رفع نیاز صنایع کشور با تولید سرامیک‌های صنعتی پایه آلومینایی در اردکان

ax-ceramic4

به گزارش گروه صنعت ایران مواد؛

اگر بخواهیم به گوشه‌ای از ارزش شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کنیم باید بگوییم که این شرکت‌ها، با توجه به ویژگی‌های خود و پویایی و تطبیق با شرایط محیط پیرامونی و انعطاف‌پذیری بالا، ظرفیت مناسبی برای روبه‌رو شدن با شرایط تحریم‌ها را دارا هستند.

این به گونه‌ای است که شرکت‌های دانش‌بنیان زیرساخت‌های لازم جهت عملی ساختن استراتژی عدم تمرکز و همکاری چندین شرکت متوسط جهت تولید یک محصول را دارا هستند و در صورت تحریم مواد ‌اولیه یا فناوری، چنین شرکت‌هایی توانمندی لازم را جهت دستیابی به فناوری یا مواد اولیه‌ی جایگزین خواهند داشت.

قطع وابستگی به فروش خام مواد معدنی به ویژه نفت، یکی دیگر از مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی بیان می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و توان ایجاد و به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ی مورد نیاز، توانمندی لازم را جهت تبدیل مواد خام به محصولات نهایی و با ارزش افزوده‌ی بالا دارند.

“اصغر برهانی” مدیرعامل شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا – منطقه یزد، به توانمندی کشور در تولید سرامیک‌های آلومینایی اشاره کرد و گفت: شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان به عنوان تنها تولیدکننده سرامیک‌های صنعتی بر پایه آلومینایی و بزرگ‌ترین تولیدکننده سرامیک‌های صنعتی بر پایه سیلیکاتی در ایران کار خود را آغاز کرده است.

این فعال فناور، حفظ برتری کیفیت تولید با استفاده از تخصص و دانش فنی بومی را زمینه‌ساز افزایش تولید این شرکت دانست و افزود: خوشبختانه توانستیم ظرفیت تولید را طی چند مرحله طرح توسعه از یک‌هزار و ۲۰۰ تن به ۱۰ هزار تن در سال افزایش دهیم و در کنار آن نسبت به تنوع بخشی به تولیدات خود بنا بر نیاز صنایع گوناگون کشور اقدام کنیم.

مدیرعامل شرکت سرامیک‌های صنعتی اردکان افزود: تنوع محصولات در حدی است که صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع کاشی و سرامیک، چینی بهداشتی و چینی مظروف تا صنایع معدنی، فولاد و سیمان از استفاده‌کنندگان تولیدات این شرکت به شمار می‌روند.

برهانی با اشاره به توانمندی رقابتی محصولات این شرکت فناور داخلی با تولیدات بین‌المللی، گفت: ‌تلاش می‌کنیم با بهره‌گیری از کیفیت برتر، تکنولوژی پیشرفته، مدیریت مشارکتی، همکاری مراکز علمی و پژوهشی، خط تولید مکانیزه و انعطاف پذیر، محصولاتی منطبق بر نیاز و خواست مشتریان ارزشمند خود ارائه کنیم.

این فعال فناور به تولیدات این شرکت در شش گروه اصلی اشاره کرد و افزود: تولیدات این شرکت در قالب سرامیک بال آلومینایی و سیلیکاتی، اکتیو آلومینا به صورت پودر و گرانول، آجرهای ضدسایش آلومینایی، گلوله و لاینرهای آلومینایی آسیاب گلوله‌‌ای، سرامیک و آجرهای ضد اسید و نیز محصولات ویژه سفارشی با کاربردهای خاص دسته‌بندی می‌شوند.

برهانی، گلوله‌های آسیاب و لاینرهای آسیاب را دو فرآورده تولیدی این شرکت عنوان کرد و افزود: آسیاب‌های گلوله‌ای( Ball Mills ) در حال حاضر به عنوان جزء اساسی در پروسه آماده‌سازی مواد در صنایع مختلف از جمله صنایع کاشی و سرامیک، چینی و لعاب، رنگ و سیمان و پودرسازی به شمار می‌آیند.

وی خوردگی و سایش گلوله و بدنه بالمیل را یک معضل بزرگ در تمام آسیاب‌های گلوله‌ای صنعتی، عنوان کرد و افزود: در صورتی که مواد آسیاب شونده نسبت به آلودگی فلزی حساس باشند، این مشکل نمود بیشتری پیدا می‌کند و از سویی گلوله‌های آسیاب به عنوان جزء اصلی در فرآیند سایش مواد در این آسیاب‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

این فعال صنعتی با اشاره به این که محصولات این شرکت به مراکز با اهمیت کشور چون پارس جنوبی، شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی فرآورده‌های نفتی ایران نیز راه پیدا کرده و نتیجه بخش نیز بوده است، ادامه داد: برای حل این مشکلات، گلوله‌های آسیاب و لاینرهای بدنه تولیدی این شرکت با اتکا به ویژگی‌هایی چون سختی و مقاومت به سایش فوق العاده بالا، استحکام فشاری بالا، جذب آب و تخلخل در حد صفر و نیز تاثیر بالایی در بهبود کارآیی و بازدهی آسیاب های گلوله ای با پوشش آلومینایی داشته است.

گفتنی است؛ این شرکت صنعتی از سال ۷۰ در شهرستان اردکان استان یزد کار مطالعاتی آن انجام و بعد از انجام آزمایشات و کسب نتایج موفقیت آمیز از سال ۷۶ به صورت تولیدی کار خود را آغاز کرده که اکنون زمینه اشتغال بالغ بر ۲۵۰ نفر را بصورت مستقیم فراهم کرده است.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید