جزوه کریستالوگرافی در متالورژی

جزوه کریستالوگرافی
جزوه کریستالوگرافی

کریستالوگرافی علم شناخت شبکه های مواد است. در مباحث کریستالوگرافی به همگن بودن ساختار توجه شده است، ولی لزوما بلورها در جهات مختلف کریستالی، رفتار مشابهی را نشان نمی دهند. علت این تفاوت، به نحوه قرارگیری اتم ها، صفحات تشکیل دهنده بلورها، میزان تراکم اتمی و پیوندهای اتمی و یونی وابسته است. فاصله اتم ها در ساختار به نیروهای بین اتمی، دما، فشار و نیروهای مکانیکی وابسته است.

هر جسمی از اجتماع اتم های خنثی و یا از یون هایی که دارای بار الکتریکی مثبت و منفی، یا از مولکول ها تشکیل شده است. بلور مجموعه ای از اتم ها است که نظم تکرار شونده ای در سه بعد دارند. عامل نگهدارنده اتم ها در کنار یکدیگر و در فاصله ای مشخص، برآیندی از نیروهای جاذبه و دافعه است. اتم ها و یون ها در فلزات و آلیاژها با نظم مشخصی آرایش یافته اند، بنابراین فلزات نیز نوعی بلور هستند.

این درس برای دانشجویان مهندسی متالورژی از این جهت حائز اهمیت است که هرگونه خواص فیزیکی و مکانیکی و یا حتی خواص الکتریکی ، مغناطیسی و نوری مواد به ساختار کریستالی مواد وابسته است . جزوه کریستالوگرافی حاضر ، تایپ شده  شامل تمامی مباحث ارائه شده در مقطع کارشناسی  و با ارائه سوالات و حل المسائل می باشد. یک جزوه کریستالوگرافی دیگر نیز که شامل اسلایدهای درس کریستالوگرافی است برای دانلود در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده شده است.

لینک کوتاه مطلب

متالورژي حسين يعقوبي شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ 9550 بازدید
رمز کلیه فایل های فشرده : (باحروف کوچک تایپ شود)

دیدگاه کاربران ۲دیدگاه

 • مهديدوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ در ساعت ۰۹:۵۵:۲۱

  سلام
  جزوه اسلایدهای کریستالوگرافی که پی دی اف هست قابل دانلود نیست و پیغام عدم دسترسی به فایل در سایت را نمایش میده
  لطفا بررسی فرمائید
  با تشکر

  پاسخ
  • حسين يعقوبيپنج شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ در ساعت ۰۱:۵۶:۱۲

   مشکل رفع شد.

   پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید