اطلاعات بیشتر

سایه سنگین سیاست بر بازار سرمایه

سهام

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

شاخص کل بورس تهران معاملات آخرین روز از هفته دوم پاییز را با رشد۷۴ واحدی به پایان رساند و ارزش معاملات خرد سهام در جریان معاملات چهارشنبه به ۱۲۰ میلیارد تومان رسید و همچون ۳ روز معاملاتی قبل از آن بخش عمده‌ای از ارزش معاملات سهام به نماد تازه‌وارد «های‌وب» اختصاص داشت.

این در حالی است که شرایط بازار در هفته گذشته به ویژه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نسبت به روزهای پیش از آن، برگشت منفی داشت. تحلیلگران دلیل این موضوع را مسائل سیاسی عنوان می‌کنند که بر بازارسرمایه سنگینی می‌کند. موضوع چندوقت‌پیش برجام و خروج احتمالی ترامپ از آن و پیش‌بینی وزیرامورخارجه مبنی بر احتمال خروج این کشور از معاهده برجام، بازار را با تردید روبه‌رو کرده است. این درحالی است که شاخص کل رشد قابل‌قبولی داشته و توانسته بالاترین سطوح در ماه‌های گذشته را تجربه کند، اما از نظر جریان نقدینگی بازار پشتوانه محکمی ندارد. ازسوی دیگر از آنجا که حقوقی‌ها بیشتر وارد بازار شدند این موضوع در عین اینکه یک نشانه مثبت برای بازار به‌شمار می‌رود، اما این رشد با سایر بخش‌های بازار متوازن نیست.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

چشم امید بازار به برجام
دو روز گذشته به دلیل کم‌عمق بودن بازار و اینکه به‌نظر می‌رسد شاید بیشتر معامله‌گران خریدها را در هفته‌های گذشته انجام دادند، این ترس به بخش محافظه‌کار بازار که عرضه را ترجیح داده چیره شده است. شناسایی سود یا کوچک‌تر بودن بازار عاملی برای اصلاح قیمت‌ها شده است. اما در سایر مولفه‌های بازار گزارش‌های ماهانه منتهی به شهریور، نکته منفی به چشم نمی‌خورد و از نظر بازارهای جهانی در مسیر خوبی قرار گرفته است. سیدسلمان نصیرزاده مدیر تحلیل یک موسسه اقتصادی یک موسسه اقتصادی با بیان این مطلب به صمت گفت: نرخ دلار هم مسیر خودش را طی کرده و افزایشی است. انتظاری که بازار از گزارش‌های ۳ ماهه دوم سال دارد همچنان انتظار مثبتی است. درواقع ضعف سیاسی و نبود جریان نقدینگی عاملی می‌شود تا مباحث سیاسی پیش از وقوع تاثیر خود را بگذار. از این رو اگر امریکا در ۱۵ اکتبر(۲۳مهر) مانند دفعات قبل که برجام را تایید کرد با برجام موافقت کند، به نظر می‌رسد این هیجان منفی جای خود را به هیجان مثبت دهد و کل بازار مثبت شود. وی با بیان اینکه هفته معاملاتی منتهی به ۱۲ مهر، بازار تحت تاثیر فضایی هیجانی و روانی متاثر از مسائل سیاسی و بیشتر برجام قرار داشت، درباره پیش‌بینی وضعیت بازار در این هفته گفت: به‌نظر می‌رسد در چند روز آینده تغییر زیادی را شاهد نباشیم و از آنجا که حجم معاملات کم و فرسایشی است، فرصتی برای عرض اندام به تک نمادها ایجاد خواهد شد.

فلزات گروه‌های قابل اتکا
این فعال بازارسرمایه در پیش‌بینی از وضعیت بازار فلزات اساسی، گفت: برجام برای توسعه و تسهیل صادرات بازار فلزات کمک کرد، اگر این رویه ادامه داشته باشد مسیر صادرات هموارتر شده و ادامه خواهد داشت. وضعیت جهانی این گروه، همچنان متاثر از سیاست‌های چین است و به‌نظر می‌رسد طیف منفی در بازار فولاد جهانی نخواهیم داشت، درنتیجه از آنجا که سهم عمده محصولات فولادی ایران هم صادر می‌شود، پس می‌توان گفت که متاثر از بازارجهانی همچنان شرایط مطلوب ادامه‌دار خواهد بود. وی افزود: با فرض اینکه اگر برجام دچار انحلال شود، شاید هزینه‌های صادراتی افزایش پیدا کرده و بخشی از بازار صادرات محدودتر شود. درحالی که این صنعت بیش از ۴۰ درصد از تولیدات خود را صادر می‌کند، به‌نظر می‌رسد روند صعودی دلار هم در این معادلات درنظر گرفته شود. افزایش نرخ دلار رابطه مستقیمی با افزایش محصولات فلزی دارد. به‌طور کلی همچنان گروه فلزات اساسی شرایط مطلوب خود را حفظ می‌کند. نصیرزاده درباره وضعیت این گروه در بازار سهام تاکید کرد: انتظار می‌رود در ۳ماهه دوم سال، مانند ۳ ماه نخست عملکرد مثبت و تعدیل سود داشته باشند. اما رشد ارزش سهام فلزات اساسی وابسته به شرایط بازار است. اگر مشکلی از نظر سیاسی نباشد و بازارهای جهانی هم روند افزایشی خود را ادامه دهند این گروه همچنان به‌عنوان یکی از گروه‌های قابل اتکاء خواهد بود.

عرضه‌های اولیه و تاثیر در بازار
این کارشناس بازارسرمایه درباره تاثیر عرضه‌های اولیه در روند بازار گفت: به جز نماد «های‌وب » که بیشترین نقدینگی را به خود اختصاص داد، سایر عرضه‌های اولیه حجم کمی از نقدینگی را جذب کردند، به‌نظر می‌رسد «های‌وب» هم بعد از مشخص‌شدن مسئله برجام، به‌واسطه اینکه نقدینگی زیادی نزدیک به ۲۰۰میلیارد تومان از نقدینگی بازار را به خود اختصاص داده است قدری پشتوانه بازار را تضعیف کند. بازار با توجه به شرایط فعلی، کشش جذب این حجم از عرضه اولیه را ندارد و زمانی که این حجم از نقدینگی را به سمت خود جذب می‌کند درنتیجه مقاومت‌اش در برابر رخدادهای سیاسی کم شده و حمایت خودش را از دست می‌دهد. می‌توان گفت این روش از عرضه اولیه در تضعیف روند بازار می‌تواند نقش داشته باشد.

نمادهای بانکی و مشکل صورت‌های مالی
به گفته وی، مشکل صورت‌های مالی بانک‌ها براساس استانداردهای بین‌المللی هنوز مورد تایید قرار نگرفته و مجامع آنها برگزار نشده است و به نظر می‌رسد تا زمانی‌که گزارش‌ها براساس مقرراتی که بانک‌مرکزی اعلام کرده است، منتشر نشود و مجامع هم برگزار نشود، نمی‌توان انتظار داشت که نمادشان بازگشایی شود. ازسوی دیگر از آنجا که بانک‌ها حجم نقدینگی بالایی را در بازار به خود اختصاص داده بودند بخشی از نقدینگی بازار بلوکه شده است و توقف معاملات این گروه‌ها بر جریان تضعیف بازار دامن می‌زند، از این رو بازگشایی بانک‌ها در کوتاه‌مدت دور از انتظار است.

تاثیر کاهش نرخ سپرده در کدام بخش بیشتر است؟
پیش از ضرب‌الاجل بانک‌مرکزی سپرده‌های کوتاه‌مدت به دلیل بازی با سودی که بانک‌ها انجام می‌دادند سهم بالایی بود. اما بعد از این مصوبه به دلیل دورزدن بانک‌ها سهم سپرده‌های کوتاه‌مدت کمتر شد و سهم سپرده‌های بلندمدت افزایش پیدا کرد. نصیرزاده ادامه داد: اما با اطمینان می‌شود گفت که نقدینگی جدیدی وارد بازارسهام نشد اما از اوراق بدهی استقبال بیشتری شد. به نظر می‌رسد قدری از این نقدینگی آمادگی دارد که وارد برخی از بازارهای موازی مثل بازار مسکن شود. باتوجه به اینکه این بازار چند سالی است با رکود روبه‌رو شده است، همواره رابطه مستقیمی بین کاهش نرخ سود سپرده‌ها دارد. به تبع آن انتظار می‌رود نرخ سود تسهیلات هم کاهش پیدا کند و درنهایت اگر این اتفاق بیفتد سایر بازارها هم مورد توجه قرار می‌گیرند.  وی افزود: درحال‌حاضر به دلیل اینکه نرخ نهاده‌های ساختمانی در سال‌های گذشته رشد قابل‌توجهی داشتند نرخ تمام‌شده ساختمان افزایش یافته و پروانه‌های ساخت هم نسبت به دوره‌های مشابه رشد کرده است.
آمارهای ماهانه منتشرشده هم نشان می‌دهد به‌تدریج تعداد معاملات در این بخش درحال افزایش باشد. ازسوی دیگر، انتظار می‌رود بخشی از این نقدینگی آماده ورود به بازارهای موازی باشد. بازارسرمایه به‌ویژه بازار سهام به‌واسطه فقر فرهنگ سهامداری و ناشناخته‌بودن بین سرمایه‌گذارها مغفول مانده است، از این رو باقی بازارها در اولویت هستند. نصیرزاده تصریح کرد: کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی، بیشتر از بعد روانی به بازار سهام کمک کرد تا اینکه با تعدیل شدن نرخ‌ها حداقل در بازار سهام تثبیت شود. باوجود اینکه شاخص بازار سهام رشد خوبی را در ماه‌های گذشته تجربه کرده است، اما نقدینگی از بازار پولی به بازارسهام منتقل نشده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید