حال و روز نسوز ها

نسوز

به گزارش گروه صنعت ایران مواد:

حال و روز دیرگدازها به حال و روز صنایعی چون فولاد، نفت و گاز، پتروشیمی و سیمان گره خورده است تا با رونق این صنایع، میدان‌داری کنند و با سرسختی بیشتر هیچ آتشی را به جان نخرند تا بازار داغ این صنایع همچنان گرم باشد و چرخ‌های‌شان بیش از پیش بچرخد.

اما جدا از اینکه نسوزها به چه صنایعی وابسته هستند و حال و روز خوش و ناخوش آنها به چه صنایعی گره خورده است، موضوع‌هایی که می‌تواند به رونق بیش از پیش این صنعت کمک کند، توجه به مسائل بالادست آنهاست که در این زمینه اکتشافات بیشتر برای مواد اولیه می‌تواند حرف نخست را بزند؛ اکتشافاتی که نیاز به آمایش سرزمینی برای یافتن معادن جدید را بیش از پیش برای دست‌اندرکاران این حوزه جدی می‌نماید. بنابراین اکتشافات جدید برای پرمصرف‌ترین مواد اولیه از جمله بوکسیت و منیزیت در زمینه نسوزها باید به‌طور جدی در دستور کار مسئولان قرار گیرد؛ به‌ویژه مناطق شرق، جنوب‌شرقی و مرکز ایران که نشانه بیشتری از این معادن را در دل خود دارند، تاکید دوباره بر آمایش سرزمینی را گوشزد می‌کنند.

اما از سوی دیگر موضوعی که برای تولیدکنندگان نسوز به‌عنوان یک معضل مطرح می‌شود، واردات است. کیفیت، نرخ و میزان تولید نسوز در کشور با هیچ‌گونه مشکل جدی روبه‌رو نیست اما شاهد دروازه‌های باز واردات به سمت این صنعت هستیم که می‌تواند در یک بازه زمانی میان‌مدت، نسوزها را ذوب کند. از این‌رو اگر قصد جدی برای حمایت از نسوز داخلی داریم باید به سمت تعرفه واردات بیشتر در این زمینه پیش برویم.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید