اطلاعات بیشتر

رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی تولید فولاد در دستور کار

کار

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

وزیر صنعت ، معدن وتجارت گفت : برنامه رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تن ظرفیت فولاد تا افق ۱۴۰۴ بر اساس پیوست‌های سند چشم انداز در دستور کار ماست.

محمد شریعتمداری در مراسم افتتاح کارخانه فولاد میانه افزود : در دولت یازدهم پیشرفت های خوبی در عرصه فولاد به دست آمد که از ۲۳ میلیون تن تولید فولاد خام در سال ۹۲ به حدود ۳۱ میلیون تن در پایان سال ۹۵ رسیدیم.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

وی تاکید کرد : صادرات فولاد از جمله برنامه های مهم دولت دوازدهم است و این در حالی است که میزان صادرات فولاد در ۵ ماهه اول ۹۶ نسبت به ۵ ماهه اول ۹۵ بیش از ۴۰ درصد رشد داشت که این نویدی برای صنعت فولاد کشور است .

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت ادامه داد : تلاش می کنیم با استفاده از تمامی فرصت های موجود مانند دسترسی به آب‌های آزاد و موقعیت جغرافیایی و با کیفی کردن محصولات و افزایش رقابت پذیری، حرف های جدیدی در این عرصه بزنیم که از سال ۹۶ این مهم را در دستور کار قرار دادیم.

شریعتمداری از برنامه ریزی برای ارتقای مصرف سرانه فولاد در کشور خبر داد و افزود :  هم اکنون این میزان در حدود ۲۰۰ کیلوگرم است، که در نظر داریم به  حدود ۵۰۰ کیلوگرم که متوسط کشورهای پیشرفته صنعتی دنیا است، نزدیک کنیم.

وی اظهار کرد : در دو دهه گذشته حرکت روبه رشد خوبی را در صنعت فولاد کشور آغاز کردیم و دوران طلایی فولاد در تاریخ این صنعت در کشور در دوره تصدی دکتر جهانگیری در وزارت معادن و فلزات و صنایع و معادن بود و مفتخریم که ادامه دهنده این مسیر هستیم.

شریعتمداری یادآور شد : شاخص رشد صنعت فولاد متناسب با شاخص توسعه یافتگی کشور به شمار می آید و یکی از صنایع مادر کشور ما نیز با توجه به پتانسیل های موجود همین صنعت فولاد است و در این زمینه ستاد عالی برای پیگیری مشکلات حوزه فولاد کشور تشکیل دادیم تا تمام طرح های فولاد کشور را به دقت و شبانه روز رصد کنند.

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با بیان اینکه  بیش از ۱۵۰ میلیون تن سنگ آهن برای اجرای طرح های هدف نیاز داریم اضافه کرد :  فعالیت های گسترده ای را در حوزه اکتشاف برای رسیدن به سنگ آهن در حد کلاس جهانی آغاز کردیم و استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در تحقق اهداف حوزه معادن ضروری است.

شریعتمداری ادامه داد : با تحریم های ظالمانه نظام سلطه در سال های متمادی روبرو بودیم ، اما بر اساس گزارش منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال قبل از آن حدود  ۱۰ درصد رشد تولید فولاد داشتیم در حالی که همین رشد تولید در کشورهای پیشرفته از یک درصد افزایش پیدا نکرده است.

سال ۹۲ تا ۹۶نقطه اوج تلاش در جهت تامین توازن چرخه فولاد

وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به تلاش دولت یازدهم برای برقراری توازن در چرخه فولاد  یادآور شد : از سال های ۹۲ تا ۹۶ بیشترین تلاش برای تامین توازن در چرخه فولاد از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام شد که در همین راستا سطح فعالیت های گندله سازی با حمایت دولت تا ۹۰ درصد افزایش یافت و سطح فعالیت های نورد از ۲۶ درصد رشد تجاوز نکرد تا توازن منطقی در تولید به دست آید.

وی تصریح کرد : عدم توازن در چرخه تولید فولاد یکی از مهمترین مشکلات حوزه فولاد کشور است که به این موضوع در یک دوره ای بی توجهی شده و هم اکنون در تامین منابع اصلی مانند گندله، کنسانتره، سنگ آهن،  آهن اسفنجی، شمش و فولاد دارای ظرفیت متوازن نیستیم و تلاش می کنیم  با ایجاد مشوق برای سرمایه گذاران آنها را به سمت راه اندازی کارخانه های کنسانتره و گندله آهن برای ایجاد ارزش افزوده در دولت دوازدهم هدایت می کنیم.

دیدگاه کاربران ۱دیدگاه

  • مهدیار احمدیچهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ در ساعت ۲۱:۱۵:۴۸

    عالی ممنون

    پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید