اطلاعات بیشتر

بیانیه فولاد خوزستان درپی حذف از لیست صادرکنندگان برتر سال

بیانیه فولاد خوزستان در خصوص حذف از لیست صادرکنندگان برتر سال
بیانیه فولاد خوزستان

در پی حذف فولاد خوزستان از لیست صادرکنندگان برتر سال، مدیرعامل این شرکت با صدور بیانیه ای خطاب به مدیرکل دفتر توسعه صادرات محصولات صنعتی و معدنی سازمان توسعه تجارت ایران، خواستار اصلاح روند نامطلوب در پیش گرفته ی این سازمان شد.
به گزارش شوشان به نقل از سایت شرکت فولاد خوزستان ، محمد کشانی با اشاره به جایگاه فولاد خوزستان در روند صادرات و فرآورده های فولادی گفت: از مجموع ۴۷ میلیارد دلار ارزش صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۳۹۶، حدود ۱۰درصد آن به فولاد اختصاص دارد و باعث شده فولاد از این نظر بعد از صنایع پتروشیمی در جایگاه دوم کشور قرار گیرد.

وی افزود: از سوئی دیگر صادرات فولاد کشور در سال گذشته با گذر از ۹ میلیون تن رکورد جدیدی در تاریخ صنعت فولاد کشور به ثبت رسانده است؛ در حالیکه ۷۴ درصد از صادرات یادشده معادل ۸/۶ میلیون تن آن مربوط به فرآورده های میانی(بیلت و اسلب) بوده است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستانخطاب به کمالی اردکانی می افزاید: شرکت فولاد خوزستان باوجود شرایط تحریم و رکود بازارهای داخلی و در شرایط رقابتی بی سابقه در سطح جهانیی توانست رکورد صادرات فولاد کشور در سال ۱۳۹۶ را به خود اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: حال آنکه صادرات این شرکت از نظر ارزش نسبت به سال ماقبل۵۳ % رشد داشته و از این طریق بازارهای جدید به بازارهای هدف اضافه و موفق به انتقال بیش از ۲/۱ میلیارد دلار ارز به داخل کشور گردیده است.

کشانی از تصمیم سازمان صنعت و معدن مبنی بر حذف نام فولاد خوزستان بعنوان صادرکننده نمونه، تصمیمی شتابزده و عجولانه یاد نموده و می نویسد: این شرکت برای انتخاب صادرکننده نمونه کشور در گروه شمش، تمامی مراحل را به انجام رساند ولی اخیراً متوجه شد گروه شمش در انتخاب صادرکننده نمونه، علیرغم سهم مؤثر صنعت فولاد بویژه فولاد خوزستان در تأمین ارز مورد نیاز کشور و اعتلای بیش از پیش صادرات غیرنفتی، در تصمیمی عجولانه حذف گردید.

وی افزود: با این وجود شایسته بود این تصمیم اشتباه ابتدا اطلاع رسانی می شد و هرگونه تصمیم مدیریتی استراتژیک پس از ارزیابی و اطمینان از صحت و بررسی اثرات و تبعات مثبت یا منفی آن برای دوره های آتی به مرحله اجرا می رسید؛ تا هم از اتلاف وقت و انرژی صادرکنندگان محصولات میانی که تمام فعالیت های مرتبط برای انتخاب صادرکننده نمونه را طی نمودند جلوگیری می شد و هم موجبات استهزاء آنان فراهم نمی گردید.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستانبا اشاره به نقص معیارهای انتخاب صادرکننده برتر از سوی سازمان صنعت و معدن تأکید نموده است که بمنظور ارزیابی صادرکننده نمونه معیارهای متفاوتی توسط آن سازمان مورد سنجش قرار میگیرد.

وی گفت: از این رو، اکتفا نمودن به معیار ارزش افزوده به تنهایی نمی تواند مبنایی برای غربالگری درکنندگان و حذف صادرکنندگان محصولات میانی باشد

کشانی ضمن اعتراض به ضعف اطلاعات و آگاهی های سازمان درخصوص روند تهیه ی محصولات نهایی فولادی اظهار نموده است: «تصمیم گیرندگان محترمی که از سوی سازمان صنعت و معدن مأموریت انتخاب صادرکننده برتر را برعهده داشته اند ظاهراً از مفهوم اولیه ارزش افزوده بی اطلاعهستند.

وی گفت: در تبدیل سنگ آهن به محصول نهایی فولادی مراحل متعددی می بایست طی شود. بخش عمدهای از ارزش افزوده محصولات نهایی در زنجیره بالادستی صنعت فولاد یعنی در مرحله تبدیل سنگ آهن به شمش فولادی ایجاد می گردد. بااین وجود کدام عقل سلیمی قبول می کند که سهم یک کارگاه کوچک پروفیل سازی که صرفاً وظیفه تبدیل ورق های فولادی به پروفیل را دارد، در ارزآوری و ایجاد ارزش افزوده بیشتر از یک کارخانه فولادسازی باشد که طی فرآینده ای پیچیده کنسانتره سنگ آهن را به شمش فولادی تبدیل می نماید»

مدیرعامل فولاد خوزستان همچنین خاطر نشان نموده است: صادرکنندگان فولاد به بخش ها و گروه های مختلفی طی سالیان گذشته تقسیم بندی شده اند و حذف یک گروه از صادرکنندگان قطعاً نمی تواند به دلیل «ارزش افزوده بالاتر» باشد.

وی ادامه داد: در نتیجه این تصمیم هیچ گونه ارتباطی با اهمیت دادن به صادرات محصولات باارزش افزوده بیشتر ندارد و بنظر می رسد این تصمیم بیشتر در جهت حفظ یا اعتلای منافع گروه و یا صنفی خاص اخذ شده تا اعتلای صادرات کشور! قطعاً این تصمیم باعث دلسردی صادرکنندگان محصولات میانی فولاد که بخش مهمی از صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل میدهند، خواهد شد.

کشانی اذعان داشته است: حتی اگربپذیریم که تصمیم سازمان توسعه تجارت در حذف گروه صادرکنندگان محصولات میانی با هدف تشویق تولیدکنندگان محصول نهایی برای صادرات بوده است، به این امر توجه نشده است که تولیدکنندگان محصولات نهایی برای تولید محصولات خود نیاز به محصول نیمه نهایی دارند؛ در نتیجه باز هم تولیدکننده ی محصولات میانی بصورت غیرمستقیم در صادرات محصولات نهایی نقش حائز اهمیتی داشته که با این تصمیم غیراصولی سازمان توسعه تجارت، این نقش را نادیده گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان در پایان تأکید کرد: تقاضا دارم میزان ارزآوری صادرکنندگان نمونه محصولات نهایی را با میزان ارزآوری تولیدکنندگان محصولات میانی و سهم این دو گروه در صادرات غیرنفتی را مقایسه نمایید تا بیشتر به اشتباه بودن تصمیمتان پی ببرید. با این وجود و در راستای این تصمیم نادرست، شرکت فولاد خوزستان به عنوان شخص حقوقی از طریق مراجع ذیصلاح قانونی پیگیر حقوق مسلم و طبیعی خویش خواهد.

برچسب ها

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید