رکورد قیمتی ۲۸۰۰ دلاری روی در بازارهای جهانی دوباره شکسته شد

سرب و روی

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

حال در شرایطی که روی پس از ثبت رکورد قیمتی بالاتر از ۲۸۰۰ دلار گویی میل به تعدیل و تثبیت پیدا کرده می توان با آرامش بیشتری درخصوص دورنمای پیش روی بهای این فلز صحبت کرد. نگاهی به متون خبری این بازار نشان می دهد که اغلب از کسری عرضه روی در بازارهای جهانی سخن می گویند هرچند که آغاز به کار چند معدن جدید و حتی رشد حجم تولید از برخی معادن با عمر متوسط و کم خودسیگنالی حمایتی از این بازار تلقی می شود. این در حالی است که هنوز هم معادن قدیمی بخش اعظم تولید در جهان را به خود اختصاص داده و استحصال روی از قراضه نیز اهمیت چندانی ندارد. همین مطلب نشان می دهد که هنوز ذات عرضه در بازار روی به نسبت گذشته تغییری نداشته و هنوز هم با کمبود نسبی عرضه رو به رو هستیم؛ هرچند که افزایش هزینه تولید با عمیق تر شدن معادن و همچنین کاهش عیار و افت روزشمار تولید در معادن بزرگ نیز همگام خواهد بود.

در هر حال خوش بینی به افزایش عرضه از معادن جدید وجود دارد اما این نکته که حجم عرضه های موجود و عرضه این کالا در آینده کوتاه مدت تا میان مدت کفاف تقاضای رو به رشد فعلی را خواهد داد یا نه نکته مهم دیگری است که شاید پاسخ به آن در شرایط فعلی دشوار باشد؛ اگرچه غالب پاسخ ها به این سوال از عدم کفاف عرضه کل برای تقاضای کل در جهان خبر می دهد که خروجی آن قطعا رشد قیمت ها خواهد بود. نگاهی به تحلیل های مختلف نشان می دهد که موسسات تحقیقاتی از کسری ۲۵۰ تا ۶۵۰ هزار تنی روی در بازارهای جهانی خبر می دهند، اما نمی توان درخصوص این برآوردها اظهارنظرهایی قطعی داشت زیرا شرایط محاسبات و نتایج آنها با یکدیگر در تضادی جدی قرار دارد ولی همه بر وجود کسری عرضه به نسبت تقاضا در بازار روی جهانی اتفاق نظر داشته و دارند.

برتری تقاضا بر عرضه اگرچه خود دلیلی قاطع بر رشد قیمت ها است ولی به شواهدی متقن نیاز دارد که شاید کمتر موسسه تحقیقاتی توان آن را به صورت کامل و جامع داشته باشد، ولی این روند را می توان در نوسان موجود انبارها جست وجو کرد. بازار بورس لندن به عنوان فراگیرترین بازار معاملاتی فلزات پایه در جهان مدتی است که با کاهش محسوس موجودی انبارها رو به رو شده که این وضعیت هنوز هم ادامه دارد حتی رکورد روی بالای ۲۸۰۰ دلاری هم نتوانست آن را متوقف سازد. نگاهی به موجودی انبارها نشان می دهد که موجودی فعلی ذخایر در بورس فلزات لندن به کمترین حد از سال ۲۰۰۹ تاکنون کاهش پیدا کرده و این روند نزولی همچنان ادامه دارد. آخرین آمارها نشان می دهند که موجودی ذخایر LME حدود ۲۹۸ هزار تن بوده که از بیشترین حد آن در سال های اخیر یعنی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن، به یک چهارم کاهش یافته است. همین موارد در کنار ادامه روند کاهشی قیمت ها نشان از ادامه رشد قیمتی داشته ولی این تنها یک احتمال است. این در حالی است که در سال ۲۰۰۷ و قیمت هایی بیش از ۴۵۰۰ دلار در هر تن، شاهد کاهش موجودی انبارها به کمتر از ۱۱ هزار تن بودیم. این نکته نیز اهمیت بسزایی دارد که در ماه فوریه و قیمت هایی نزدیک به ۲۹۰۰ دلار در هر تن، موجودی انبارها بیش از ۳۸۰ هزار تن بوده یعنی مقایسه شرایط فعلی با رکورد قیمتی سال های اخیر ( فوریه ۲۰۱۷) نشان می دهد که بهای روی از پتانسیل رشد قیمتی جدیدی برخوردار است. در سال جاری در بورس فلزات لندن شاهد کاهش ۳۰ درصدی موجودی انبارها هستیم ولی در بورس آتی شانگهای این رقم از کاهش ۶۰ درصدی حکایت دارد که در نهایت موجودی انبارهای روی در این بازار را به ۶۵ هزار تن تقلیل داده است. رشد تحرک صنعتی در چین، بهبود بازار فولاد در جهان به عنوان مهم ترین بازار مصرف روی با محوریت تولید ورق های گالوانیزه و خوش بینی به بهبود بیشتر این بازار، فرارسیدن زمان بارش باران های موسمی در شرق آسیا و دشواری های استخراج از معادن و وجود جو خوش بینی به رشد قیمت ها را می توان از دلایلی برشمرد که تاکنون به افزایش بهای فلز روی منجر شده و می تواند باز هم به رشد بهای این کالا کمک کند. به عبارت ساده تر سیگنال های موجود از افزایش بیشتر قیمت روی خبر می دهد ولی این موارد تمام ماجرا نیست.

در هفته های اخیر شاهد جهش اعجاب آور بهای روی بودیم که موجب شد این کالا از اعدادی نزدیک به ۲۴۰۰ دلار به بیش از ۲۸۰۰ دلار در هر تن ترقی کند. همین سیگنال موجب خروج بسیاری از سرمایه گذاران خواهد شد یعنی برای حفظ سود جذاب فعلی اقدام به فروش خواهند کرد. رخدادی که در روزهای اخیر به صراحت قابل رهگیری است و به تعدیل و تثبیت قیمت ها منجر شده است. همین ویژگی خود باعث خواهد شد تا پتانسیل رشد قیمت ها در کوتاه مدت محدود شود. از سوی دیگر در هفته های اخیر شاهد بودیم که بخش سرمایه گذاری در برخی بانک ها به سمت خرید محصولات کالایی گرایش پیدا کرده تا جایی که اقدام به خرید و سرمایه گذاری کرده و کالاهای بسیاری را به صورت نقدی (فیزیکی و قبض انبار) خریداری کرده اند. این نکته هرچند که از نگاه بسیاری از تحلیلگران مغفول مانده ولی موتور محرک اصلی رشد قیمت ها محسوب شد اما واقعیت های خرید سرمایه گذاری و تجربه های پیشین نشان داده است که نمی توان بر این قبیل خریدها حسابی جدی باز کرد زیرا به هر دلیلی اقدام به فروش کرده یا با هر سیگنالی حجم خرید خود را افزایش می دهند که می تواند روند کلی در بازار را تغییر داده یا آن را مخدوش سازد. با توجه به این واقعیت، در نگاه اول تحلیل بازار روی برای بررسی قیمت های آینده در کوتاه مدت غیرممکن خواهد بود مگر آنکه بتوان فکر تصمیم سازان برخی از بانک های بزرگ را مورد توجه قرار داد که از یک سو خطرناک و از سوی دیگر غیرقابل اعتماد است. به عنوان مثال مک کواری گزارش داده که کسری روی در بازارهای جهانی به ۶۵۰ هزار تن افزایش خواهد یافت یعنی این موسسه شاید نیم نگاهی به خرید و انبارداری روی داشته بنابراین تمایلی به فروش نخواهد داشت. حال در شرایطی که موجودی انبارها به شدت در مسیر کاهش قرار داشته و بخش بزرگی از همین ذخایر به عنوان وثیقه و البته به دلایل دیگر بلوکه شده اند، فاصله چندانی نمانده تا روی حتی در بازارهای محلی نایاب شود. این موارد نیز پتانسیل رشد قیمت ها را فراهم می کند ولی دقیقا عکس این مطلب نیز ممکن است؛ یعنی وام های نکول شده با پشتوانه این منابع برای بانک ها می تواند ارزشی برابر با ذخیره موجود داشته باشد بنابراین فروش این منابع در بازارهای جهانی جذاب خواهد بود. به عبارت ساده تر ذخایر روی پشتوانه وام هایی بوده که بازپرداخت نشده بنابراین بانک های جهانی با رشد قیمت ها به سرعت اقدام به فروش می کنند تا دارایی های سمی یا مشکوک الوصول خود را به پول نقد تبدیل کنند بنابراین عرضه روی ممکن است افزایش یابد. این شرایط هرچند باز هم به کاهش موجودی انبارها منجر می شود ولی پتانسیلی برای کاهش قیمت ها نیز به شمار می رود. با توجه به تمامی این موارد دورنمای کوتاه مدت بهای روی بسیار شکننده است ولی پتانسیل ریزش شدید قیمت ها نیز تقریباً وجود ندارد. پس از گذار از این فاز می توان به رشد مجدد قیمت ها خوش بین بود اگرچه بهای ۳ هزار دلاری در این شرایط چندان هم دور از ذهن نیست ولی زمان آن هنوز فرا نرسیده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید