اطلاعات بیشتر

حال «ذوب‌آهن» آنقدرها هم بد نیست

فولاد

این نشست به دلیل بررسی مشکلات این واحد صنعتی ملی با حضور مدیرعامل ذوب آهن تشکیل شد و مشکلات این شرکت به ویژه نیروی انسانی مازاد و انباشت بدهی معوق مورد بررسی قرار گرفت.

مشکلات ذوب آهن در مسیر حل شدن قرار گرفته است
رئیس هیات عامل ایمیدرو در این جلسه از دومین حضور خود در دولت دوازدهم در شرکت ذوب‌آهن ابراز خرسندی کرد و گفت: نخستین بازدید صنعتی دکتر شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت، از ذوب‌آهن اصفهان بود و من نیز در این سفر حضور داشتم و باید بگویم به طور هفتگی وزیر صنعت، معدن و تجارت، در جریان وضعیت و تحولات این مجتمع قرار می‌گیرد.مهدی کرباسیان تصریح کرد: گزارش ارائه شده در جلسه امروز نسبت به گزارش ۳ ماه پیش با تغییر اساسی روبه‌رو بود. این موضوع حاکی از آن است که ذوب آهن با تمامی مشکلاتی که داشته و دارد، جهت‌دار شده است. نباید فراموش کرد که مشکلات این شرکت، تمام نشده بلکه در مسیر حل شدن قرار گرفته است. باید در این باره کمک کرد و حمایت‌های لازم را انجام داد. اعتقاد من این است که توجه به ذوب‌آهن بیش از این باید باشد، زیرا ذوب‌آهن در صنعت و تولید کشور اثرگذار است.وی در ادامه با اشاره به زنجیره فولاد بیان کرد: یکی از نکته‌های مهم آن است که این زنجیره فولاد در کل دچار از هم پاشیدگی بود. به یاد دارم در ابتدای دولت یازدهم و در نخستین بررسی‌هایی که انجام دادیم دریافتیم جدا از نبود توازن، مشکل بزرگ آن بود که دچار از هم پاشیدگی شده بودیم. کرباسیان افزود: در جهان به ویژه در چین، موضوع ادغام، یک موضوع اساسی است. چین با قوت در حال تعطیل کردن واحدهای کوچک است و به سمت واحدهای ۲۰میلیون تنی می‌رود. دلیل اصلی آن، بحث نرخ تمام شده است. دنیای امروز دنیای رقابت است.به گفته وی، نگاه به وضعیت صادرات حاکی از آن است که ما در این حوزه ظرفیت رشد را داریم و در صورتی که مشکلات در این حوزه برطرف شود دست یافتن به صادرات ۲۰ میلیون تن، عملی است. کرباسیان افزود: حضور ذوب‌آهن در اصفهان صنعت را تکان داد و ما باید از آن حمایت کنیم.ریس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: آب یکی از مشکلات موجود در کشور است اما خوشبختانه صنایع اصفهان در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند. در نتیجه افرادی که می‌گویند صنعت، مشکل آب اصفهان است، اشتباه می‌کنند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: یکی از مشکلات اصلی ما راه‌آهن است. تولید مواد معدنی در حال افزایش است، برای نمونه میزان تولید گندله نسبت به سال ۹۲ با ۱۲۰درصد، تولید کنسانتره نسبت به مدت یاد شده با ۸۰درصد و شمش فولاد با ۴۷درصد افزایش روبه‌رو بوده و تمامی این موارد باید جابه‌جا شوند.کرباسیان تصریح کرد: پیش‌بینی ما این است که در پایان سال ۱۳۹۷، ۱۴میلیون تن بار از سنگان به دیگر نقاط کشور ارسال شود. در نتیجه باید خطوط ریلی ایجاد شود. در این زمینه همه باید کمک کنند تا زنجیره اصلاح شود.به گفته وی، در قانون، ۵ تا ۶ مدل برای خصوصی‌سازی وجود دارد که یکی از آنها مدل فروش است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه با اشاره به واگذاری‌های انجام شده گفت: واگذاری مدیریت به بخش خصوصی موجب رونق و اشتغال خواهد شد. ۵۱ مورد واگذاری افزون بر ۳۰ هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی داشتیم که از نمونه‌های موفق واگذاری‌ها به بخش خصوصی، معادن سنگان و مهدی‌آباد است.

 دوره های فنی و مهندسی و نرم افزاری ایران مواد

تصمیم‌های ستاد تسهیل رفع موانع تولید بر ذوب‌آهن تاثیرگذار بود
مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان در این جلسه با بیان اینکه آنطور هم که گفته می‌شود وضعیت ذوب‌آهن بد نیست، اظهار کرد: بیشترین توجه به معادن است زیرا آنها باید مواد اولیه را برای ذوب آهن تامین کنند. احمد صادقی در ادامه با اشاره به بدهی‌های این شرکت تصریح کرد: درحال‌حاضر با پرداخت بدهی‌های معدن زغال‌سنگ طبس، این عدد به ۱۰۰میلیارد تومان رسیده است. همچنین دیگر بدهی‌های شرکت در حال کاهش است اما باید به این موضوع اشاره کرد که این بدهی‌ها بر کارکرد ذوب‌آهن تاثیر داشته است. به گفته وی، خوشبختانه تصمیم‌های ستاد تسهیل رفع موانع تولید بر ذوب‌آهن تاثیرگذار بود و تا حدودی توانستیم هزینه‌های مالی ذوب‌آهن را کاهش دهیم. صادقی همچنین با اشاره به اینکه ذوب‌آهن روند خوبی پیدا کرده است، گفت: بیلان ما در ۹ ماه امسال مثبت شد. البته این رقم عدد بالایی نبود و ۵ میلیارد تومان مثبت شد. وی در ادامه با اشاره به نیروی انسانی این شرکت بیان کرد: در چارت سازمانی تهیه شده، تعداد نیروی انسانی ۶ هزار و ۷۰۰ نفر مشخص شد اما درحال‌حاضر ۱۴ هزار نیرو در اختیار داریم. در واقع با مازاد نیرو روبه‌رو هستیم که این موضوع معضلات اجتماعی برای کارگران و همچنین مشکلات مالی برای شرکت به همراه دارد. صادقی تصریح کرد: راه‌آهن سخت‌ترین استانداردها را برای تولید ریل در نظر گرفت و ما بر اساس آن استانداردها که بالاترین سطح استاندارد است، ریل را تولید کرده و تایید استاندارد را دریافت کرده‌ایم. درحال‌حاضر ۵۰۰تن ریل آماده تحویل به راه‌آهن داریم اما علت اینکه دیگر تولید نکرده‌ایم آن است که راه‌آهن قرارداد ۴۰هزار تنی با ذوب آهن دارد و نمی‌خواهد پول بدهد یعنی می‌خواهد به جای ۱۰۰میلیارد تومان طلب خود از ذوب آهن ریل دریافت کند. همچنین نرخ خرید ریل را ۲۴۰۰تومان در نظر گرفته اما درحال‌حاضر ریل را ۳۷۰۰یا ۳۸۰۰تومان خریداری می‌کنند. با این وجود، ما تصمیم به تولید گرفته‌ایم و بر اساس برنامه، ۲۰هزار تن آن در امسال و ۲۰هزار تن دیگر در سال آینده تولید می‌شود و تحویل داده خواهد شد. وی افزود: علت کندی کار هم آن است که اگر ذوب آهن این کار را انجام دهد در گردش نقدینگی دچار مشکل می‌شود. مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در ادامه بیان کرد: خرید بعدی ریل به وسیله راه‌آهن یک مسئله کلیدی برای کشور است. راه‌آهن مقصر نیست زیرا پول ندارد و بودجه‌های عمرانی به راه‌آهن اختصاص پیدا نمی‌کند که ریل خریداری کند. صادقی ادامه داد: در این باره راه‌آهن راهکاری را ارائه داده که ما آن را پذیرفته‌ایم. راه‌حل آن است که خرید شمش را از شرکت جیندال هند انجام داده و آن را تبدیل به ریل کنیم. با این راهکار سود ما با کاهش همراه می‌شود اما این موضوع را پذیرفته‌ایم. در جریان این کار شرکت جیندال به ایران آمده و مذاکره‌هایی انجام داده‌ایم. آخرین بحث فنی که باقی مانده و در حال حل شدن است، ابعاد شمش تولیدی این شرکت است زیرا ابعاد تولیدی شمش این شرکت در نورد ما پذیرا نیست و در حال مذاکره در این باره هستیم. وی افزود: به دنبال استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی هستیم تا بتوانیم در معادن مشارکت کنیم. همچنین در تلاش هستیم شارژ در کوره را به سمت استفاده از کنسانتره کوره‌بلند ببریم.

۳ سناریو برای صنعت فولاد
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه این جلسه با اشاره به حوزه سنگ‌آهن، اظهار کرد: شاید چندان به موضوع سنگ‌آهن پس از افق ۱۴۰۴ پرداخته نشده است. پس از این افق چند سناریو در حوزه فولاد وجود دارد. بهرام شکوری با اشاره به نخستین سناریو بیان کرد: اگر تولید ۵۵ میلیون تن فولاد را محقق کنیم، در صورتی که ذخایر سنگ آهن به میزان ذخایر قطعی فعلی باشد تا ۱۰ سال پس از این افق، مواد اولیه برای واحدهای فولادی نخواهیم داشت. وی ادامه داد: اما سناریوی دوم آن است که ما هر سال باید اکتشافات جدید را انجام دهیم تا به ذخایر موجود اضافه شود. خوشبختانه با حرکت‌هایی که ایمیدرو کرده و بخش خصوصی نیز انجام داده تا امروز ذخایر قابل توجهی کشف شده است. این سناریو در افق ۱۴۰۴ بیشتر به واقعیت نزدیک است و می‌توانیم برای ۲۵ سال صنایع فولادی ذخیره داشته باشیم. شکوری با بیان سناریوی سوم، گفت: با تولید ۵۵ میلیون تن فولاد باید ۲۰ میلیون تن را صادر کرد. واحدهایی که در کنار آب قرار گرفته‌اند اگر در زمینه صادرات فعال باشند و مواد اولیه خود را وارد کنند، در ۲۵ سال آینده پس از ۱۴۰۴ مشکلی نخواهیم داشت. وی در ادامه با اشاره به موضوع صادرات سنگ‌آهن بیان کرد: در صورتی که سنگ‌آهن به فولاد تبدیل شود، ارزش افزوده بیشتری برای کشور ایجاد می‌کند، اما نباید فراموش کرد، برای افق ۱۴۰۴، نیازمند تولید ۱۶۸ میلیون تن سنگ‌آهن هستیم. حال اگر ظرفیتی که در حوزه فولاد ایجاد می‌شود در حوزه سنگ‌آهن نشود، با مشکل روبه‌رو می‌شویم. در نتیجه باید از بخش نخست زنجیره یعنی سنگ‌آهن حمایت شود یعنی باید به این حوزه کمک کرد تا اکتشافات را توسعه داده و ذخایر خود را افزایش دهند اما اینکه امروز سنگ‌آهن صادر می‌شود، به این دلیل است که هارمونی بین زنجیره ارزش وجود ندارد. البته این هارمونی در حال ایجاد شدن است.
شکوری بیان کرد: اگر نتوانند سنگ‌آهن را به نرخ مناسب خریداری کنند بدون شک مجبور به صادرات آن خواهند بود اما درآمدی که از این صادرات به‌دست می‌آید باید برای توسعه بخش معدن صرف شود. حال اگر نمی‌خواهیم سنگ‌آهنی صادر شود، ابزار استفاده از بورس را پیشنهاد داده‌ایم یعنی سنگ‌آهن در بورس عرضه شود و اگر نیازی در بازار داخل کشور نبود آن را صادر کند. در واقع اگر این نیاز در بازار داخلی وجود داشته باشد زنجیره باید به گونه‌ای مدیریت شود که در هیچ بخش از زنجیره مازادی وجود نداشته باشد. وی در ادامه با اشاره به نهضت فرآوری افزود: این نهضت را در حوزه کنسانتره آغاز کرده‌ایم. در شرایط پیچیده فعلی کسب و کار با این نهضت حتی معادنی که عیار کمی دارند می‌توانند پلنت‌هایی برای کنسانتره ایجاد کرده و سودآور باشند. به گفته شکوری، اگر مشکل ذوب‌آهن حل نشود، مشکل سنگ‌آهنی‌ها و زغال‌سنگی‌ها حل نخواهد شد. رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در ادامه این جلسه اظهار کرد: موضوع مدیریت بسیار مهم است. با ورود مهندس صادقی به ذوب‌آهن، برخی اعداد مثبت شده است. بی‌شک این اتفاق حاکی از نقش مدیریت است. با مدیریت درست می‌توان یک مجموعه زیان‌ده را به یک مجموعه سودده تبدیل کرد.

ذوب‌آهن، واحدی ملی و نوستالژیک
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این جلسه گفت: ذوب‌آهن در ۱۵ سال گذشته با چند چالش همراه بود. یکی از این چالش‌ها حدود ۷ هزار نیرویی است که این شرکت مجبور به استفاده از آنها شد اما معضل دیگر در ذوب‌آهن متعادل نبودن خطوط بود. متاسفانه در سال‌های گذشته به این نبود تعادل بی‌توجهی شد. برای نمونه پیش از آنکه واحد کک‌سازی راه‌اندازی شود بر کوره‌بلند متمرکز شدند.محمود اسلامیان در ادامه تصریح کرد: واگذاری واحد فولاد سبا از دیگر چالش‌هایی بود که ذوب‌آهن با آن روبه‌رو بود. همچنین تغییر مکرر مدیریت و بدهی‌های معوق از دیگر مسائلی بود که این شرکت با آن روبه‌رو شد.به گفته وی، ذوب‌آهن یک واحد نوستالژیک و ملی برای مردم ایران است و وضعیت امروز آن ناشی از سیاست‌زدگی صنعت در سال‌های گذشته است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: خوشبختانه امروز مهندس صادقی و دوستان‌شان بر حل چالش‌های یاد شده متمرکز شده‌اند.وی ابراز امیدواری کرد روند رو به رشد ذوب آهن با سرعت بیشتری ادامه یابد. همچنین امیدوار هستم این شرکت در امسال به سود برسد.اسلامیان در پایان با اشاره به واگذاری‌ها افزود: اگر از اقتصاد دولتی عبور نکنیم قفل خواهیم شد، البته واگذاری باید به اهل باشد.

ذوب‌آهن، مادر صنایع ایران
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه مادر تمام صنایع ایران «ذوب‌آهن» است، گفت: ذوب‌آهن اصفهان در ابتدا با برخی مسائل و مشکلات که بخشی از آن ناشی از تعدد مدیران بود روبه‌رو شد، اما حضور مهندس صادقی باعث شده روند رو به رشد بسیار خوبی در ۲ سال گذشته ایجاد شود. خوشبختانه وضعیت بازار جهانی نیز کمک کرده تا این شرکت به وضعیت کنونی برسد. مشکل موجود، مسائل تامین است.احمد خوروش افزود: تشکیل ستاد زنجیره فولاد جای خوشحالی دارد. این ستاد در هفته جاری دومین جلسه خود را برگزار می‌کند. وی ادامه داد: خوشبختانه در ۴ ساله گذشته در حوزه اکتشافات در پهنه‌های ایران اقدامات بسیار خوبی انجام شد و این کار ادامه‌دار است.خوروش افزود: ما نگران هستیم که در چشم‌انداز ۱۴۰۴ چه اتفاقی رخ می‌دهد زیرا امروز به دلیل نبود متولی اصلی در کل تشکیلات، معادن به سمت تشکیل واحدهای فولادسازی رفته‌اند که تهدیدی برای واحدهای بزرگ مانند ذوب‌آهن یا فولاد مبارکه و… است.به گفته وی، اگر بخش خصوصی در همه امور حضور داشته باشد می‌تواند موثر واقع شود.

حمایت از مدیران موفق
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران نیز در این جلسه با بیان اینکه چرا امروز ذوب آهن با مشکل روبه‌رو است، افزود: همانطور که آقای اسلامیان اشاره کردند، یکی از مشکلات، مازاد نیروی انسانی است. نادعلی اسماعیلی دهج افزود: من به مدیریت آقای صادقی در ذوب‌آهن تبریک می‌گویم. باید از مدیرانی مانند وی حمایت کرد.وی ادامه داد: ایران دارای ظرفیت‌های فراوان معدنی است و می‌تواند در این زمینه اقدامات بسیاری انجام دهد.

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید