۲۲ آذر ۱۳۹۷
221 بازدید

تولید پایدار شرکت مستوسعه ضامن تولید پایدار شرکت مس

مدیرعامل شرکت مس دیروز (سه‌شنبه ۲۰ آذرماه) در حاشیه بازدید از طرح‌های توسعه‌ای مس سونگون گفت: طرح توسعه تکمیل زنجیره تولید در مجتمع مس سونگون با هدف افزایش ظرفیت تولید مس کاتدی در مجتمع مس سونگون و ایجاد اشتغال‌زایی در منطقه کلید خورده است.
مهندس «محمدرضا بنی‌اسدی‌راد» مدیرعامل شرکت مس با بیان این مطلب گفت: برای تضمین توسعه پایدار در مجتمع مس سونگون دو طرح گسترش معدن و احداث فاز ۳ تغلیظ مس سونگون آغاز شده است تا در سال‌های آینده این مجتمع به لحاظ تأمین خاک ورودی برای کارخانه ذوب صد هزارتنی با مشکلی مواجه نشود.
به گفته مهندس بنی‌اسدی‌راد بر اساس مطالعات اکتشافی شرکت معدنی استرالیایی ذخیره بیشتری در معدن مس سونگون شناسایی شده است؛ به‌طوری‌که بر اساس گزارش این شرکت ۸۷۰ میلیون ذخیره معدنی قابل برداشت با عیار ۵۴صدم درصد در این معدن وجود دارد. همچنین این شرکت مجتمع مس سونگون را ملزم به کارخانه تغلیظ با ظرفیت ۷میلیون تن خاک ورودی کرده است.
مدیرعامل شرکت مس تصریح کرد: در حال حاضر شرکت ملی صنایع مس ایران با قدرت به دنبال اجرای طرح‌های توسعه‌ای در استان کرمان و آذربایجان شرقی است؛ چراکه اعتقاد داریم در بهترین زمان ممکن برای توسعه و افزایش ظرفیت تولید شرکت مس هستیم.
مدیرعامل شرکت مس با بیان‌ این‌که یکی از اتفاقات خوب در خصوص طرح‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران، آشنایی آقای دکتر رحمانی وزیر محترم صنعت و معدن با حوزه مس است؛ گفت: ایشان پیش از این در سمت رئیس هیأت مدیره شرکت مس فعالیت می‌کردند و ازاین‌رو با این حوزه به‌خوبی آشنایی دارند و مطمئن هستیم که ایشان از طرح‌های توسعه در شرکت مس به‌خوبی حمایت خواهند کرد.
مهندس بنی اسدی راد با تأکید بر این‌که در شرایط جنگ اقتصادی قرار گرفته‌ایم و باید سه محور افزایش تولید، توسعه و بومی‌سازی را در دستور کار قرار دهیم اظهار داشت: خوشبختانه در این زمینه مجتمع مس سونگون پیشتاز بوده است.
وی افزود: کمپانی‌های بزرگ دنیا طی یک برنامه هدفمند از یک‌سو فعالیت‌های اکتشافی خود را گسترش داده‌اند و ازسوی دیگر برنامه‌‌های افزایش تولید را با توجه به کاهش عیار معدن در دستور کار قرار داده‌اند. بنابراین اگر بخواهیم طی سال‌های آینده توسعه پایدار شرکت مس را تضمین کنیم باید طرح‌های توسعه‌ای شرکت مس را با قدرت اجرایی کنیم.
مدیرعامل شرکت مس ادامه داد: البته در جریان طرح‌های توسعه‌ای تأکید کرده‌ایم که الزامات محیط زیستی با بالاترین استانداردهای موجود رعایت شوند که طی سال‌های آینده شرکت مس با مشکلات سال‌های گذشته روبه‌رو نشود.
مهندس بنی‌اسدی‌راد با اشاره به عقد قرارداد با شرکت چینی در تیرماه امسال برای راه‌اندازی کارخانه ذوب گفت: از همان زمان ۱۰ میلیون یورو در حساب بانک تجارت برای عملیاتی شدن این قرارداد اختصاص داده شد تا برای شرکت چینی گشایش اعتبار شود. ولی این شرکت با بهانه کردن بحث‌های مربوط به تحریم‌ها تاکنون از دادن ضمانت‌نامه خودداری کرده است.
وی افزود: البته تلاش‌ها و رایزنی‌های زیادی در این زمینه انجام شده است و انشاء‌الله تا یک‌ماه دیگر به نتایج خوبی خواهیم رسید.

امیرمحمد دارابی

دیدگاه کاربران ۰دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید