روزهای نامشخص پیش روی فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه اصفهانفولاد مبارکه اصفهان

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان روز گذشته تغییر کرد تا روزهای پیش روی این مجتمع بزرگ تولید فولاد کشور فعلا نامشخص باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، روز گذشته با موافقت استعفای بهرام سبحانی، حمیدرضا عظیمیان به عنوان عضو هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه و محمود اسلامیان به عنوان رییس هیئت مدیره انتخاب شدند. هم‌چنین محمود اکبری مزرعچه و بهمن عیاررضایی نیز به عنوان اعضای هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه منصوب شدند.

اما علت استعفای مدیرعامل پیشین این شرکت بزرگ فولادی کشور مشخص نشده و به گفته خودش این استعفا دلیل خاصی نداشته و نکته قابل توجه این است که دوران مدیریت سبحانی، شرکت فولاد مبارکه شاهد توسعه در ظرفیت سازی و تولید محصول، افزایش سوددهی به سهامداران شد. همچنین توجه به مسوولیت اجتماعی از اقدامات دوره مدیریت سبحانی به شمار می آید. شرکت فولاد مبارکه پیش از حضور سبحانی در راس آن شرکت، از ظرفیت تولید ۷.۴ میلیون تن فولاد برخوردار بود اما هم اینک آن رقم با رشد ۴۰درصدی به ۱۰.۳ میلیون تن رسیده است. در همین حال تولید واقعی شرکت نیز با افزایش ۳۸درصدی همراه شد. راه اندازی ماشین ریخته گری فولاد (شماره ۵)، افتتاح کارخانه گندله سازی سنگان و راه اندازی توسعه فولادسازی و نورد پیوسته سبا از جمله اقدامات شاخص دوره مدیریت سبحانی محسوب می شود.

حالا ولی حمید رضا عظیمیان مدیرعامل جدید شرکت فولاد مبارکه اصفهان از مدیران بازنشسته وزارت راه و شهرسازی است که تاکنون مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن، عضو هیئت مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان و عضویت در هیئت مدیره مجتمع پرشیا فلز را در کارنامه خود دارد. سوابق اجرایی وی هم چنین در از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۶ به عنوان شهردار اصفهان مشغول به فعالیت بوده است و پس از آن، عضو هیئت مدیره سیمان اصفهان، عضو هیئت مدیره سیمان نایین، عضو هیئت مدیره فولاد تکنیک و عضو هیئت مدیره مجتمع صنایع قائم رضا بوده است.

یکی دیگر از جابه جایی های دیگر انجام شده در هیات مدیره شرکت فولاد مبارکه اصفهان، ریاست محمود اسلامیان بر هیات مدیره این شرکت است. اسلامیان هم یکی از بازنشستگان صنعت به حساب می آید که سال هاست به انواع مختلف از جمله تصمیم گیران برای مجتمع فولاد مبارکه اصفهان محسوب می شود. او از سال ۱۳۷۱ به حلقه مدیریتی این شرکت وارد شد و مدتی نیز مدیرعامل آن بود اما تا به امروز در هیات مدیره مجمتع فولاد مبارکه یا تیم فوتبال سپاهان وابسته به این شرکت جای داشته و به احتمال زیاد تجربه های اسلامیان به عنوان یکی از بازوهای عظیمیان در پیش برد بزرگترین مجتمع فولادسازی ایران تاثیرگذار خواهد بود و باید منتظر ماند و دید با وجود تحریم های فلزات گران بها که کمی دست این مجتمع را بسته و قطع همکاری یک شرکت آلمانی با آن مدیریت عظیمیان و یارانش راه به کجا می برد؟

یادآور می شود، شرکت فولاد اصفهان، یکی از بزرگ‌ترین واحد صنعتی در ایران و بزرگترین مجتمع تولید فولاد در کشور است، که در شرق شهر مبارکه و در جنوب شهر زرین شهر در استان اصفهان قرار دارد. فولاد مبارکه اصفهان هم‌اکنون محرک بسیاری از صنایع بالادستی و پایین‌دستی است. فولاد مبارکه اصفهان در ۱۱ دوره جایزه ملی تعالی سازمانی و ۶ دوره جایزه شرکت دانشی در کشور رتبه نخست را بدست آورده‌است و همچنین این شرکت در سال ۱۳۹۱ برای اولین بار به عنوان تنها شرکت ایرانی با کسب امتیاز ۶۵۴ تندیس زرین جایزه ملی تعالی سازمانی را از آن خود کند. این رتبه برای دومین بار با امتیاز ۶۸۲ در سال ۱۳۹۳ تکرار شد و شرکت فولاد مبارکه به عنوان سازمان سرآمد سال برگزیده شد. حضور در بین ۲۵ شرکت برتر دانشی آسیا مانند TOYOTA ,SAMSUNGو … برای اولین بار در خاورمیانه (در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۷) از دیگر افتخارات دو سال اخیر این شرکت است.

گروه شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان در حال حاضر مواد اولیه بیش از ۳۰۰۰ کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت و گاز و پتروشیمی، خودرو، موتورهای الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی و… را تأمین می‌نماید. شرکت هر ساله بخشی از محصولات خود را در راستای ارتقای کیفیت، برآورده نمودن نیازهای ارزی و حضور مستمر در بازارهای جهانی و توسعه آن صادر می‌کند و با توجه به اعتبار کسب شده در بازار جهانی هم‌اکنون پتانسیل و اعتبار لازم جهت صادرات به بیش از ۳۸ کشور دنیا را دارد.

این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان، در زمینی به وسعت ۳۵ کیلومترمربع (۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید) استقرار یافته‌است و دارای ظرفیت تولید سالانه ۵٫۳۳ میلیون تن، انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد نوردیده، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت ۰٫۱۸ تا ۱۶ میلی‌متر می‌باشد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید