صادرات فولاد ایران
صادرات فولاد ایران

صادرات فولاد سازان بزرگ کشور از ابتدای امسال تا پایان بهمن ماه به پنج میلیون و ۸۹ هزار و ۵۵ تن شمش و محصولات فولادی رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال افت ۲۲ درصدی داشت.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، برپایه داده های آماری فولاد سازان بزرگ کشور در بهمن ماه ۹۷ مجموع صادرات این بخش به رقم ۳۷۳ هزار و ۸۸۸ تن رسید که در مقایسه با ماه مشابه پارسال کاهش ۵۱ درصدی دارد.

** صادرات ۱٫۹ میلیون تنی فولاد خوزستان 
بررسی کارنامه ۱۱ ماهه شرکت های بزرگ فولادی کشور نشان می دهد فولاد خوزستان در این دوره زمانی یک میلیون و ۹۹۹ هزار و ۵۳۰ تن صادرات داشت که نسبت به مدت مشابه در سال ۹۶ افت ۲۰ درصدی را داشته است.
فولاد خوزستان در بهمن ماه امسال ۱۵۹ هزار و ۳۸۷ تن صادرات داشت که در مقایسه با عملکرد بهمن ماه ۹۶ به میزان ۴۳ درصد کاهش را ثبت کرد.

** سهم ۱۶ درصدی ذوب آهن 
شرکت ذوب آهن اصفهان نیز در ۱۱ ماهه امسال نزدیک به ۱۶ درصد از کل صادرات این مدت را در اختیار گرفت، صادرات این شرکت به میزان ۸۱۰ هزار و ۶۰۱ تن بود که از این رقم ۷۱ هزار و ۷۳۳ تن سهم بهمن ماه گذشته بود که نسبت به بهمن ۹۶ افت ۳۲ درصدی دارد.

** سهم بیش از ۱۵ درصدی مبارکه 
فولاد مبارکه نیز ۱۵٫۳ درصد از مجموع صادرات این مدت را به خود اختصاص داد که به میزان ۷۸۳ هزار و ۶۸۴ تن بود و در مقایسه با ۱۱ماهه پارسال افت ۲۵ درصدی داشت.
عملکرد بهمن ماه امسال نیز نشان داد که این واحد صنعتی ۲۷ هزار و ۷۳۹ تن صادرات انجام داد که در مقایسه با ماه مشابه پارسال کاهش ۸۴ درصدی را نشان می دهد.

** انگیزه صادرات برای فولادسازان در دوره تحریم 
ظهور مشکلات ناشی از تحریم دشمن، مانع از انگیزه صادرات برای فولاد سازان نشده، بگونه ای که فولاد اکسین، فولاد هرمزگان، فولاد آلیاژی (یزد)، فولاد آذربایجان (میانه)، فولاد خراسان (نیشابور)، فولاد کاوه جنوب (هرمزگان) و صبا فولاد از دیگر صادرکنندگان این صنعت در دوره مورد بررسی بودند که تولیدات آنها در زمینه ورق عریض، اسلب، میلگرد، بلوم، بیلت و غیره راهی بازارهای هدف شد.
به گزارش ایرنا، ارزش صادرات ۱۰ ماهه ۹۷ چدن، آهن و فولاد (بر اساس سرفصل های گمرک) نیز به بیش از سه میلیارد و ۲۲۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با دوره مشابه پارسال رشد ۲۷ درصدی داشت
جدول های آماری گمرک ایران نشان داد، سهم ارزش صادرات فولاد کشور از ارزش کل صادرات در ۱۰ ماه امسال، ۹٫۱ درصد بود.
آمارهای اعلام شده، گویای آن است که ارزش صادرات غیر نفتی بدون احتساب میعانات گازی در ۱۰ ماه امسال بیش از ۳۳٫۳ میلیارد دلار بود.
پیش از این، میزان صادرات فولاد سازان بزرگ کشور در ۱۰ ماه امسال افزون بر چهار میلیون و ۷۱۵ هزار تن اعلام شده بود.
امسال انتظار می رود مجموع تولید فولاد خام (میانی) به رقم ۲۴ تا ۲۵ میلیون تن برسد و از این رقم بیش از ۵۰ درصد در داخل کشور به مصرف می رسد.
آمارها نشان می دهد، اکنون ایران به عنوان دهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و ظرفیت این بخش به رقم ۳۵ میلیون تن رسیده و تا دستیابی به سطح پیش بینی افق چشم انداز ۱۴۰۴ (ظرفیت ۵۵ میلیون تنی) بالغ بر ۲۰ میلیون تن اختلاف وجود دارد.

امیرمحمد دارابی

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید