پیش بینی شده وزارت صنعت، معدن و تجارت، قرار است میزان تولید روی از ۴۰۰ هزار تن کنونی به ۶۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۹ برسد.
همچنین برای سنگ آهن نیز در افق ۱۳۹۹ هدف ۱۲۵ میلیون تن در دستور کار قرار دارد، درحالی که میزان تولید اکنون ۸۸ میلیون تن است.

معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با خبرنگاران، میزان کنونی تولید کنسانتره سنگ آهن را ۴۲ میلیون تن اعلام کرد. به گفته وی هدف ۶۲ میلیون تنی برای سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.
وی میزان تولید کنونی گندله سنگ آهن را ۳۰ میلیون تن ذکر کرد و افزود: انتظار می رود تا پایان امسال رقم ۳۲ میلیون تن تحقق یابد و تا سال ۱۳۹۹ دستیابی به ۵۵ میلیون تن پیش بینی شده است.
سرقینی گفت: اکنون تولید آهن اسفنجی به ۲۸ میلیون تن رسیده و برای سال ۱۳۹۹ دستیابی به ۴۸ میلیون تن تولید در دستور کار قرار دارد.
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی دستیابی به ظرفیت ۴۰ میلیون تن را به عنوان هدف سال ۱۳۹۹ اعلام کرد که براساس برنامه راهبردی این وزارتخانه باید ظرفیت فولاد خام کشور در آن زمان به ۵۰ میلیون تن برسد.وی ظرفیت کنونی فولاد خام کشور را ۲۸ میلیون تن اعلام کرد.

مجتمع فولاد مبارکه با هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن ظرفیت تولید فولادی جایگاه نخست را از این نظر دارد و همواره اعلام شده این واحد ۴۵ تا ۵۰ درصد ظرفیت تولید را به خود اختصاص داده است؛ بنابراین ظرفیت اعلام شده، چندان شفاف به نظر نمی رسد.وزارت صنعت، معدن و تجارت در برنامه راهبردی خود، ظرفیت تولید فولاد خام در سال ۱۳۹۳ را ۲۴ میلیون تن اعلام کرده است.

همچنین سرقینی اعلام کرد ایران در زمینه کاشی و سرامیک با ظرفیت ۵۲۰ میلیون مترمربع رتبه سوم جهان را دارد و این بخش از شرایط رشد خوبی برخوردار است.
با این همه، «محمد روشنفکر» رییس انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک، چندی پیش به ایرنا اعلام کرد: ظرفیت واحدهای کاشی و سرامیک کشور ۷۰۰ میلیون مترمربع و میزان کنونی تولید آنها ۲۷۰ میلیون تا ۳۰۰ میلیون مترمربع است و جمهوری اسلامی جایگاه پنجم جهانی را در زمینه تولید دارد.
میزان تولید کاشی و سرامیک در سال ۲۰۱۳ میلادی در جهان به ۱۱ میلیارد و ۹۱۳ میلیون مترمربع رسید که ۶.۴ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ رشد داشت. میزان تولید ایران در این سال ۴۰۰ میلیون مترمربع بود که ۳.۴ درصد از تولید جهانی را از آن خود کرد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید