اطلاعات بیشتر

صعود شاخص بورس با مس

مس

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به نقل از مس پرس، شاخص بورس از رشد قیمت مواد معدنی و فلزی و برخی محصولات پتروشیمی در بازارهای جهانی تاثیر گرفت و با جهش ۳۵۵ واحدی به ارتفاع ۸۲هزار و ۸۹۷ واحدی صعود کرد.

بورس همچنان تحت تاثیر رشد قیمت مواد معدنی و فلزی در بازارهای جهانی روندی روبه‌رشد دارد. در معاملات شنبه (۴ شهریور ۹۶) نمادهای معدنی و فلزی در صدر محبوبیت قرار گرفتند و بیشترین تاثیر مثبت را بر جای گذاشتند. البته برخی نمادهای پتروشیمی که محصولات آن‌ها در بازارهای جهانی رشد قیمت داشته نیز مورد توجه بازار بودند.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

عبور قیمت مس در بازارهای جهانی از مرز ۶هزار و ۷۰۰ دلار، جذابیت سهام شرکت‌های مس را بالا برده و به‌تبع آن قیمت سهام شرکت‌های مرتبط در ایران نیز افزایش یافته است؛ به‌طوری‌که نماد فملی (صنایع ملی مس) به‌تنهایی شاخص کل را ۱۱۹ پله بالا برد.
نمادهای فولاد (فولاد مبارکه) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) که در گروه مواد معدنی و فلزی قرار دارند نیز با رشد خود به افزایش شاخص کمک کردند.
پس از گروه معدنی و فلزی، گروه شیمیایی شامل نمادهای شپدیس (پتروشیمی پردیس) و شخارک (پتروشیمی خارک) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشت.
در معاملات دیروز ۷۳۱ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۳هزار و ۲۰۶ میلیارد ریال در ۵۱هزار و ۱۵۸ نوبت خرید و فروش شد.

بیشتر شاخص‌های اصلی بازار سرمایه نیز دیروز رشد کردند، بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت‌های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می‌گذارد، ۱۱۵ واحد و شاخص کل (هم‌وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت‌های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می‌شود، ۲۱۷۹ واحد افزایش یافت.

شاخص قیمت (هم‌وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس است، ۱۲ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت‌هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۴۹۸ واحد بالا رفت.
شاخص بازار اول که به شرکت‌هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۳۹۵ واحد بالا رفت، اما شاخص بازار دوم بورس ۲۱ واحد کاهش یافت.

گروه فلزات اساسی با معامله ۱۷۷ میلیون سهم به ارزش ۳۷۷ میلیارد ریال، بالاترین ارزش معاملات را کسب کرد.
گروه کانی های فلزی به ارزش ۲۳۷ میلیارد ریال و گروه شیمیایی به ارزش ۱۳۷ میلیارد ریال نیز جایگاه‌های دیگر را به خود اختصاص دادند.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید