صرفه‌جویی یک‌ونیم میلیارد تومانی ماهانه در مصرف آب

سیمان

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

به گزارش ماین نیوز، به نقل از مس پرس، مجری پروژه توسعه تغلیظ سرچشمه در گفت‌و‌گو با روابط عمومی مس منطقه کرمان با اعلام این خبر، درباره پروژه افزایش ظرفیت تیکنرهای باطله، گفت: این پروژه شامل افزایش ظرفیت سه تیکنر به‌اضافه نصب تجهیزات مرتبط با آن مانند سیستم فلوکولنت و اتاق کنترل است و بعد از این‌که اتاق کنترل در تیکنرها راه‌اندازی شود، سیستم کنترل همه تیکنرها و پمپ‌خانه آب برگشتی از‌طریق این سیستم انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که قرارداد انجام این پروژه در دوم بهمن‌ماه سال گذشته منعقد شد و مدت زمان انجام این پروژه سه‌سال در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: درحالی‌که تنها یک‌سال از انعقاد قرارداد می‌گذرد، تیکنر باطله یک و سیستم فلوکولنت به بهره‌برداری رسیده است؛ همچنین بخشی از تجهیزات برای افزایش ظرفیت تیکنرهای ۲و۴ نیز رسیده است.

مجری پروژه توسعه تغلیظ سرچشمه تصریح کرد: از لحاظ زمانی، ۳۳درصد از زمان قرارداد پشت سر گذاشته شده است، اما پیشرفت فیزیکی پروژه ۶۰درصد یعنی حدود دو برابر است که نکته مثبتی است و پیش‌بینی می‌کنیم این پروژه تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری کامل برسد.

محمودآبادی با قدردانی از مجموعه‌های بهره‌برداری‌، پشتیبانی، توسعه و پیمانکار افزایش ظرفیت تیکنرها اظهار داشت: واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه، پنج تیکنر دارد که تیکنرهای ۲،۱و۳ از زمان راه‌اندازی کارخانه بوده است و تیکنر۴ در زمان فاز یک توسعه تغلیظ و تیکنر۵ در فاز سه توسعه تغلیظ ساخته شده است.

وی با بیان این مطلب که در فاز سوم توسعه تغلیظ، تیکنر۳ افزایش ظرفیت داشته است، افزود: در این پروژه تیکنرهای ۱، ۲ و ۴ افزایش ظرفیت می‌یابند و افزایش ظرفیت به این‌گونه است که قبلاً هرکدام از این تیکنرها ۵۵۰ تا ۶۰۰ تن خاک (دوغاب) ظرفیت داشتند که با افزایش ظرفیت آن‌ها، این ظرفیت به ۱۲۰۰ تن خواهد رسید.

مجری پروژه توسعه تغلیظ مجتمع مس سرچشمه به کمبود آب در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون، میانگین دانسیته که به مجموعه طرح جامع آب می فرستیم ۴۰درصد جامد است که پس از افزایش ظرفیت تیکنرها، آن‌ها می‌توانند تا ۴۶درصد جامد را در تغلیظ تأمین کنند که وقتی درصد جامد ته‌ریز در تیکنرها بالاتر برود، آب‌گیری از تیکنرها بیشتر و دوبرابر می‌شود.

مجری پروژه توسعه تغلیظ سرچشمه با اشاره به این‌که رسوب‌زدایی خط لوله ۴۸ اینچ آب برگشتی در اورهال گذشته تغلیظ صورت گرفت، ادامه داد: در این خط که حدود ۱۵۰۰ متر طول و ۴۸ اینچ قطر آن است، از ابتدای راه‌اندازی آن، رسوب‌زدایی به این شکل انجام نشده بود؛ در این کار حدود ۵۵۰ مترمکعب رسوب از لوله خارج شد که باعث شد نهایتاً دو پمپ آب برگشتی را کم کنیم و بدین‌ترتیب تعداد پمپ‌های برگشتی در حال کار را از ۱۰ عدد به ۸ پمپ کاهش دادیم.
محمود‌آبادی با بیان این‌که این کار، اقدامی حساس و مهم بود، افزود: با رسوب‌زدایی از این خط لوله، روزانه یک میلیون و ۸۰۰هزار تومان برق کمتر مصرف می‌کنیم که عدد بزرگی است و از نظر ریالی حدود ۵۴ میلیون تومان در ماه با این اقدام صرفه‌جویی در مصرف برق داریم.

وی به دیگر اقدامات این واحد نیز اشاره و بیان کرد: پروژه آب‌گیری و بشکه‌پرکنی مولیبدن، ۲۸ فروردین امسال راه‌اندازی شد و بعد از شش‌ماه بهره‌برداری آزمایشی، در ۲۳ مهرماه تحویل موقت شد، به بیان دیگر، این پروژه نیز حدود ۹ماه است که بهره‌برداری شده است. همچنین، پروژه پذیرش آهک نیز از مردادماه امسال در حال بهره‌برداری است که در آبان‌ماه سال جاری تحویل موقت شده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید